Novinky Toyoty: třetí generace Avensis

22. prosince 2008, 01:00 - Erich Handl
22. prosince 2008, 01:00

Na velkou modelovou ofenzivu se příští rok v Evropě chystá japonská Toyota.

Jednou ze šesti novinek bude třetí generace manažerského vozu Avensis. Českým novinářům se vůz, který bude mít i podnikatelskou verzi N1, předvedl v polovině prosince v Itálii.

Toyota Avensis je vůz vyráběný pro Evropu v anglickém Burnastonu. Na silnicích starého kontinentu se poprvé objevil v roce 1997 jako nástupce Cariny. První generace auta byla dost usedlá a designově nevýrazná, s asijsky strohou kabinou. Druhá verze z roku 2003 už odpovídala třetímu tisíciletí, měla robustní líbivou karoserii a nabízela řadu technických vymožeností. Jako jeden z prvních vozů v Evropě nabízel tehdy Avensis kolenní airbag.

Třetí v řadě

Kdy přijde a co přinese třetí generace? „S jejím příchodem do Česka počítáme v únoru, auta budou mít možnost odpočtu DPH, ale ceny zatím nebyly stanoveny,“ řekl Profitu mluvčí značky Tomáš Vaněk. Z nabídky příští rok každopádně zmizí liftback, zůstanou jen manažerský sedan a rodinný kombík. Na jejich karoserii údajně v Japonsku pracovalo 35 konstruktérů z Evropy. Na rozdíl od trendu zvětšovat každou novou generaci šla Toyota cestou zachování rozměrů – rozvor a výška jsou stejné jako v předchozí generaci, délka i šířka narostly jen o pět centimetrů. Nový Avensis vypadá hodně sportovně a svalnatě, nezapře inspiraci sesterskou značkou Lexus.

Jak to vypadá uvnitř? Jednotlivé stupně výbavy se zde odlišují obložením středové konzole a dveřních výplní. Základní provedení Avensis je má černé, verze Sol s titanovým vzhledem a Executive s bambusovou strukturou Takesumi. Podnikatelé uvítají jednoduché ovládání mechanizmu sklápění zadních sedadel, a to i u sedanu. Po sklopení zůstane rovná plocha bez schodu. Navíc je možné pro dlouhé předměty využít otvor v prostředním sedadle.

Nižší emise, vyšší výkon

Avensis nemá jen nový vzhled, ale také motory. Mezi benziny se objevily agregáty Valvematic, které jsou posledním módním výstřelkem Toyoty v oblasti vyšší účinnosti. Ve srovnání s pohonnými jednotkami v předchozí generaci prý dosahují o 10 až 26 procent nižších emisí CO2 (a tím tedy i nižší spotřeby) a současně mají vyšší výkon až o 20 procent. Trojici dieselových motorů přebírá nový Avensis v upravené verzi z předchozí generace. Všechny jsou vybaveny standardně filtrem pevných částic a modernizovány, aby splňovaly podmínky emisní normy Euro 5.

Většinu podnikatelů a manažerů zajímá výbava. Verze Executive přidává prvky jako zatmavená zadní skla, audiosystém s 10 GB harddiskem, navigaci, elektricky nastavitelná přední sedadla nebo bezklíčkový vstup Smart Entry. Nejvyšší verze Premium/TEC Edition pak obsahuje také panoramatickou střechu, adaptivní bi-xenonové světlomety a s motorem 2,2 D-4D také plnou bezpečnostní výbavu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít