Novela razantně zasáhne výrobce baleného zboží

19. května 2003, 00:00 - František Kuberna
19. května 2003, 00:00

Obalová asociace SYBA upozorňuje na úskalí a dopady evropské směrnice (nejen) na české firmyNahlédnutí do historie vývoje evropských environmentálních obalových pravidel, zmapování současného stavu ve středoevropském a východoevropském regionu, možné směry dalšího vývoje - to vše si dali za cíl pořadatelé mezinárodní konference Central & Eastern European Conference on Packaging.

Obalová asociace SYBA upozorňuje na úskalí a dopady evropské směrnice (nejen) na české firmy

Nahlédnutí do historie vývoje evropských environmentálních obalových pravidel, zmapování současného stavu ve středoevropském a východoevropském regionu, možné směry dalšího vývoje - to vše si dali za cíl pořadatelé mezinárodní konference Central & Eastern European Conference on Packaging.

Základní tón v oblasti regulace obalů z pohledu ochrany životního prostředí udává směrnice 94/62/EC Packaging and Packaging Waste Directive. Novela této směrnice prošla prvním čtením v Evropském parlamentu a zdá se, že razantním způsobem zasáhne výrobce baleného zboží v celé Evropě, Česko nevyjímaje.

Recyklací k bankrotu

Vzhledem k ekonomickým dopadům plynoucím z plnění požadavků směrnice v žádném případě tuto záležitost nelze brát jako věc týkající se „pouze“ ekologie či firemních ekologů. Naopak, je to otázka obchodních vztahů. Ať již nákupu balených surovin, obalových prostředků či prodeje finálních balených produktů. Náklady spojené s plněním požadavků evropské obalové legislativy mohou mít značný dopad na zdárný chod firmy a je v rukou nejvyššího managamentu, aby účinně v této oblasti lobboval. Nejedná se o plané hrozby. Stačí nahlédnout do připravovanou novelou nastolených požadavků na minimální recyklační kvóty, kterých musí být dosaženo již v roce 2008 (viz tabulku č. 1). U některých obalů, například kovových (paradoxně i díky tomu, že u nás nedošlo k rozšíření nápojových plechovek v tak velké míře jako v západní Evropě - konzervativní pivní Čech nedá prostě na láhev dopustit), zvýšení recyklace řádově třikrát nastoluje potřebu změnit systém sběru. Proto poplatky do autorizované obalové společnosti lze očekávat vyšší, nikoliv však také „pouze“ třikrát. Je reálné, že vzrostou více než desetinásobně. A prakticky dosáhnou v této komoditě hodnoty nejdražšího evropského systému Duales System Deutschland AG (viz tabulku č. 2). Kde se zastaví požadavky na recyklaci? Bude u nás překročena nepřekročitelná hranice 100 procent? Jak kvóty ovlivní trh s obaly? Diskriminují kvóty některé materiály? Zálohování nevratných obalů? Kterých? Na nápoje? Na potraviny? Krabic na boty? Beden na televizory? Nebo raději všech? Jsou nějaké racionální hranice? Proč recyklovat dřevo? Co na tom že by palety podražily asi o 20 až 30 korun? Je svážení odpadu z palet, vytahování hřebíků, výtěžnost kolem 20 % a zbytek stejně ke spálení opravdu přístup slučitelný se šetrným postojem k prostředí, ve kterém žijeme? Porovnejme údaje v tabulce č. 2, v posledním sloupci, tj. poplatky do německého duálního systému, s údaji v tabulce č. 3, tj. kolik se za vložené peníze zrecykluje. V idíme, že i v obalových odpadech platí, že za peníze lze pořídit hodně a za poplatek 45 Kč/kg lze dosáhnout u plastů skutečně špičkové míry recyklace 87 %. Pro představu, stojí-li PE fólie 60 Kč/kg, zaplatíte dalších 45 Kč/kg Systému Zeleného bodu (DSD). Je možné získat více recyklátu, než je použitých obalů (tabulka 3)? Zázrak? Stačí do popelnic, kontejnerů či pytlů na papír a lepenku vedle použitých obalů pravidelně a hojně přidávat časopisy a denní tisk.

Označování obalů

Často diskutovaným úskalím, zejména v kandidátských zemích, je označování. Již zmíněná evropská směrnice a na ni navazující rozhodnutí 97/129/EC kromě jiných opatření doporučují zavedení označování obalů pro optimální způsoby využití odpadů z těchto obalů. Chcete se k této problematice dovědět více? Některé informace naleznete na internetové stránce obalové asociace SYBA (kontakt: SYBA, Lipová 15, Praha 2, tel. 224 919 591, www.syba.cz).

(podle informace obalové asociace SYBA)

Tab. 1: Porovnání recyklačních kvót v EU

Minimální recyklace v % papír a lepenka sklo kovy plasty dřevo celkem

V roce 2001 15 15 15 15 - 25

V roce 2008 60 60 50 22,5 15 55

PRAMEN: www.syba.cz - směrnice č. 94/62/ES, návrh novely směrnice 2001/0291 (COD)

Tab. 3: Míra recyklace dosažená v DSD v roce 2001

MATERIÁL plasty nápojové kartony hliník pocínovaný papír, sklo

a ostatní kompozity plech lepenka

RECYKLOVÁNO 87 % 65 % 105 % 114 % 166 % 93 %

PRAMEN: DSD (Duales system Deutschland), květen 2002

Tab. 2: Poplatky do autorizované obalové společnosti

SPOTŘEBITELSKÉ OBALY EKO-KOM RECYKLAČNÝ DUALES SYSTEM

FOND DEUTSCHLAND

Materiál (typ obalu) Česko (Kč/t) Slovensko (Sk/t) Německo (Kč/t)

plastové obaly

PET, PE, PP, PS, PVC 2 277 5 000 45 000

obaly z vlnité lepenky 413 600 6 000

obaly z lepenky 1 149 600 6 000

papírové obaly 1 149 600 6 000

skleněné obaly 566 620 2 400

kovové obaly (železo) 851 1 200 8 700

kovové obaly (hliník) 1 135 4 300 22 800

kompozitní obaly 2 277 0 32 100

nápojové kartony 1 320 7 000 25 800

PRAMEN: WWW.SYBA.CZ

ILUSTRAČNÍ FOTO: ADRIENA BINKOVÁ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít