Nové šance pro malé podnikatele

07. února 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
07. února 2005, 00:00

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti. Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům.

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti.

Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům. Nebudou vlastnit elektrárnu o několika stovkách megawatt, ale mohou provozovat malou vodní či sluneční elektrárnu. Ale patrně již ve velice brzké době také palivový článek na zemní plyn nebo vodík a souběžně s elektřinou mohou dodávat teplo pro sídlištní dům, svou firmu nebo sousedův penzion. Na energetickém trhu se objeví noví obchodníci s elektřinou a plynem. Nemusí to být velké firmy ve velkých administrativních budovách. Budou to i fyzické osoby. Důležité proto bude dobře nakoupit i prodat.

Výrazné změny jsou charakteristické i pro navazující obory na elektroenergetiku a plynárenství. Liberalizace energetického trhu i nástup čistých technologií přinesly nové trendy například i do oboru vytápění. Značně se v posledních letech změnilo vlastnictví výrobců plynových kotlů, do České republiky přišly vyrábět a prodávat kotle hlavní evropští hráči. Tento segment trhu je již výrazně jiný, než byl ještě před několika málo lety. To ovlivňuje i podobu velkých oborových veletrhů. Jeden z nich, Pragotherm, otevírá 9. února brány pro návštěvníky.

Proces změn přitom pokračuje. Padají letité monopoly, po desetiletí neměnné obchodní praxe jsou nahrazovány novými, které odpovídají potřebám současnosti. Poprvé v historii plynárenství si od počátku letošního roku mohou největší firmy zvolit dodavatele zemního plynu. Tempo otevírání trhu s plynem bude rychlejší než u elektřiny. V příštím roce se takzvanými oprávněnými zákazníky pro výběr obchodníka s plynem stanou další firmy a v roce 2007 bude tento trend završen svobodou výběru obchodního partnera pro všechny spotřebitele včetně domácností.

Elektroenergetika otevře trh v příštím roce. Tím ale změny neskončí. Na rozsáhlou expanzi se do zahraničí vydala elektrárenská společnost ČEZ, která posiluje pozici lídra mezi energetickými firmami ve střední Evropě. Nakupuje distribuční společnosti, hledá perspektivní energetické zdroje za dosluhující uhelné elektrárny. Všechny energetické firmy se musí vypořádat se strategií Evropské unie, volající po výrobě čisté a přitom komfortní elektřiny, po zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, energetických úsporách a náhradě paliv vyráběných z ropy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít