Nová vláda spatřila světlo světa, už čeká jen na požehnání prezidenta

02. srpna 2004, 00:00 - vlk
02. srpna 2004, 00:00

Představitelé koalice, tedy předsedové a další členové vedení stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, dnes konečně podepsali koaliční smlouvu. Odpoledne se proto chystá úřadující šéf nejsilnější parlamentní strany Stanislav Gross na Hrad za prezidentem Václavem Klausem na němž je, aby novou vládu jmenoval.

Představitelé koalice, tedy předsedové a další členové vedení stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, dnes konečně podepsali koaliční smlouvu. Odpoledne se proto chystá úřadující šéf nejsilnější parlamentní strany Stanislav Gross na Hrad za prezidentem Václavem Klausem na němž je, aby novou vládu jmenoval. Dle svých slov se neobává problémů či připomínek od hlavy státu, ačkoliv je zřejmé, že prezident nebude z navrhovaného složení vlády nadšen. Očekává se, že Klaus se bude ještě chtít s některými členy chystané vlády sejít, podle ústavy ale nemá pravomoci k zamítnutí Grossových návrhů. V okamžiku jmenování nové vlády, ale ještě nemá kabinet vyhráno, protože má před sebou povinnost požádat parlament o vyslovení důvěry. Koalice se prý tohoto kroku neobává a plánuje jej na 24.srpna.

Nová vláda čítá, i přes avizované slučování a úspory, o jednoho člena více než Špidlova stávající, tedy 18 křesel pro správu 15 resortů. Premiérově se představí Karel Kühnl jako šéf obrany, Martin Jahn se stane vicepremiérem pro ekonomiku, v křesle ministra vnitra vystřídá novopečeného premiéra František Bublan, resort zdravotnictví obsadí Milada Emmmerová, v čele ministerstva pro místní rozvoj stane Jiří Paroubek a ministrem bez portfeje bude Jiří Bureš. Předseda nejmenší vládní strany povede ministerstvo spravedlnosti, beze změny prošla sestavováním nové vlády ministerstva životního prostředí (Libor Ambrozek), dopravy (Milan Šimonovský, který je zároveň vicepremiérem) a dokonce i zahraničí (Cyril Svoboda), o kterém se neustále vedou diskuse. Na finančním resortu zasedne Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach bude zároveň vicepremiérem i hlavou ministerstva práce, průmysl obsadí Milan Urban, ve školství zůstává Petra Buzková stejně tak jako v kultuře Pavel Dostál. I ministerstvo informatiky zůstává obsazeno stejně a to Vladimírem Mlynářem. Otázkou zatím zůstává resort zemědělství, zde se uvažuje o Jaroslavu Palasovi, ale také o Ladislavu Skopalovi.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít