Noví majitelé skláren konečně na obzoru

13. března 2009, 03:24 - Petr Bayer
13. března 2009, 03:24

Poradci konečně odstartovali prodej zkrachovalých skláren. Po předchozích průtazích jej nyní všichni chtějí dokončit co nejdříve.Noví majitelé by provozy mohli převzít už za pár měsíců.

Obnovu výroby v novoborském Crystalexu zajistí až nový majitel.

Autor: Profit - Jan Třeštík

Noví majitelé se chopí vlády v zadlužených sklárnách Kavalier Sázava a Crystalex Nový Bor nejpozději do konce prvního pololetí. Jednání po výběru poradce konečně nabírají na obrátkách. „Velmi optimistickou variantou dokončení prodeje obou firem je konec dubna, ale to by vše muselo běžet jako po drátkách,“ říká zdroj blízký jednání. Jelikož se však doposud vždy vyskytly nějaké zádrhele, reálnější termín prodeje je květen nebo červen.

Státní pomoc? Už snad raději ne Při takto rychlém scénáři se skláři obejdou bez dříve požadované státní pomoci. Ta by jim mohla naopak uškodit, zejména Crystalexu, který již nevyrábí. „Pokud má být prodej dokončen v řádu několika málo měsíců, tak by peníze od státu situaci spíše zkomplikovaly,“ domnívá se zdroj. Opětovný rozjezd výroby z vládních garancí by podle jeho slov zabral hodně času, a než by se vše vyladilo, mohly by být podniky dávno prodané. Kavalier by měl do příchodu nového majitele vydržet v provozu, peníze na výrobu čerpá z prodeje zboží. Firma však nedávno musela propustit přibližně 90 lidí, nyní ale stále zaměstnává více než 1100 osob. Rychlý prodej obou podniků uvítá i stát, který prostřednictvím ministra financí Miroslava Kalouska nasadil nesmlouvavé podmínky pro případný státní zásah. Všichni vlastníci by museli předložit „realistický plán restrukturalizace“ a prodeje životaschopných segmentů společnosti a zaručenou návratnost vložených peněz. „Nejlepší zprávou pro všechny je, že se nastartoval prodejní proces, který vypadá, že povede k cíli,“ komentuje situaci Radek Šnábl z ministerstva financí. Peníze od státu by firmy podle něj dostaly spíše v řádu týdnů než měsíců, otázkou však je, jestli v současnosti vůbec existuje taková poptávka po skle. „Má to smysl v případě profinancování významné zakázky, ovšem vyrábět na sklad nelze,“ upozorňuje Šnábl. Deloitte to zařídí Schéma prodeje zatím dospělo k určení poradce pro tento proces. Mezi šesti uchazeči uspěla firma Deloitte Advisory, která celý průběh zorganizuje, připraví materiály a smlouvy. Její výběr schválili insolvenční správci i věřitelské výbory obou sklářských společností. „Společnost Deloitte nabídla nejvýhodnější podmínky včetně faktu, že kdyby se transakce nezdařila, nebude požadovat žádnou provizi,“ vysvětluje správkyně Crystalexu Marcela Marešová. Lepší výchozí pozici má Kavalier, který je už v konkurzu, a může tak být prodán. „Návrh na povolení prodeje podniku podám po projednání ve věřitelském výboru v nejbližší době,“ ujišťuje jeho insolvenční správce Vlastimil Voleský. Vyhlášení insolvenčního řízení na Crystalex se očekává 12. března, zatím běží přípravné práce na jeho prodej. „V zájmu všech je získat nového vlastníka co nejrychleji,“ uzavírá Marešová. Mecenáši ze západu i východu**

Portfolio případných zájemců čítá přibližně 15 jmen z výrobní i finanční sféry. Třeba Crystalex je podle informací Profitu v hledáčku slovenské sklárny Rona, která vyrábí sklenice. O sklárny Kavalier se zajímal například německý sklářský producent Schott. Do sortimentu obou podniků totiž patří obdobné výrobky, a to skleněné trubice pro solární panely. O podniky se ucházely též indicko-americká společnost Borosil a fondy Advent, Marathon a Bavaria Bohemia.

Sklárny Kavalier Sázava jsou jediným fungujícím podnikem z uskupení Bohemia Crystalex Trading. Skupina BCT a majetkově propojená Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největšími výrobci užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly přibližně 7000 lidí. Dostaly se však do velkých finančních problémů kvůli silné koruně, růstu cen energií a globální finanční krizi. Bankám dluží téměř čtyři miliardy korun a další stovky milionů dodavatelům.

Vyrábět kvůli problémům s odbytem již kromě novoborského Crystalexu přestali i ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech. O dvě posledně jmenované firmy mají zájem místní podnikatelé, prodej řídí jejich správci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít