Nová smlouva s Čínou vzbuzuje rozpaky

12. prosince 2005, 00:00 - (tj, ac)
12. prosince 2005, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTICE České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

**ZAHRANIČNÍ INVESTICE

České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

Dohoda s Čínou o podpoře a ochraně investic, kterou minulý týden schválila vláda, má vytvořit příznivější podmínky pro investory obou zemí. Čínská strana se mimo jiné zaručila, že umožní převod všech plateb investora do zahraničí, a to ve volně směnitelné měně bez zbytečného prodlení. „Smlouva je zcela nepochybně pokrokem oproti současnému stavu, je srovnatelná s jinými státy Evropské unie,“ zdůrazňuje premiér Jiří Paroubek.

Hlavním nedostatkem nové smlouvy je ale chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech Evropské unie, který prý České republice nezpůsobí vážnější potíže. „Podobné nedostatky má v dohodách s Čínou řada členských zemí Unie,“ míní ministerstvo financí.

Chybějící klauzule umožňuje Unii v případě potřeby pozastavit, omezit nebo přerušit hospodářské vztahy s Čínou. Samotná Evropská komise tvrdí, že pokud smlouva plně neodpovídá pravidlům EU, měla by ji česká vláda předělat. „Povinností České republiky jako nového člena je sladit všechny mezinárodní dohody s unijním právem. Komise to bude sledovat, aby zajistila slučitelnost s právem a politikou Unie,“ tvrdí mluvčí komise Peter Power. Ministerstvo financí také tvrdí, že právo Unie má před dohodou stejně přednost. Takže neúplný text, který je v rozporu se závazky vyplývajícími z členství, problémy nezpůsobí. „Ve vztahu k závazkům, které má Česko vůči Unii, proto sjednáním této dohody nevznikne žádný rozpor,“ říká mluvčí tohoto rezortu Marek Zeman.

Dodává, že ve srovnání s novou česko-čínskou dohodou je úroveň nekompatibility podobných dohod dalších států s komunitárním právem mnohem vyšší. Rozsáhlejší je prý i nevýhodnost některých ustanovení. Zeman nepovažuje za problém ani to, že převody peněz z Číny do zahraničí musí schválit čínská vláda.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít