Nové šance pro malé podnikatele

07. února 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
07. února 2005, 00:00

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti. Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům.

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti.

Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům. Nebudou vlastnit elektrárnu o několika stovkách megawatt, ale mohou provozovat malou vodní či sluneční elektrárnu. Ale patrně již ve velice brzké době také palivový článek na zemní plyn nebo vodík a souběžně s elektřinou mohou dodávat teplo pro sídlištní dům, svou firmu nebo sousedův penzion. Na energetickém trhu se objeví noví obchodníci s elektřinou a plynem. Nemusí to být velké firmy ve velkých administrativních budovách. Budou to i fyzické osoby. Důležité proto bude dobře nakoupit i prodat.

Výrazné změny jsou charakteristické i pro navazující obory na elektroenergetiku a plynárenství. Liberalizace energetického trhu i nástup čistých technologií přinesly nové trendy například i do oboru vytápění. Značně se v posledních letech změnilo vlastnictví výrobců plynových kotlů, do České republiky přišly vyrábět a prodávat kotle hlavní evropští hráči. Tento segment trhu je již výrazně jiný, než byl ještě před několika málo lety. To ovlivňuje i podobu velkých oborových veletrhů. Jeden z nich, Pragotherm, otevírá 9. února brány pro návštěvníky.

Proces změn přitom pokračuje. Padají letité monopoly, po desetiletí neměnné obchodní praxe jsou nahrazovány novými, které odpovídají potřebám současnosti. Poprvé v historii plynárenství si od počátku letošního roku mohou největší firmy zvolit dodavatele zemního plynu. Tempo otevírání trhu s plynem bude rychlejší než u elektřiny. V příštím roce se takzvanými oprávněnými zákazníky pro výběr obchodníka s plynem stanou další firmy a v roce 2007 bude tento trend završen svobodou výběru obchodního partnera pro všechny spotřebitele včetně domácností.

Elektroenergetika otevře trh v příštím roce. Tím ale změny neskončí. Na rozsáhlou expanzi se do zahraničí vydala elektrárenská společnost ČEZ, která posiluje pozici lídra mezi energetickými firmami ve střední Evropě. Nakupuje distribuční společnosti, hledá perspektivní energetické zdroje za dosluhující uhelné elektrárny. Všechny energetické firmy se musí vypořádat se strategií Evropské unie, volající po výrobě čisté a přitom komfortní elektřiny, po zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, energetických úsporách a náhradě paliv vyráběných z ropy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít