Nová smlouva s Čínou vzbuzuje rozpaky

12. prosince 2005, 00:00 - (tj, ac)
12. prosince 2005, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTICE České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

**ZAHRANIČNÍ INVESTICE

České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

Dohoda s Čínou o podpoře a ochraně investic, kterou minulý týden schválila vláda, má vytvořit příznivější podmínky pro investory obou zemí. Čínská strana se mimo jiné zaručila, že umožní převod všech plateb investora do zahraničí, a to ve volně směnitelné měně bez zbytečného prodlení. „Smlouva je zcela nepochybně pokrokem oproti současnému stavu, je srovnatelná s jinými státy Evropské unie,“ zdůrazňuje premiér Jiří Paroubek.

Hlavním nedostatkem nové smlouvy je ale chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech Evropské unie, který prý České republice nezpůsobí vážnější potíže. „Podobné nedostatky má v dohodách s Čínou řada členských zemí Unie,“ míní ministerstvo financí.

Chybějící klauzule umožňuje Unii v případě potřeby pozastavit, omezit nebo přerušit hospodářské vztahy s Čínou. Samotná Evropská komise tvrdí, že pokud smlouva plně neodpovídá pravidlům EU, měla by ji česká vláda předělat. „Povinností České republiky jako nového člena je sladit všechny mezinárodní dohody s unijním právem. Komise to bude sledovat, aby zajistila slučitelnost s právem a politikou Unie,“ tvrdí mluvčí komise Peter Power. Ministerstvo financí také tvrdí, že právo Unie má před dohodou stejně přednost. Takže neúplný text, který je v rozporu se závazky vyplývajícími z členství, problémy nezpůsobí. „Ve vztahu k závazkům, které má Česko vůči Unii, proto sjednáním této dohody nevznikne žádný rozpor,“ říká mluvčí tohoto rezortu Marek Zeman.

Dodává, že ve srovnání s novou česko-čínskou dohodou je úroveň nekompatibility podobných dohod dalších států s komunitárním právem mnohem vyšší. Rozsáhlejší je prý i nevýhodnost některých ustanovení. Zeman nepovažuje za problém ani to, že převody peněz z Číny do zahraničí musí schválit čínská vláda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít