Nová vláda bojuje o ČEZ

04. srpna 2010, 14:03 - (jbn)
04. srpna 2010, 14:03

Stát má spořit a tak potřebuje každou korunu, která do státní pokladny přiteče. Řešením je využít potenciál státních i polostátních podniků. Může to být ale marná snaha. Pozornost vládních ekonomů se teď soustředí hlavně na firmu ČEZ.

Eduard Janota

Autor: Jakub Hněvkovský

Volby na všech úrovních způsobují nejen rozdělování moci politické, ale i ekonomické. Vrcholem tohoto žebříčku jsou volby do sněmovny a Senátu a jejich dopad na mocné státní firmy. Najít odpověď, zda má ekonomická lobby větší tlak na politiky, nebo je to naopak, patří k těžkým úkolům analytiků i novinářů. Ledaco ale napovídá fakt, kam a jak rychle stát deleguje své zástupce.

V Česku je dnes jasné jedno – hlavní bitevní pole je v oblasti energetiky. Zatímco ostatní státem ovládané společnosti (lesy, dráhy, pošta, letiště) na svou budoucnost nadiktovanou koaliční vládou čekají, do kontroly vedení ČEZ se nová vláda pustila jen pár desítek hodin po svém jmenování. Není divu. Jde o velké peníze i velká politická témata. Dividendy pro stát, které mohou osladit díry ve státní pokladně. Otázka limitů na prolomení těžby uhlí v severních Čechách.

Říman s Janotou — směr dozorčí rada

Právě personální změny mohou naznačit, kam se bude v následujících letech upírat pozornost vládní administrativy. Hlavní volební ekonomický poradce Petra Nečase Martin Říman zasedne ve vedení dozorčí rady ČEZ údajně už 12. srpna. S Římanem zamíří do dozorčí rady elektrárenského podniku také bývalý ministr financí Eduard Janota.

A reakce? Podle bývalého šéfa Škoda Auto Vratislava Kulhánka, je jméno Janoty v pořádku, neboť ekonomice rozumí, ale dosazení osobnosti typu Římana už podle něj poněkud kulhá. Při výběru lidí do dozorčích rad by totiž měla být na prvním místě odbornost.

Fuksa si myslí na Lesy

Pro stát je ale v současné době podstatné udržet stabilitu státní kasy a výdělečné firmy pod kontrolou státu jsou tak první na řadě. Na jejich účtech leží odhadem nejméně osm miliard korun. Dalších celkově až deset miliard korun by kabinet během čtyřletého volebního období mohl získat odčerpáváním zisku státních podniků.

Nejde jen o ČEZ. Konkrétní plán chystá i ministr zemědělství Ivan Fuksa, který chce získat zdroje hlavně ze státních Lesů ČR a Budějovického Budvaru. Lákavá může být i Česká pošta, jež v rezervách vykázala tři čtvrtě miliardy a stamilionové roční zisky. Právě pošta ale státu zatím moc nepomůže, protože před volbami zamrzla její změna na akciovou společnost, aby stát mohl její výnosy použít jako čisté výnosy. Právě to požadují evropské normy. České aerolinie zase zápasí o přežití, České dráhy a jejich financování nejsou příliš průhledné, takže mohou státu přinést víc ztrát než zisků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít