Nová vláda bojuje o ČEZ

04. srpna 2010, 14:03 - (jbn)
04. srpna 2010, 14:03

Stát má spořit a tak potřebuje každou korunu, která do státní pokladny přiteče. Řešením je využít potenciál státních i polostátních podniků. Může to být ale marná snaha. Pozornost vládních ekonomů se teď soustředí hlavně na firmu ČEZ.

Eduard Janota

Autor: Jakub Hněvkovský

Volby na všech úrovních způsobují nejen rozdělování moci politické, ale i ekonomické. Vrcholem tohoto žebříčku jsou volby do sněmovny a Senátu a jejich dopad na mocné státní firmy. Najít odpověď, zda má ekonomická lobby větší tlak na politiky, nebo je to naopak, patří k těžkým úkolům analytiků i novinářů. Ledaco ale napovídá fakt, kam a jak rychle stát deleguje své zástupce.

V Česku je dnes jasné jedno – hlavní bitevní pole je v oblasti energetiky. Zatímco ostatní státem ovládané společnosti (lesy, dráhy, pošta, letiště) na svou budoucnost nadiktovanou koaliční vládou čekají, do kontroly vedení ČEZ se nová vláda pustila jen pár desítek hodin po svém jmenování. Není divu. Jde o velké peníze i velká politická témata. Dividendy pro stát, které mohou osladit díry ve státní pokladně. Otázka limitů na prolomení těžby uhlí v severních Čechách.

Říman s Janotou — směr dozorčí rada

Právě personální změny mohou naznačit, kam se bude v následujících letech upírat pozornost vládní administrativy. Hlavní volební ekonomický poradce Petra Nečase Martin Říman zasedne ve vedení dozorčí rady ČEZ údajně už 12. srpna. S Římanem zamíří do dozorčí rady elektrárenského podniku také bývalý ministr financí Eduard Janota.

A reakce? Podle bývalého šéfa Škoda Auto Vratislava Kulhánka, je jméno Janoty v pořádku, neboť ekonomice rozumí, ale dosazení osobnosti typu Římana už podle něj poněkud kulhá. Při výběru lidí do dozorčích rad by totiž měla být na prvním místě odbornost.

Fuksa si myslí na Lesy

Pro stát je ale v současné době podstatné udržet stabilitu státní kasy a výdělečné firmy pod kontrolou státu jsou tak první na řadě. Na jejich účtech leží odhadem nejméně osm miliard korun. Dalších celkově až deset miliard korun by kabinet během čtyřletého volebního období mohl získat odčerpáváním zisku státních podniků.

Nejde jen o ČEZ. Konkrétní plán chystá i ministr zemědělství Ivan Fuksa, který chce získat zdroje hlavně ze státních Lesů ČR a Budějovického Budvaru. Lákavá může být i Česká pošta, jež v rezervách vykázala tři čtvrtě miliardy a stamilionové roční zisky. Právě pošta ale státu zatím moc nepomůže, protože před volbami zamrzla její změna na akciovou společnost, aby stát mohl její výnosy použít jako čisté výnosy. Právě to požadují evropské normy. České aerolinie zase zápasí o přežití, České dráhy a jejich financování nejsou příliš průhledné, takže mohou státu přinést víc ztrát než zisků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít