Nové šance pro malé podnikatele

07. února 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
07. února 2005, 00:00

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti. Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům.

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti.

Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům. Nebudou vlastnit elektrárnu o několika stovkách megawatt, ale mohou provozovat malou vodní či sluneční elektrárnu. Ale patrně již ve velice brzké době také palivový článek na zemní plyn nebo vodík a souběžně s elektřinou mohou dodávat teplo pro sídlištní dům, svou firmu nebo sousedův penzion. Na energetickém trhu se objeví noví obchodníci s elektřinou a plynem. Nemusí to být velké firmy ve velkých administrativních budovách. Budou to i fyzické osoby. Důležité proto bude dobře nakoupit i prodat.

Výrazné změny jsou charakteristické i pro navazující obory na elektroenergetiku a plynárenství. Liberalizace energetického trhu i nástup čistých technologií přinesly nové trendy například i do oboru vytápění. Značně se v posledních letech změnilo vlastnictví výrobců plynových kotlů, do České republiky přišly vyrábět a prodávat kotle hlavní evropští hráči. Tento segment trhu je již výrazně jiný, než byl ještě před několika málo lety. To ovlivňuje i podobu velkých oborových veletrhů. Jeden z nich, Pragotherm, otevírá 9. února brány pro návštěvníky.

Proces změn přitom pokračuje. Padají letité monopoly, po desetiletí neměnné obchodní praxe jsou nahrazovány novými, které odpovídají potřebám současnosti. Poprvé v historii plynárenství si od počátku letošního roku mohou největší firmy zvolit dodavatele zemního plynu. Tempo otevírání trhu s plynem bude rychlejší než u elektřiny. V příštím roce se takzvanými oprávněnými zákazníky pro výběr obchodníka s plynem stanou další firmy a v roce 2007 bude tento trend završen svobodou výběru obchodního partnera pro všechny spotřebitele včetně domácností.

Elektroenergetika otevře trh v příštím roce. Tím ale změny neskončí. Na rozsáhlou expanzi se do zahraničí vydala elektrárenská společnost ČEZ, která posiluje pozici lídra mezi energetickými firmami ve střední Evropě. Nakupuje distribuční společnosti, hledá perspektivní energetické zdroje za dosluhující uhelné elektrárny. Všechny energetické firmy se musí vypořádat se strategií Evropské unie, volající po výrobě čisté a přitom komfortní elektřiny, po zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, energetických úsporách a náhradě paliv vyráběných z ropy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít