Novela DPH zavádí ručení za daň

17. prosince 2010, 15:24 - ČTK
17. prosince 2010, 15:24

Sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která má pomoci omezit daňové úniky z této daně.

Foto: Martin Siebert

Novela mimo jiné umožní vracet daň u obtížně vymahatelných pohledávek a zavádí ručení za nezaplacenou daň. Plátci budou moci odepsat daň v případě, kdy nedostanou zaplaceno kvůli tomu, že je jejich obchodní partner v insolvenci. Novela nemění sazby daně. Nyní ji posoudí Senát.

V rámci boje proti daňovým únikům zavádí novela princip ručení za nezaplacenou daň. To se však bude vztahovat jen na plátce daně. Jde o situaci, kdy kupující odebere zboží, zaplatí za něj sjednanou cenu včetně daně, ale prodávající už ji neodvede státu. Na kupujícího dopadne povinnost ručit za daň v případě, kdy dopředu věděl, že prodejce daň státu neodvede, že se úmyslně dostane do takové situace, kdy ji nebude moc zaplatit, nebo že si chce daň zkrátit.

Toto ustanovení se ale nelíbí některým podnikatelům, ale ani sociálním demokratům. Při projednávání v rozpočtovém výboru se nad ním pozastavil viceprezident Unie středního stavu ČR Jaromír Schubert. Poslance vyzval, aby zvážili, zda institut ručitelství do zákona zavedou. Upozorňoval, že kupující nemá možnost jakkoli ovlivnit, jak se prodávající zachová a zda daň odvede.

Také ČSSD se rozhodla, že zákon kvůli tomuto ustanovení nepodpoří. Jak uvedl zpravodaj a poslanec této strany Václav Votava, podle právní analýzy by kupující v souladu s navrhovanou úpravou ručil téměř vždy.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale upozornil, že podle nového daňového řádu, který začne platit od příštího roku, bude muset nést důkazní břemeno finanční úřad a nikoli poplatník. Upozorňoval, že je to jeden z mála nástrojů, který vláda v boji s úniky na DPH má a že riziko jeho zneužití neexistuje. Absence tohoto instrumentu v zákoně udělá z vratky DPH tunel, varoval.

Zákon podpořila kromě koaličních poslanců také KSČM. Sociální demokraté se buď zdrželi, nebo byli proti. Kalousek pak poděkoval té části opozice, které je podle jeho slov boj s daňovými úniky milejší než opoziční role.

Podnikatel také bude moci odepsat DPH z pohledávky za dlužníkem, který mu nezaplatil, protože se ocitl v insolvenci. Pohledávka bude muset být starší šesti měsíců. Nástroj bude možné využít až tři roky zpětně a stát předpokládá, že většina plátců ho využije už v příštím roce, kdy také nastane největší propad příjmů, a to 2,1 miliardy korun.

Poslanci dnes do novely také vložili pozměňovací návrhy svého kolegy z ODS Michala Doktora, který má ztížit daňové úniky v případě obchodování s pohonnými hmotami. Základem daně by měla být u pohonných hmot v daňových skladech cena včetně spotřební daně. Zákon by tak mohl zabránit daňovým únikům v rozsahu půl miliardy až 2,5 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít