Nové technologie snižují dopravcům náklady na komunikaci s řidiči

05. května 2011, 21:29 - Profit, TZ
05. května 2011, 21:29

Vysoká cena za pohonné hmoty nutí dopravce hledat úsporná opatření. V současné době je velmi žádaná každá moderní technologie, která snižuje celkové náklady.

Foto: Profimedia.cz

Jednou z nich je například zasílání krátkých textových zpráv přímo do navigace řidiče, který tak dostává textové instrukce, kam má jet, kde zboží vyložit, popřípadě kde má tankovat nebo odstavit vozidlo. Odpadají tak zbytečné nepřesnosti při diktování adres a řidiči i dispečeři mají jednodušší práci.

Aplikace Webdispečink, která umí posílat řidičům krátké textové zprávy přímo do navigace, ušetří dopravcům tisíce korun měsíčně za komunikaci mezi řidiči a dispečerem,“ popisuje Tomáš Hoplíček z firmy HI Software Development a dodává, že v posledních letech zaznamenávají nárůst přepravy zboží a doručování i těch nejmenších balíčků. „Lidé si zvykli objednávat elektroniku přímo domů, ale také květiny nebo třeba jídlo. Na tento trend musí firmy reagovat,“ vysvětluje Hoplíček.

Tento systém používá nejčastěji kamionová zahraniční doprava a servisní vozidla. „Když je řidič s kamionem v zahraničí měsíc a přepravuje zboží, musí být neustále v kontaktu s dispečerem. Díky této technologii dostává řidič zprávy přímo do navigace a nemusí si nic zapisovat, hlídat mobilní telefon a podobně,“ popisuje Hoplíček a dodává, že za poslední dva roky výrazně vzrostl zájem o tuto aplikaci.

Lidé si nechávají domů vozit květiny i jídlo

Součástí poskytovaných služeb mnoha firem je rozvoz zboží přímo do kanceláří nebo domů. Také restaurace mnohem více nabízejí rozvážku hotových jídel. Po republice se denně pohybují tisíce aut, které převážejí nebo doručují zboží tak, abych bylo co nejrychleji u koncového spotřebitele.

Firmy chtějí být efektivní a pracovat s nejnižšími náklady na provoz. A právě moderní systémy, které jsou schopny přesně zobrazovat polohu vozidla a zároveň řidiči poslat vzkaz, šetří peníze, které by jinak vozidlo zbytečně projelo v pohonných hmotách nebo by šly do kapes mobilních operátorů,“ přibližuje Tomáš Hoplíček.

Aplikace Webdispečink umožňuje velmi snadnou a rychlou komunikaci s řidiči. „Dispečer si na mapě vybere vozidlo, kterému chce zprávu napsat, do ní sdělí potřebné informace a zaklikne odeslat. Danému řidiči se zpráva ihned zobrazí v jeho navigaci,“ popisuje Hoplíček. Firmy, které tuto aplikaci používají, se shodují, že jim výrazně klesly náklady na komunikaci a dispečeři dodávají, že si už nedovedou představit, že by denně komunikovali s padesáti kamiony přes telefon.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít