Nová zbraň ve stavebnictví

06. listopadu 2008, 15:01 - Irena Buřívalová
06. listopadu 2008, 15:01

Firmy čím dál častěji sahají...

Celý podtitul: Firmy stále častěji sahají k insolvenčnímu řízení jako k nástroji na vymáhání pohledávek

Zaplať peníze, které dlužíš, nebo skončíš v insolvenčním řízení. Takto dnes podle výpovědí stavebníků mnohdy vypadá jednání mezi firmami ve stavebním průmyslu. Pod tlakem finanční krize podobných případů přibývá a firmy čím dál více insolvenční řízení zneužívají jako nástroj k pošpinění konkurence.
„Máme zprávy o tom, že někteří podnikatelé v obchodních sporech skutečně insolvenčním řízením vyhrožují, nebo že dokonce insolvenční návrh na svého jinak zcela solventního partnera podají, a tím ho vydírají,“ říká Jan Leščinský, ředitel útvaru právních služeb ze společnosti Skanska Servis, součásti holdingu Skanska. Pokud se o jakémkoli subjektu rozšíří zpráva, že na něj byl insolvenční návrh podán, značně to poškodí jeho renomé. „Firma, která se ocitne v insolvenčním řízení, je také deklasována například při státních zakázkách,“ říká právník z oboru.

Ohrožení pověsti Poškozena se například cítí společnost Strabag, která se ocitla v insolvenčním řízení v červenci na základě podání výrobce kovových konstrukcí, firmy IPE 300 podnikatele Štěpána Folbera. Ten podle svých slov nárokoval na Strabagu čtyřicet milionů korun. „Domníváme se, že ze strany navrhovatele došlo k pokusu o zneužití insolvenčního zákona za účelem vymáhání úhrady sporných pohledávek,“ uvedl Jiří Svoboda, předseda představenstva Strabagu. Folber však zneužití zákona popírá. Problém vidí naopak u Strabagu a velkých stavebních firem obecně. „Tyto společnosti přenášejí své ztráty na malé dodavatele, spousta malých stavebních firem už pro ně proto nechce pracovat,“ říká Folber, podle něhož je insolvenční řízení nejefektivnější a nejlevnější obrana. Folber nakonec své podání stáhl poté, co Strabag zaplatil 19,5 milionu korun České spořitelně, která nabyla některé pohledávky společnosti IPE 300. Folber sám se ocitl v insolvenčním řízení, jež podala společnost Ferona. Toto podání však soud kvůli nedostatkům odmítl, Ferona však na něm trvá a 24. října se odvolala. Podle informací týdeníku EURO zvažoval stejný krok i Strabag.

Nastanou horší časy Ministerstvo spravedlnosti si je podle mluvčí Zuzany Steinerové vědomo možného zneužívání insolvenčních řízení. Přesto nejsou podle ní případné dopady na pověst firmy tak fatální, jak je stavebníci líčí. „Je zapotřebí vnímat to tak, že samotné zahájení insolvenčního řízení nic nevypovídá o finanční situaci dlužníka. Ta se zkoumá v prvé fázi řízení a teprve na základě tohoto přezkumu soud vydává rozhodnutí o úpadku,“ uvedla na dotaz týdeníku EURO. „Zahájení řízení a zveřejnění informací o tomto řízení v insolvenčním rejstříku by tudíž nemělo mít dehonestující účinky, seznam dlužníků není žádnou černou listinou,“ dodala. V případě šikanózních insolvenčních návrhů lze podle mluvčí při vzniku škody nebo jiné újmy žalovat za podmínek stanovených v zákoně jejich náhradu.
Ti, kteří se ve stavebnictví orientují, předpovídají ještě dramatičtější časy v souvislosti s globální finanční krizí, která obecně zhoršuje platební morálku firem. „Největší zhoršení platební morálky a druhotné platební neschopnosti, včetně příznaků insolventnosti dlužníků, evidujeme u firem orientovaných na dodávky zboží ve stavebnictví,“ uvedl například Igor Kondratiev, jednatel Revital Finance, která vymáhá dluhy. Podle něj „se situace bude ještě zhoršovat“.

BOX
Insolvenční zákon Platí od začátku roku a nahradil dosavadní zákon o konkurzu a vyrovnání. Předešlý zákon prakticky neumožňoval jiné řešení dlužníkova úpadku než prodej jeho majetku. Cílem nového zákona je pokusit se firmu oživit, aby mohla své problémy s dlužníky řešit. Když se to nepodaří, skončí v konkurzu. Zákon však také dává větší moc věřitelům. Umožňuje zahájit řízení každému, komu firma dluží třicet dní po splatnosti. Okamžikem podání podnětu začíná řízení. V první fázi insolvenčního řízení rozhodne soud, zda jsou splněny podmínky pro řešení majetkových problémů dlužníka, tím, že rozhodne o úpadku. Ve druhé fázi soud rozhodne o způsobu řešení úpadku.

TABULKA
Počet zahájených insolvenčních řízení
Leden 264
Únor 486
Březen 479
Duben 491
Květen 383
Červen 401
Červenec 407
Srpen 434
Září 452
Pramen: ministerstvo spravedlnosti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít