Noví majitelé skláren konečně na obzoru

13. března 2009, 03:24 - Petr Bayer
13. března 2009, 03:24

Poradci konečně odstartovali prodej zkrachovalých skláren. Po předchozích průtazích jej nyní všichni chtějí dokončit co nejdříve.Noví majitelé by provozy mohli převzít už za pár měsíců.

Obnovu výroby v novoborském Crystalexu zajistí až nový majitel.

Autor: Profit - Jan Třeštík

Noví majitelé se chopí vlády v zadlužených sklárnách Kavalier Sázava a Crystalex Nový Bor nejpozději do konce prvního pololetí. Jednání po výběru poradce konečně nabírají na obrátkách. „Velmi optimistickou variantou dokončení prodeje obou firem je konec dubna, ale to by vše muselo běžet jako po drátkách,“ říká zdroj blízký jednání. Jelikož se však doposud vždy vyskytly nějaké zádrhele, reálnější termín prodeje je květen nebo červen.

Státní pomoc? Už snad raději ne Při takto rychlém scénáři se skláři obejdou bez dříve požadované státní pomoci. Ta by jim mohla naopak uškodit, zejména Crystalexu, který již nevyrábí. „Pokud má být prodej dokončen v řádu několika málo měsíců, tak by peníze od státu situaci spíše zkomplikovaly,“ domnívá se zdroj. Opětovný rozjezd výroby z vládních garancí by podle jeho slov zabral hodně času, a než by se vše vyladilo, mohly by být podniky dávno prodané. Kavalier by měl do příchodu nového majitele vydržet v provozu, peníze na výrobu čerpá z prodeje zboží. Firma však nedávno musela propustit přibližně 90 lidí, nyní ale stále zaměstnává více než 1100 osob. Rychlý prodej obou podniků uvítá i stát, který prostřednictvím ministra financí Miroslava Kalouska nasadil nesmlouvavé podmínky pro případný státní zásah. Všichni vlastníci by museli předložit „realistický plán restrukturalizace“ a prodeje životaschopných segmentů společnosti a zaručenou návratnost vložených peněz. „Nejlepší zprávou pro všechny je, že se nastartoval prodejní proces, který vypadá, že povede k cíli,“ komentuje situaci Radek Šnábl z ministerstva financí. Peníze od státu by firmy podle něj dostaly spíše v řádu týdnů než měsíců, otázkou však je, jestli v současnosti vůbec existuje taková poptávka po skle. „Má to smysl v případě profinancování významné zakázky, ovšem vyrábět na sklad nelze,“ upozorňuje Šnábl. Deloitte to zařídí Schéma prodeje zatím dospělo k určení poradce pro tento proces. Mezi šesti uchazeči uspěla firma Deloitte Advisory, která celý průběh zorganizuje, připraví materiály a smlouvy. Její výběr schválili insolvenční správci i věřitelské výbory obou sklářských společností. „Společnost Deloitte nabídla nejvýhodnější podmínky včetně faktu, že kdyby se transakce nezdařila, nebude požadovat žádnou provizi,“ vysvětluje správkyně Crystalexu Marcela Marešová. Lepší výchozí pozici má Kavalier, který je už v konkurzu, a může tak být prodán. „Návrh na povolení prodeje podniku podám po projednání ve věřitelském výboru v nejbližší době,“ ujišťuje jeho insolvenční správce Vlastimil Voleský. Vyhlášení insolvenčního řízení na Crystalex se očekává 12. března, zatím běží přípravné práce na jeho prodej. „V zájmu všech je získat nového vlastníka co nejrychleji,“ uzavírá Marešová. Mecenáši ze západu i východu**

Portfolio případných zájemců čítá přibližně 15 jmen z výrobní i finanční sféry. Třeba Crystalex je podle informací Profitu v hledáčku slovenské sklárny Rona, která vyrábí sklenice. O sklárny Kavalier se zajímal například německý sklářský producent Schott. Do sortimentu obou podniků totiž patří obdobné výrobky, a to skleněné trubice pro solární panely. O podniky se ucházely též indicko-americká společnost Borosil a fondy Advent, Marathon a Bavaria Bohemia.

Sklárny Kavalier Sázava jsou jediným fungujícím podnikem z uskupení Bohemia Crystalex Trading. Skupina BCT a majetkově propojená Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největšími výrobci užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly přibližně 7000 lidí. Dostaly se však do velkých finančních problémů kvůli silné koruně, růstu cen energií a globální finanční krizi. Bankám dluží téměř čtyři miliardy korun a další stovky milionů dodavatelům.

Vyrábět kvůli problémům s odbytem již kromě novoborského Crystalexu přestali i ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech. O dvě posledně jmenované firmy mají zájem místní podnikatelé, prodej řídí jejich správci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít