Nové technologie snižují dopravcům náklady na komunikaci s řidiči

05. května 2011, 21:29 - Profit, TZ
05. května 2011, 21:29

Vysoká cena za pohonné hmoty nutí dopravce hledat úsporná opatření. V současné době je velmi žádaná každá moderní technologie, která snižuje celkové náklady.

Foto: Profimedia.cz

Jednou z nich je například zasílání krátkých textových zpráv přímo do navigace řidiče, který tak dostává textové instrukce, kam má jet, kde zboží vyložit, popřípadě kde má tankovat nebo odstavit vozidlo. Odpadají tak zbytečné nepřesnosti při diktování adres a řidiči i dispečeři mají jednodušší práci.

Aplikace Webdispečink, která umí posílat řidičům krátké textové zprávy přímo do navigace, ušetří dopravcům tisíce korun měsíčně za komunikaci mezi řidiči a dispečerem,“ popisuje Tomáš Hoplíček z firmy HI Software Development a dodává, že v posledních letech zaznamenávají nárůst přepravy zboží a doručování i těch nejmenších balíčků. „Lidé si zvykli objednávat elektroniku přímo domů, ale také květiny nebo třeba jídlo. Na tento trend musí firmy reagovat,“ vysvětluje Hoplíček.

Tento systém používá nejčastěji kamionová zahraniční doprava a servisní vozidla. „Když je řidič s kamionem v zahraničí měsíc a přepravuje zboží, musí být neustále v kontaktu s dispečerem. Díky této technologii dostává řidič zprávy přímo do navigace a nemusí si nic zapisovat, hlídat mobilní telefon a podobně,“ popisuje Hoplíček a dodává, že za poslední dva roky výrazně vzrostl zájem o tuto aplikaci.

Lidé si nechávají domů vozit květiny i jídlo

Součástí poskytovaných služeb mnoha firem je rozvoz zboží přímo do kanceláří nebo domů. Také restaurace mnohem více nabízejí rozvážku hotových jídel. Po republice se denně pohybují tisíce aut, které převážejí nebo doručují zboží tak, abych bylo co nejrychleji u koncového spotřebitele.

Firmy chtějí být efektivní a pracovat s nejnižšími náklady na provoz. A právě moderní systémy, které jsou schopny přesně zobrazovat polohu vozidla a zároveň řidiči poslat vzkaz, šetří peníze, které by jinak vozidlo zbytečně projelo v pohonných hmotách nebo by šly do kapes mobilních operátorů,“ přibližuje Tomáš Hoplíček.

Aplikace Webdispečink umožňuje velmi snadnou a rychlou komunikaci s řidiči. „Dispečer si na mapě vybere vozidlo, kterému chce zprávu napsat, do ní sdělí potřebné informace a zaklikne odeslat. Danému řidiči se zpráva ihned zobrazí v jeho navigaci,“ popisuje Hoplíček. Firmy, které tuto aplikaci používají, se shodují, že jim výrazně klesly náklady na komunikaci a dispečeři dodávají, že si už nedovedou představit, že by denně komunikovali s padesáti kamiony přes telefon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít