Nového majitele určí dražba

19. května 2008, 00:00 - Robert Šimek
19. května 2008, 00:00

ZÁMEČEK BRANDLÍN - Jihočeská obec Brandlín je součástí Tučap a leží osm kilometrů severovýchodně od Soběslavi. Její dominantou je renesanční zámeček, vybudovaný na místě bývalé tvrze. V současnosti je v dražbě nabízen za 3,36 milionu korun.

Brandlínský zámeček, vzniklý z původní gotické tvrze, leží zhruba uprostřed obce. Je to jednopatrová renesanční budova s tvarovaným štítem, nárožními rizality (výstupky) a hranolovou věží na jihozápadní straně.

V průčelí pod okny prvního patra je zachována malá část psaníčkového sgrafita, které původně pokrývalo celou stavbu. Fasády jsou hladké, bez výraznějších ozdob.

Objekt je v relativně dobrém stavu. Vlastní ho poradenská společnost Brais, která zde občas umožňuje zájemcům rekreační pobyty. To se však má brzy změnit. Zámek je v současnosti nabízen v dražbě a jeho vyvolávací cena je 3,36 milionu korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - zámeček Brandlín místo - Tučapy-Brandlín kraj - Jihočeský lokace - č. p. 1 typ - zámek stav - dobrý využití - částečné kult. památka - ne nabízí - Gavlas Praha cena - 3,36 milionu Kč Purkrabí a hejtmani První písemná zmínka o Brandlínu (původně Branlínu) pochází z roku 1364, kdy patřil jistému Ješkovi z Branlína. Koncem 15. století získali obec Olbramové ze Štěkře, kteří byli v rožmberských službách. Nejčastěji působili jako purkrabí na nedalekém hradě Choustníku, nebo zastávali funkci soběslavských hejtmanů. V Brandlíně si postavili tvrz, která je poprvé písemně doložena roku 1602. Tehdy ji zakoupil Jindřich mladší Hozlauer z Hozlau, z nového majetku se ale dlouho netěšil. O šestnáct let později se připojil k odbojným českým stavům a veškeré statky mu byly po bitvě na Bílé hoře zkonfiskovány. Majitelé brandlínského panství se rychle střídali, až ho roku 1816 získal hrabě Kryštof André. Ten nechal původní tvrz přestavět na jednoduchý renesanční zámek s věží. V úpravách pokračoval i jeho nástupce Jan Nádherný z Borutína a objekt tak postupně dostal dnešní podobu. Do sedmi let dálnice**

Drobné úpravy probíhaly i ve 20. století – poprvé roku 1934 a následně v roce 1958. To už byl zámek v majetku státu a využívala ho obec. Kvůli špatné údržbě postupně chátral, roku 1989 se však dočkal celkové rekonstrukce, která ho zachránila před zkázou.

Objekt není památkově chráněn a v budoucnu by z něj mohlo vzniknout luxusní soukromé sídlo, stylový penzion či školicí středisko. Od Prahy je vzdálen pouhých 90 kilometrů a do roku 2015 bude mít i vynikající napojení na nově budovanou dálnici D3.

K zámku patří i rozlehlý přírodní park se třemi rybníčky, který může po rekonstrukci sloužit k relaxaci a sportu. Vše bude samozřejmě záviset na budoucím majiteli.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít