Article, show

Nová zbraň ve stavebnictví

06. listopadu 2008, 15:01 - Irena Buřívalová
06. listopadu 2008, 15:01

Firmy čím dál častěji sahají...

Celý podtitul: Firmy stále častěji sahají k insolvenčnímu řízení jako k nástroji na vymáhání pohledávek

Zaplať peníze, které dlužíš, nebo skončíš v insolvenčním řízení. Takto dnes podle výpovědí stavebníků mnohdy vypadá jednání mezi firmami ve stavebním průmyslu. Pod tlakem finanční krize podobných případů přibývá a firmy čím dál více insolvenční řízení zneužívají jako nástroj k pošpinění konkurence.
„Máme zprávy o tom, že někteří podnikatelé v obchodních sporech skutečně insolvenčním řízením vyhrožují, nebo že dokonce insolvenční návrh na svého jinak zcela solventního partnera podají, a tím ho vydírají,“ říká Jan Leščinský, ředitel útvaru právních služeb ze společnosti Skanska Servis, součásti holdingu Skanska. Pokud se o jakémkoli subjektu rozšíří zpráva, že na něj byl insolvenční návrh podán, značně to poškodí jeho renomé. „Firma, která se ocitne v insolvenčním řízení, je také deklasována například při státních zakázkách,“ říká právník z oboru.

Ohrožení pověsti Poškozena se například cítí společnost Strabag, která se ocitla v insolvenčním řízení v červenci na základě podání výrobce kovových konstrukcí, firmy IPE 300 podnikatele Štěpána Folbera. Ten podle svých slov nárokoval na Strabagu čtyřicet milionů korun. „Domníváme se, že ze strany navrhovatele došlo k pokusu o zneužití insolvenčního zákona za účelem vymáhání úhrady sporných pohledávek,“ uvedl Jiří Svoboda, předseda představenstva Strabagu. Folber však zneužití zákona popírá. Problém vidí naopak u Strabagu a velkých stavebních firem obecně. „Tyto společnosti přenášejí své ztráty na malé dodavatele, spousta malých stavebních firem už pro ně proto nechce pracovat,“ říká Folber, podle něhož je insolvenční řízení nejefektivnější a nejlevnější obrana. Folber nakonec své podání stáhl poté, co Strabag zaplatil 19,5 milionu korun České spořitelně, která nabyla některé pohledávky společnosti IPE 300. Folber sám se ocitl v insolvenčním řízení, jež podala společnost Ferona. Toto podání však soud kvůli nedostatkům odmítl, Ferona však na něm trvá a 24. října se odvolala. Podle informací týdeníku EURO zvažoval stejný krok i Strabag.

Nastanou horší časy Ministerstvo spravedlnosti si je podle mluvčí Zuzany Steinerové vědomo možného zneužívání insolvenčních řízení. Přesto nejsou podle ní případné dopady na pověst firmy tak fatální, jak je stavebníci líčí. „Je zapotřebí vnímat to tak, že samotné zahájení insolvenčního řízení nic nevypovídá o finanční situaci dlužníka. Ta se zkoumá v prvé fázi řízení a teprve na základě tohoto přezkumu soud vydává rozhodnutí o úpadku,“ uvedla na dotaz týdeníku EURO. „Zahájení řízení a zveřejnění informací o tomto řízení v insolvenčním rejstříku by tudíž nemělo mít dehonestující účinky, seznam dlužníků není žádnou černou listinou,“ dodala. V případě šikanózních insolvenčních návrhů lze podle mluvčí při vzniku škody nebo jiné újmy žalovat za podmínek stanovených v zákoně jejich náhradu.
Ti, kteří se ve stavebnictví orientují, předpovídají ještě dramatičtější časy v souvislosti s globální finanční krizí, která obecně zhoršuje platební morálku firem. „Největší zhoršení platební morálky a druhotné platební neschopnosti, včetně příznaků insolventnosti dlužníků, evidujeme u firem orientovaných na dodávky zboží ve stavebnictví,“ uvedl například Igor Kondratiev, jednatel Revital Finance, která vymáhá dluhy. Podle něj „se situace bude ještě zhoršovat“.

BOX
Insolvenční zákon Platí od začátku roku a nahradil dosavadní zákon o konkurzu a vyrovnání. Předešlý zákon prakticky neumožňoval jiné řešení dlužníkova úpadku než prodej jeho majetku. Cílem nového zákona je pokusit se firmu oživit, aby mohla své problémy s dlužníky řešit. Když se to nepodaří, skončí v konkurzu. Zákon však také dává větší moc věřitelům. Umožňuje zahájit řízení každému, komu firma dluží třicet dní po splatnosti. Okamžikem podání podnětu začíná řízení. V první fázi insolvenčního řízení rozhodne soud, zda jsou splněny podmínky pro řešení majetkových problémů dlužníka, tím, že rozhodne o úpadku. Ve druhé fázi soud rozhodne o způsobu řešení úpadku.

TABULKA
Počet zahájených insolvenčních řízení
Leden 264
Únor 486
Březen 479
Duben 491
Květen 383
Červen 401
Červenec 407
Srpen 434
Září 452
Pramen: ministerstvo spravedlnosti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít