Nová vláda bez hájení

02. září 2011, 16:08 - Mgr. Dáša Hyklová
02. září 2011, 16:08

Japonsko Mgr.

Neznámé tváře, mladá krev a nezkušenost. Podobně komentovali odborníci jmenování nové japonské vlády čerstvého premiéra Jošihika Nody, který svůj „dream team“ představil koncem minulého týdne. Ve funkci vystřídal Naota Kana, v jehož kabinetu působil až do posledního dne jako ministr financí. Stal se tak šestým ministerským předsedou Japonska v průběhu posledních pěti let. Kan musel odstoupit kvůli stupňující se kritice za nezvládnutí situace po březnovém zemětřesení doprovázeném ničivou vlnou tsunami. Jmenování Nody do čela vlády bylo považováno za krok, který by měl pomoci ekonomickou situaci v zemi stabilizovat. Po představení kabinetu se však začaly množit obavy, že tomu tak nakonec být nemusí. Například ministrem financí se stal bývalý novinář Jun Azumi. „Jmenování relativně neznámé osoby vyvolává více otázek než odpovědí a zvyšuje nejistotu,“ upozorňuje analytik Kodži Fukaja z Credit Suisse Securities. Není pochyb o tom, že právě na nového ministra financí čekají jedny z nejtěžších úkolů. Japonská ekonomika si dlouhodobě nevede dobře, je pod tlakem, a navíc se musí vyrovnat s důsledky zemětřesení a jaderné havárie. Zemi i nadále straší deflace. Ceny většiny produktů a služeb kvůli slabé poptávce padají, nebo přinejlepším stagnují. Výjimkou je energie, které je kvůli Fukušimě nedostatek.
Problém Japonska spočívá v tom, že jeho oživení závisí především na poptávce ze zahraničí. A ta kvůli zpomalení eurozóny a Spojených států klesá. Projevuje se to na zpomalování průmyslové výroby v Japonsku (i v Jižní Koreji). Zatímco v červnu rostla výroba o 3,8 procenta, v červenci to bylo o pouhých 0,6 procenta. Exportéři doplácejí rovněž na silný yen, který se navzdory intervencím drží na rekordních hodnotách.
Kritika na adresu některých nových členů kabinetu se týká i jejich věku. Například Azumimu je 49 let, ministrovi zahraničí Koičiro Gembovi dokonce o tři roky méně. Pro Japonsko preferující dosud mnohem starší politiky se jedná o těžce stravitelnou změnu.
Vzhledem k potížím země nemůže premiér Noda počítat s tím, že dostane čas na to, aby se ve funkci zapracoval. Zvláště po kritice, která se strhla vzápětí po představení kabinetu. Odborníci ani novináři ho šetřit nebudou. Ani den. (hyk)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít