Nové šance pro malé podnikatele

07. února 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
07. února 2005, 00:00

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti. Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům.

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti.

Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům. Nebudou vlastnit elektrárnu o několika stovkách megawatt, ale mohou provozovat malou vodní či sluneční elektrárnu. Ale patrně již ve velice brzké době také palivový článek na zemní plyn nebo vodík a souběžně s elektřinou mohou dodávat teplo pro sídlištní dům, svou firmu nebo sousedův penzion. Na energetickém trhu se objeví noví obchodníci s elektřinou a plynem. Nemusí to být velké firmy ve velkých administrativních budovách. Budou to i fyzické osoby. Důležité proto bude dobře nakoupit i prodat.

Výrazné změny jsou charakteristické i pro navazující obory na elektroenergetiku a plynárenství. Liberalizace energetického trhu i nástup čistých technologií přinesly nové trendy například i do oboru vytápění. Značně se v posledních letech změnilo vlastnictví výrobců plynových kotlů, do České republiky přišly vyrábět a prodávat kotle hlavní evropští hráči. Tento segment trhu je již výrazně jiný, než byl ještě před několika málo lety. To ovlivňuje i podobu velkých oborových veletrhů. Jeden z nich, Pragotherm, otevírá 9. února brány pro návštěvníky.

Proces změn přitom pokračuje. Padají letité monopoly, po desetiletí neměnné obchodní praxe jsou nahrazovány novými, které odpovídají potřebám současnosti. Poprvé v historii plynárenství si od počátku letošního roku mohou největší firmy zvolit dodavatele zemního plynu. Tempo otevírání trhu s plynem bude rychlejší než u elektřiny. V příštím roce se takzvanými oprávněnými zákazníky pro výběr obchodníka s plynem stanou další firmy a v roce 2007 bude tento trend završen svobodou výběru obchodního partnera pro všechny spotřebitele včetně domácností.

Elektroenergetika otevře trh v příštím roce. Tím ale změny neskončí. Na rozsáhlou expanzi se do zahraničí vydala elektrárenská společnost ČEZ, která posiluje pozici lídra mezi energetickými firmami ve střední Evropě. Nakupuje distribuční společnosti, hledá perspektivní energetické zdroje za dosluhující uhelné elektrárny. Všechny energetické firmy se musí vypořádat se strategií Evropské unie, volající po výrobě čisté a přitom komfortní elektřiny, po zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, energetických úsporách a náhradě paliv vyráběných z ropy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít