Novela zákona o obalech se obchodníkům líbí

03. března 2003, 00:00 - Stranu připravila Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
03. března 2003, 00:00

Obchodníci, kteří dlouhé měsíce bojovali za změny a "dovysvětlení" už více než rok platného zákona o obalech (č. 477/2002 Sb.), se podle všeho dočkali. Tak zvaná malá technická novela (viz Profit č. 40 a 45/2002) spatřila světlo světa a zdá se, že celkem vzato vyhovuje.

Podle Jany Kváčové ze Svazu obchodu České republiky lze konstatovat, že z pohledu obchodníků, tedy osob, které uvádějí obaly do oběhu, má technická novela změny, o které usilovali společně s ostatními zainteresovanými podnikatelskými svazy. Příslušným řízením by měla novela projít v březnu letošního roku.

Obchodníkům ubude administrativa

„Obsah návrhu této novely odstranil nejvíce kritizovaná ustanovení zákona o obalech a pokud se nezmění obsah nově navrhovaných ustanovení, odstraní se obchodníkům některé administrativní povinnosti, které je zbytečně zatěžovaly,“ uvedla Kváčová. Za nejdůležitější pak označila změnu, která ukládá povinnost předkládat kontrolním orgánům nezbytnou technickou dokumentaci k prokázání, že obal splňuje všechny zákonné požadavky, pouze osobám, které uvádějí obaly na trh. Těmi jsou výrobci, dovozci, eventuelně velkoobchodníci, ale nikoli maloobchodníci, na něž se tato povinnost vztahuje v současnosti. Výrobci, dovozci či velkoobchodníci mají také informovat své odběratele o tom, že obal splňuje všechny požadavky. Může to udělat formou letáku nebo vytisknout na fakturu či dodací list. Dozorový orgán si pak pravdivost údajů ověřuje sám u výrobce, dovozce nebo velkoobchodníka. Další vítaná změna se týká případu, kdy osoby, které uvedou na trh postupně za rok méně než 300 kilogramů obalů, nebo jednorázově výrobek, jehož hmotnost obalů tuto hodnotu překročí, nemusejí plnit povinnosti podle zákona o obalech. To znamená, že nemusí platit poplatek, ani uzavírat smlouvu o sdruženém plnění.

Zboží už by nezůstávalo v celních skladech

Pokud v současnosti Celní správa jako jeden z šesti dozorových orgánů nad dodržováním zákona o obalech má pochybnosti, zda je dovezený obal takový, „jak má být“, nepustí toto zboží náš trh. Podnikatel tedy musí zboží uložit ve skladu, platit za jeho úschovu a čekat, než se situace vyřeší. V malé technické novele se podařilo prosadit, že tuto pravomoc celní orgán už nemá. Musí zboží propustit do volného oběhu a pokud má pochybnosti, ohlásí tuto skutečnost dalším dozorovým orgánům. Pro podnikatele to znamená, že zboží neleží ve skladu a může s ním podnikat. „Potěšitelné je i to, že malá technická novela otevřela možnost pro to, aby se změnily i některé podmínky autorizovaných obalových společností a vytvořil se jim prostor pro zjednodušení obsahu sdružené smlouvy o plnění. Možná díky tomu vznikne víc autorizovaných obalových společností,“ konstatovala Kváčová. „Teď si lze jen přát, aby do obsahu tak zvané malé technické novely nezasáhla jednak vláda, jednak naše zákonodárné sbory. Aby se tam nedostalo něco, co by postavilo na hlavu to, co tam nyní je,“ dodala.

Prodej nápojů ve skle se nezvýšil

Svazu obchodu se zatím nepodařilo dosáhnout vypuštění pasáže zákona, která udává povinnost vést nápoje ve vratných i nevratných obalech v provozovnách s prodejní plochou nad 200 m 2. „Nepodařilo se nám přesvědčit ministerstvo životního prostředí, že tato povinnost nesplnila svůj účel a prodej nápojů ve vratných obalech se nezvýšil,“ řekla Kváčová. Členové Svazu obchodu jsou přesvědčeni, že tato povinnost působí naopak kontraproduktivně a diskriminačně. Ministerstvo životního prostředí vydalo dokonce jakýsi seznam dodavatelů nápojů ve vratných obalech. Podle poznatků Svazu obchodu je to však víceméně regionální záležitost. Velké nadnárodní řetězce mají například určité požadavky na objemy dodávek, které tito regionální výrobci nejsou schopni dodržet. Obchodníci tedy budou podle Kváčové hledat dál cesty, jak tuto povinnost zrušit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít