Nová vláda bojuje o ČEZ

04. srpna 2010, 14:03 - (jbn)
04. srpna 2010, 14:03

Stát má spořit a tak potřebuje každou korunu, která do státní pokladny přiteče. Řešením je využít potenciál státních i polostátních podniků. Může to být ale marná snaha. Pozornost vládních ekonomů se teď soustředí hlavně na firmu ČEZ.

Eduard Janota

Autor: Jakub Hněvkovský

Volby na všech úrovních způsobují nejen rozdělování moci politické, ale i ekonomické. Vrcholem tohoto žebříčku jsou volby do sněmovny a Senátu a jejich dopad na mocné státní firmy. Najít odpověď, zda má ekonomická lobby větší tlak na politiky, nebo je to naopak, patří k těžkým úkolům analytiků i novinářů. Ledaco ale napovídá fakt, kam a jak rychle stát deleguje své zástupce.

V Česku je dnes jasné jedno – hlavní bitevní pole je v oblasti energetiky. Zatímco ostatní státem ovládané společnosti (lesy, dráhy, pošta, letiště) na svou budoucnost nadiktovanou koaliční vládou čekají, do kontroly vedení ČEZ se nová vláda pustila jen pár desítek hodin po svém jmenování. Není divu. Jde o velké peníze i velká politická témata. Dividendy pro stát, které mohou osladit díry ve státní pokladně. Otázka limitů na prolomení těžby uhlí v severních Čechách.

Říman s Janotou — směr dozorčí rada

Právě personální změny mohou naznačit, kam se bude v následujících letech upírat pozornost vládní administrativy. Hlavní volební ekonomický poradce Petra Nečase Martin Říman zasedne ve vedení dozorčí rady ČEZ údajně už 12. srpna. S Římanem zamíří do dozorčí rady elektrárenského podniku také bývalý ministr financí Eduard Janota.

A reakce? Podle bývalého šéfa Škoda Auto Vratislava Kulhánka, je jméno Janoty v pořádku, neboť ekonomice rozumí, ale dosazení osobnosti typu Římana už podle něj poněkud kulhá. Při výběru lidí do dozorčích rad by totiž měla být na prvním místě odbornost.

Fuksa si myslí na Lesy

Pro stát je ale v současné době podstatné udržet stabilitu státní kasy a výdělečné firmy pod kontrolou státu jsou tak první na řadě. Na jejich účtech leží odhadem nejméně osm miliard korun. Dalších celkově až deset miliard korun by kabinet během čtyřletého volebního období mohl získat odčerpáváním zisku státních podniků.

Nejde jen o ČEZ. Konkrétní plán chystá i ministr zemědělství Ivan Fuksa, který chce získat zdroje hlavně ze státních Lesů ČR a Budějovického Budvaru. Lákavá může být i Česká pošta, jež v rezervách vykázala tři čtvrtě miliardy a stamilionové roční zisky. Právě pošta ale státu zatím moc nepomůže, protože před volbami zamrzla její změna na akciovou společnost, aby stát mohl její výnosy použít jako čisté výnosy. Právě to požadují evropské normy. České aerolinie zase zápasí o přežití, České dráhy a jejich financování nejsou příliš průhledné, takže mohou státu přinést víc ztrát než zisků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít