Nová vláda spatřila světlo světa, už čeká jen na požehnání prezidenta

02. srpna 2004, 00:00 - vlk
02. srpna 2004, 00:00

Představitelé koalice, tedy předsedové a další členové vedení stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, dnes konečně podepsali koaliční smlouvu. Odpoledne se proto chystá úřadující šéf nejsilnější parlamentní strany Stanislav Gross na Hrad za prezidentem Václavem Klausem na němž je, aby novou vládu jmenoval.

Představitelé koalice, tedy předsedové a další členové vedení stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, dnes konečně podepsali koaliční smlouvu. Odpoledne se proto chystá úřadující šéf nejsilnější parlamentní strany Stanislav Gross na Hrad za prezidentem Václavem Klausem na němž je, aby novou vládu jmenoval. Dle svých slov se neobává problémů či připomínek od hlavy státu, ačkoliv je zřejmé, že prezident nebude z navrhovaného složení vlády nadšen. Očekává se, že Klaus se bude ještě chtít s některými členy chystané vlády sejít, podle ústavy ale nemá pravomoci k zamítnutí Grossových návrhů. V okamžiku jmenování nové vlády, ale ještě nemá kabinet vyhráno, protože má před sebou povinnost požádat parlament o vyslovení důvěry. Koalice se prý tohoto kroku neobává a plánuje jej na 24.srpna.

Nová vláda čítá, i přes avizované slučování a úspory, o jednoho člena více než Špidlova stávající, tedy 18 křesel pro správu 15 resortů. Premiérově se představí Karel Kühnl jako šéf obrany, Martin Jahn se stane vicepremiérem pro ekonomiku, v křesle ministra vnitra vystřídá novopečeného premiéra František Bublan, resort zdravotnictví obsadí Milada Emmmerová, v čele ministerstva pro místní rozvoj stane Jiří Paroubek a ministrem bez portfeje bude Jiří Bureš. Předseda nejmenší vládní strany povede ministerstvo spravedlnosti, beze změny prošla sestavováním nové vlády ministerstva životního prostředí (Libor Ambrozek), dopravy (Milan Šimonovský, který je zároveň vicepremiérem) a dokonce i zahraničí (Cyril Svoboda), o kterém se neustále vedou diskuse. Na finančním resortu zasedne Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach bude zároveň vicepremiérem i hlavou ministerstva práce, průmysl obsadí Milan Urban, ve školství zůstává Petra Buzková stejně tak jako v kultuře Pavel Dostál. I ministerstvo informatiky zůstává obsazeno stejně a to Vladimírem Mlynářem. Otázkou zatím zůstává resort zemědělství, zde se uvažuje o Jaroslavu Palasovi, ale také o Ladislavu Skopalovi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít