Nové stanice i filmy

27. března 2009, 16:42 - David Kasl
27. března 2009, 16:42

Time Warner, CME

Zatímco jedna legenda z televize Nova odchází – sportovní moderátor Pavel Poulíček působil v soukromé televizi od jejího vzniku před patnácti lety – světový mediální gigant do ní přichází. Třetí největší zábavní koncern Time Warner minulý týden oznámil, že investuje 241,5 milionu dolarů (4,8 miliardy korun) do společnosti Central European Media Enterprises (CME), která kromě tří televizních kanálů v Česku (TV Nova, Nova Cinema a Nova Sport) vlastní televizní stanice v Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Ukrajině. Americký obr, do jehož impéria patří mimo jiné kabelová televize HBO, zpravodajská CNN, časopis Time, internetový kolos AOL či filmová studia New Line Cinema a Warner Bros. Entertainment, tak získá v CME 31procentní podíl a stane se jejím největším akcionářem.
„Věřím, že spojení s Time Warner urychlí budoucí rozvoj CME a pozvedne firmu na úroveň, o které jsem před patnácti lety mohl jen snít,“ komentoval událost zakladatel a spolumajitel CME Ronald Lauder. Ten bude mít během následujících čtyř let právo hlasovat za akcie vlastněné americkým investorem, i když s určitými výjimkami (nesmí docházet k žádným dalším majetkovým přesunům, Time Warner může navyšovat základní kapitál).
Investice má pomoci CME překonat útlum, s nímž se momentálně ve střední a východní Evropě potýká. Přestože firma ohlásila za loňský rok zisk před zdaněním ve výši 6,9 miliardy korun, ztráty zaznamenala například na Ukrajině (35 milionů dolarů) či v Bulharsku (10 milionů dolarů), v prvním letošním kvartálu CME opravila očekávaný odhad zisku z 1,5 miliardy korun na zhruba 400 milionů.
Time Warner opět získá přístup na perspektivní trhy střední a východní Evropy. Studia Warner Bros. Entertainment se již dohodly se CME na postupném startu nových tematických televizních kanálů. Ty se dle mluvčí CME Romany Tomasové mohou objevit jak v kabelových sítích, tak na internetu. Že bychom se nakonec přeci jen dočkali pozastaveného projektu české verze hudební stanice MTV?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít