Nová smlouva s Čínou vzbuzuje rozpaky

12. prosince 2005, 00:00 - (tj, ac)
12. prosince 2005, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTICE České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

**ZAHRANIČNÍ INVESTICE

České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

Dohoda s Čínou o podpoře a ochraně investic, kterou minulý týden schválila vláda, má vytvořit příznivější podmínky pro investory obou zemí. Čínská strana se mimo jiné zaručila, že umožní převod všech plateb investora do zahraničí, a to ve volně směnitelné měně bez zbytečného prodlení. „Smlouva je zcela nepochybně pokrokem oproti současnému stavu, je srovnatelná s jinými státy Evropské unie,“ zdůrazňuje premiér Jiří Paroubek.

Hlavním nedostatkem nové smlouvy je ale chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech Evropské unie, který prý České republice nezpůsobí vážnější potíže. „Podobné nedostatky má v dohodách s Čínou řada členských zemí Unie,“ míní ministerstvo financí.

Chybějící klauzule umožňuje Unii v případě potřeby pozastavit, omezit nebo přerušit hospodářské vztahy s Čínou. Samotná Evropská komise tvrdí, že pokud smlouva plně neodpovídá pravidlům EU, měla by ji česká vláda předělat. „Povinností České republiky jako nového člena je sladit všechny mezinárodní dohody s unijním právem. Komise to bude sledovat, aby zajistila slučitelnost s právem a politikou Unie,“ tvrdí mluvčí komise Peter Power. Ministerstvo financí také tvrdí, že právo Unie má před dohodou stejně přednost. Takže neúplný text, který je v rozporu se závazky vyplývajícími z členství, problémy nezpůsobí. „Ve vztahu k závazkům, které má Česko vůči Unii, proto sjednáním této dohody nevznikne žádný rozpor,“ říká mluvčí tohoto rezortu Marek Zeman.

Dodává, že ve srovnání s novou česko-čínskou dohodou je úroveň nekompatibility podobných dohod dalších států s komunitárním právem mnohem vyšší. Rozsáhlejší je prý i nevýhodnost některých ustanovení. Zeman nepovažuje za problém ani to, že převody peněz z Číny do zahraničí musí schválit čínská vláda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít