Nové modely pro Kalugu

18. října 2009, 13:31 - Petr Korbel
18. října 2009, 13:31

Ruský závod Volkswagenu a Škody přechází od pouhé konečné montáže k opravdové výrobě automobilů. Pro příští rok počítá i s modely Yeti a Superb, později přijde nástupce Octavie Tour.

Autor: Jakub Hněvkovský

Závod v ruském městě Kaluga bude příští rok zajišťovat kompletní výrobu vozů Škoda Fabia, Octavia, Superb a Yeti. Podle generálního ředitele společnosti Volkswagen Group Rusko Martina Jahna jsou projekty na úplnou produkci vozů Superb a Yeti už ve finální fázi schvalování.

Ruský závod automobilek Volkswagen a Škoda se dosud zabýval jen konečnou montáží aut z dovezených sad. V současné době přechází na kompletní výrobu, což zahrnuje lisování dílů, svařování, lakování a finální montáž. Prvním vozem, který se v Rusku zkušebně vyrábí, je Škoda Octavia. „Nyní začíná úplná výroba druhého modelu, vozu VW Tiguan,“ doplnil Jahn. Oficiálně bude přechod na kompletní výrobu zahájen 20. října.

**Šance pro místní dodavatele

„Tato změna je důležitá také kvůli tomu, že dává šanci ruským dodavatelům,“ uvedl Jaroslav Černý, mluvčí Škody Auto. Odpadne tak složitá doprava, sníží se materiálové náklady. Navíc jde o splnění slibu vůči ruské vládě, na který byly vázány investiční pobídky.

Rusy dosud oblíbená Octavia Tour se však bude v Kaluze nadále jen montovat (používají se k tomu sady ze závodu ve Vrchlabí). Příští rok má být pro tento typ posledním, a tak by se již přechod na úplnou výrobu nevyplatil. Podle Jahna stále probíhá diskuze, jaký vůz Octavii Tour nahradí. Není úplně vyloučeno, že nástupci budou dva – jeden pro vyspělé trhy, druhý pro chudší země. „Jak se Škoda rozrůstá v různých regionech, mohou vznikat různé varianty, což vyplývá i z toho, že v těch zemích již stojí výrobní závody,“ vysvětluje Jahn. „V každém případě se následník Octavie Tour určený pro ruský trh bude muset montovat v Rusku, jinak by neměl šanci,“ dodává.

Naproti tomu s malými městskými auty značky Škoda, jejichž výroba by se měla rozběhnout za dva roky v Bratislavě, Jahn příliš nepočítá: „Malé městské automobily se hodí spíše pro západní Evropu. Osobně se domnívám, že v Rusku se tento vůz pod značkou Škoda moc prodávat nebude.“ Obdobně v Rusku dopadl i víceúčelový automobil Škoda Roomster.

Těžké dopady krize

Montáž ve společném ruském závodě byla zahájena v listopadu roku 2007, přičemž prvním modelem byla Škoda Octavia. Závod stojí na čtyřsethektarovém pozemku ve městě Kaluga, jež bylo střediskem výroby vojenských raket. Původní plány musely být částečně korigovány kvůli hospodářské krizi, která způsobila, že se v Rusku letos trh meziročně propadá až o padesát procent.

Závod měl koncem letošního roku zaměstnávat až 2500 pracovníků. Ve skutečnosti je jich nyní 1700 a v příštím roce by jich mohlo asi tři sta přibýt. Na celkové produkci aut v Kaluze se Škoda podílí zhruba z poloviny. Veškerá produkce zatím míří výhradně na ruský trh. Na něm nyní houstne konkurence, neboť v době hospodářského růstu si velké množství firem naplánovalo, že tam bude auta montovat a prodávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít