Nová verze už nebude tak štědrá

07. března 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
07. března 2005, 00:00

Nejúspěšnější program podpory ze strukturálních fondů Evropské unie bude znovu otevřen pravděpodobně letos v dubnu. Oproti předchozímu programu Rozvoj, který byl kvůli velkému zájmu pozastaven, má ale několik odlišností.

PROGRAM ROZVOJ II

Vrámci Operačního programu Průmysl a podnikání byl vloni největší zájem o program Rozvoj. Již v září přišlo více než 500 žádostí. Obrovský zájem podnikatelů několikanásobně přesáhl finanční možnosti programu, a to i přes jejich postupné navýšení. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto příjem žádostí dočasně pozastavilo.

OD KVĚTNA DO ČERVENCE

Druhou fázi Rozvoje chce ministerstvo vyhlásit ve formě časově omezené výzvy (nikoli již kontinuálním systémem) nejpozději do konce letošního prvního čtvrtletí. „Podle dosavadních předpokladů bude příjem žádostí probíhat od 1. května do 31. července,“ potvrdil Profitu mluvčí ministerstva Ivo Mravinac. Právě ministerstvo průmyslu a obchodu má celý program na starost.

Pro vítězné projekty se počítá s částkou 310 milionů korun. Objem peněz na dotace však ještě musí definitivně schválit Monitorovací výbor Operačního programu Průmysl a podnikání.

Podmínky pro druhý Rozvoj vznikly podle zkušeností z první fáze. Návrhy připravených pravidel jsou již k dispozici na webových stránkách ministerstva (www.mpo.cz), takže zájemci se s nimi mohou s dostatečným předstihem seznámit. Zveřejněný návrh je podle Mravinace výsledkem konzultací s partnery, zejména Hospodářskou komorou ČR, Asociací malého a středního podnikání a největšími konzultačními firmami. Před vyhlášením programu mohli jeho podobu ovlivnit i sami podnikatelé, kteří mohli posílat své připomínky. Definitivní a údajně zcela jasná pravidla včetně jednoznačných a kontrolovatelných kritérií hodnocení budou dostupná nejpozději ke dni vyhlášení programu.

PŘÍSNĚJŠÍ PODMÍNKY

Oproti první fázi má Rozvoj užší zaměření a přísnější podmínky. Příjemcem podpory má sice i nadále být malý a střední podnikatel, ovšem působící jen ve vymezených oborech činnosti (OKEČ), které jsou v porovnání s „jedničkou“ zúženy. Podrobnosti však ještě nejsou známy. „Cílem programu je podpořit rozsáhlejší rozvojové podnikatelské projekty ve vybraných odvětvích české ekonomiky, které mají předpoklady pro významný růst, přispívají ke zvýšenému zapojení české ekonomiky do mezinárodní obchodní výměny a svou výkonností pozitivně působí na celkový ekonomický růst,“ uvádí k tomu Mravinac.

Nejzávažnější změnou v Rozvoji II je však změna maximální výše dotace. Z dvaceti milionů klesla na šest milionů korun. Nižší je rovněž limit podpory -oproti předchozím maximálně 46 procentům na nynějších 30 procent uznatelných nákladů. Pouze žadatelé z nejpostiženějších regionů (vyjmenovaných v usnesení vlády č. 722/2003) mohou získat podporu až do výše 40 procent, v rozmezí řádově 1,5 až 6 milionů korun.

Další velkou změnou je pozměněná definice uznatelných nákladů. Nepůjde do nich již zařadit nákup použitých strojů a zařízení. Uznatelnými tedy budou pouze náklady na pořízení nepoužitých strojů a zařízení, náklady na pořízení patentů, licencí a know-how nepřesahující obvyklou cenu a náklady na publicitu spojenou s projektem.

RATING UDĚLÁ SÁM CZECHINVEST

Oproti první fázi Rozvoje čeká zájemce zcela nová forma hodnocení jejich finančního a nefinančního zdraví. Místo externě zajišťovanému ratingu nyní toto hodnocení provede přímo agentura CzechInvest. Má se tak stát na základě vyzkoušeného a velmi dobře propracovaného automatizovaného systému, který v zásadě vyloučí subjektivní pohled na ekonomickou situaci žadatele. Právě kanceláře agentury CzechInvest přijímají žádosti o dotace nejen z programu Rozvoj, ale i dalších částí Operačního programu Průmysl a podnikání.

„Zájem podnikatelů v loňské první fázi byl natolik výjimečný, že jsme v konečné fázi posuzování museli vyřadit i vcelku kvalitní projekty, protože mohly být vybrány jen ty skutečně nejlepší,“ vzpomíná Mravinac. Od září do konce prosince bylo do Rozvoje doporučeno 306 projektů s požadovanou dotací v celkové výši 1,9 miliardy korun. Výběr těch nejlepších závisel na dosaženém bodovém ohodnocení dvěma nezávislými experty a musel projít odsouhlasením v hodnotitelské komisi. Dohled nad procesem měla společnost PricewaterhouseCoopers, která předtím prováděla hloubkový audit připravenosti celé řídicí a implementační struktury ministerstva.

Prostřednictvím celého Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP) mohou podnikatelé v takzvaném zkráceném programovacím období 2004-2006 získat finanční podporu celkem ve výši téměř 11 miliard korun. Evropská unie se na této částce podílí zhruba ze tří čtvrtin, zbylou čtvrtinu doplňuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle jeho informací přišlo k letošnímu únoru v rámci OPPP celkem 1310 žádostí. 

**HLAVNÍ ZMĚNY

* snížení maximální

dotace z dvaceti

na šest milionů korun

* snížení limitu podpora

ze 46 na 30 procent

nákladů

* dotaci nelze použít

na nákup použitých

strojů a zařízení

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít