Nové stanice i filmy

27. března 2009, 16:42 - David Kasl
27. března 2009, 16:42

Time Warner, CME

Zatímco jedna legenda z televize Nova odchází – sportovní moderátor Pavel Poulíček působil v soukromé televizi od jejího vzniku před patnácti lety – světový mediální gigant do ní přichází. Třetí největší zábavní koncern Time Warner minulý týden oznámil, že investuje 241,5 milionu dolarů (4,8 miliardy korun) do společnosti Central European Media Enterprises (CME), která kromě tří televizních kanálů v Česku (TV Nova, Nova Cinema a Nova Sport) vlastní televizní stanice v Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Ukrajině. Americký obr, do jehož impéria patří mimo jiné kabelová televize HBO, zpravodajská CNN, časopis Time, internetový kolos AOL či filmová studia New Line Cinema a Warner Bros. Entertainment, tak získá v CME 31procentní podíl a stane se jejím největším akcionářem.
„Věřím, že spojení s Time Warner urychlí budoucí rozvoj CME a pozvedne firmu na úroveň, o které jsem před patnácti lety mohl jen snít,“ komentoval událost zakladatel a spolumajitel CME Ronald Lauder. Ten bude mít během následujících čtyř let právo hlasovat za akcie vlastněné americkým investorem, i když s určitými výjimkami (nesmí docházet k žádným dalším majetkovým přesunům, Time Warner může navyšovat základní kapitál).
Investice má pomoci CME překonat útlum, s nímž se momentálně ve střední a východní Evropě potýká. Přestože firma ohlásila za loňský rok zisk před zdaněním ve výši 6,9 miliardy korun, ztráty zaznamenala například na Ukrajině (35 milionů dolarů) či v Bulharsku (10 milionů dolarů), v prvním letošním kvartálu CME opravila očekávaný odhad zisku z 1,5 miliardy korun na zhruba 400 milionů.
Time Warner opět získá přístup na perspektivní trhy střední a východní Evropy. Studia Warner Bros. Entertainment se již dohodly se CME na postupném startu nových tematických televizních kanálů. Ty se dle mluvčí CME Romany Tomasové mohou objevit jak v kabelových sítích, tak na internetu. Že bychom se nakonec přeci jen dočkali pozastaveného projektu české verze hudební stanice MTV?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít