Nové IPO? Nejdřív za rok

12. března 2009, 17:43 - Petra Pelantová
12. března 2009, 17:43

Přípravy nových akciových titulů pro vstup na pražskou burzu probíhají,...

…říká šéf investičního bankovnictví České spořitelny

Nikdo neví, co přijde. Tak charakterizuje situaci na trzích v České republice Jan Brabec, první muž investičního bankovnictví v České spořitelně. „Lze jen těžko povzbuzovat někoho, aby investoval do akcií po tom, co se dělo v posledních měsících na akciových trzích,“ tvrdí čtyřiatřicetiletý absolvent University of New York. S týdeníkem EURO hovořil i o tom, co by mohlo investory přesvědčit, aby zase začali obchodovat, a jak vidí budoucí vývoj na českém trhu.

EURO: Jak byste charakterizoval náladu investorů? BRABEC: V očekávání. Všichni čekají, co bude. Pokud se bavíme o kapitálových a akciových trzích, obchody jsou minimální ve srovnání s touto dobou loni nebo ještě v létě nebo na podzim. Dokladuje to třeba i to, že ČEZ se z hlediska objemu obchoduje na historických minimech.

EURO: Co podle vás může být impulzem, který by toto vyčkávání mohl rozhýbat? BRABEC: Jestli nějaký impulz přijde, tak ne hned. Bude záležet, jak se chytne záchranný balíček pro ekonomiku USA. Zároveň budeme čekat, co se stane ve velkých evropských ekonomikách a zejména v Německu. Nemyslím si, že by se mělo něco zásadně změnit v následujících dvou třech měsících. Ekonomika se letos dostane na dno krize a bude se odrážet, v to tedy alespoň doufám. Je to ale jen spekulace. Impulz musí přijít v takovém sledu, že nejprve dojde k oživení americké ekonomiky a evropského hospodářství a teprve potom budou investoři pomalu zvyšovat svou aktivitu na kapitálových trzích. Souvisí to i s tím, že na akciové trhy přijdou nové emise a tituly, které jsou v současné chvíli velmi nereálné.
Samozřejmě se nejedná jen o české, ale i o zahraniční investory, kteří tvořili podstatnou část investorů na pražské burze. Třeba Zentiva je kótovaná v Londýně i v Praze, ale obchodování probíhá zejména v Praze, protože právě tady byla cenotvorba.

EURO: Jak se díváte na balíček k povzbuzení ekonomiky USA? Je to hodně peněz a v zásadě není jasné, na co tyto prostředky půjdou. BRABEC: Je to obrovský balík, ale je neadresný. Když dáváte pomoc, tak by mělo být jasně řečeno, kam by peníze měly konkrétně směřovat, jaké kroky a výsledky od podporovaných firem vlády očekávají a zároveň v jakém časovém horizontu.

EURO: Kdy přesně došlo ke stavu, že investoři nechtějí nic dělat? BRABEC: Oni chtějí, ale vyčkávají, jak se situaci vyvine a kam budou směřovat ekonomiky vyspělých států. Jinak ke snižování objemu obchodů docházelo již v druhé polovině minulého roku, zejména v posledních měsících roku 2008.

EURO: Stimulujete nějak investory? Jak probíhá komunikace? BRABEC: Máme s investory dlouhodobé vztahy a cílem banky je poskytovat investorům reálný pohled na trh, ne přesvědčovat investory, aby nakupovali. Spolupráce s investory je dlouhodobá a přistupujeme k ní zodpovědně, český trh je pro nás domácí, a ne pouhý prostředek k rychlému vydělání peněz. Obchody na burze jsou dnes minimální. Obecně panuje nedůvěra v akciové trhy, a to jak u retailu, tak u profesionálních investorů. Stimulovat můžeme a budeme. Například podloženými informacemi o zlepšování situace na trhu. EURO: Jak odhadujete vývoj na trhu pro letošní rok? BRABEC: Je to věštění z koule, ani nejlepší analytici nemají jasný recept a jistou předpověď, takže těžko říct. Odhaduji, že by se ke konci léta situace mohla začít zlepšovat. Například je možné, že slabší koruna a obava z krize sníží v létě cestování do zahraničí, ve srovnání s minulým rokem, takže lidé pojedou na dovolenou v tuzemsku a zvýšená spotřeba na domácím trhu pomůže ekonomice. V bance pracuji na nových IPO, a i když je nereálné, aby v tomto roce přišel nový akciový titul na český trh, existují firmy, které tento záměr mají a neopustily jej ani na základě současné krize na trhu. Probíhají přípravy a třeba se situace natolik zlepší, že během příštího roku uvidíme nové akciové tituly na pražské burze. To by mohl být jeden z potřebných impulzů pro oživení kapitálových trhů.

EURO: Myslíte si, že Česku v současné situaci na finančních trzích pomohlo to, že reformovalo a sjednotilo regulaci a dohled nad finančními trhy? BRABEC: Asi ano, ale na druhou stranu si nemyslím, že kdyby české banky masivně kupovaly CDO nebo COO, tak by to někdo rozporoval, protože to dělal celý svět a byl to trend. Marže na standardních dluhopisech či úvěrech byly minimální a strukturované dluhopisy nabízely lepší zhodnocení na první pohled se stejným rizikem. Nicméně Česká národní banka funguje dle mého názoru velmi dobře a členové bankovní rady jsou lidé, kteří pracovali v komerčních bankách a jsou si velmi dobře vědomi současné situace na trhu a stavu lokálních bank.
Jedním z hlavních důvodů, proč je české bankovnictví v dobré kondici, je fakt, že klíčovou pozici na trhu drží banky, které mají značné množství primárních zdrojů, a tyto zdroje nebyly masivně investovány do strukturovaných dluhopisů jako třeba v USA. Důvěra v bankovnictví je nadále vysoká a lidé se neobávají a ani nemusejí obávat o své vklady. Myslím, že většina národa má smysl pro platební disciplínu. Jako konzervativní lidé nechceme mít zbytečně dluhy, a už vůbec ne v prodlení. Pokud nám to situace umožňuje, jako první hradíme dluhy. V posledních letech navíc velmi dobře funguje registr dlužníků. Nezaplatíte pár korun a už tam jste. Šance získat pak půjčku od banky je mizivá.

EURO: Chystají se nějaké změny v investičním bankovnictví České spořitelny? BRABEC: Služby jako korporátní nebo investiční bankovnictví chceme nadále poskytovat a zůstat přední bankou v této oblasti na českém trhu, nicméně naší hlavní strategií je být vedoucí retailovou bankou v této zemi.

BOX
Jan Brabec (34)
Absolvent University of New York, kde získal titul MBA v oboru bankovnictví a finance. V České spořitelně pracuje už devět let. Ředitelem úseku investičního bankovnictví České spořitelny je od 1. října 2007. V minulosti vedl tým kapitálových trhů, čili treasury sales. S bankovnictvím má mnohaleté zkušenosti i z manažerských funkcí v jiných finančních institucích. Pracoval v Citigroup, ABN AMRO či Calyon Bank.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení dalším Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít