Nová vláda bez hájení

02. září 2011, 16:08 - Mgr. Dáša Hyklová
02. září 2011, 16:08

Japonsko Mgr.

Neznámé tváře, mladá krev a nezkušenost. Podobně komentovali odborníci jmenování nové japonské vlády čerstvého premiéra Jošihika Nody, který svůj „dream team“ představil koncem minulého týdne. Ve funkci vystřídal Naota Kana, v jehož kabinetu působil až do posledního dne jako ministr financí. Stal se tak šestým ministerským předsedou Japonska v průběhu posledních pěti let. Kan musel odstoupit kvůli stupňující se kritice za nezvládnutí situace po březnovém zemětřesení doprovázeném ničivou vlnou tsunami. Jmenování Nody do čela vlády bylo považováno za krok, který by měl pomoci ekonomickou situaci v zemi stabilizovat. Po představení kabinetu se však začaly množit obavy, že tomu tak nakonec být nemusí. Například ministrem financí se stal bývalý novinář Jun Azumi. „Jmenování relativně neznámé osoby vyvolává více otázek než odpovědí a zvyšuje nejistotu,“ upozorňuje analytik Kodži Fukaja z Credit Suisse Securities. Není pochyb o tom, že právě na nového ministra financí čekají jedny z nejtěžších úkolů. Japonská ekonomika si dlouhodobě nevede dobře, je pod tlakem, a navíc se musí vyrovnat s důsledky zemětřesení a jaderné havárie. Zemi i nadále straší deflace. Ceny většiny produktů a služeb kvůli slabé poptávce padají, nebo přinejlepším stagnují. Výjimkou je energie, které je kvůli Fukušimě nedostatek.
Problém Japonska spočívá v tom, že jeho oživení závisí především na poptávce ze zahraničí. A ta kvůli zpomalení eurozóny a Spojených států klesá. Projevuje se to na zpomalování průmyslové výroby v Japonsku (i v Jižní Koreji). Zatímco v červnu rostla výroba o 3,8 procenta, v červenci to bylo o pouhých 0,6 procenta. Exportéři doplácejí rovněž na silný yen, který se navzdory intervencím drží na rekordních hodnotách.
Kritika na adresu některých nových členů kabinetu se týká i jejich věku. Například Azumimu je 49 let, ministrovi zahraničí Koičiro Gembovi dokonce o tři roky méně. Pro Japonsko preferující dosud mnohem starší politiky se jedná o těžce stravitelnou změnu.
Vzhledem k potížím země nemůže premiér Noda počítat s tím, že dostane čas na to, aby se ve funkci zapracoval. Zvláště po kritice, která se strhla vzápětí po představení kabinetu. Odborníci ani novináři ho šetřit nebudou. Ani den. (hyk)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít