Nová smlouva s Čínou vzbuzuje rozpaky

12. prosince 2005, 00:00 - (tj, ac)
12. prosince 2005, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTICE České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

**ZAHRANIČNÍ INVESTICE

České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

Dohoda s Čínou o podpoře a ochraně investic, kterou minulý týden schválila vláda, má vytvořit příznivější podmínky pro investory obou zemí. Čínská strana se mimo jiné zaručila, že umožní převod všech plateb investora do zahraničí, a to ve volně směnitelné měně bez zbytečného prodlení. „Smlouva je zcela nepochybně pokrokem oproti současnému stavu, je srovnatelná s jinými státy Evropské unie,“ zdůrazňuje premiér Jiří Paroubek.

Hlavním nedostatkem nové smlouvy je ale chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech Evropské unie, který prý České republice nezpůsobí vážnější potíže. „Podobné nedostatky má v dohodách s Čínou řada členských zemí Unie,“ míní ministerstvo financí.

Chybějící klauzule umožňuje Unii v případě potřeby pozastavit, omezit nebo přerušit hospodářské vztahy s Čínou. Samotná Evropská komise tvrdí, že pokud smlouva plně neodpovídá pravidlům EU, měla by ji česká vláda předělat. „Povinností České republiky jako nového člena je sladit všechny mezinárodní dohody s unijním právem. Komise to bude sledovat, aby zajistila slučitelnost s právem a politikou Unie,“ tvrdí mluvčí komise Peter Power. Ministerstvo financí také tvrdí, že právo Unie má před dohodou stejně přednost. Takže neúplný text, který je v rozporu se závazky vyplývajícími z členství, problémy nezpůsobí. „Ve vztahu k závazkům, které má Česko vůči Unii, proto sjednáním této dohody nevznikne žádný rozpor,“ říká mluvčí tohoto rezortu Marek Zeman.

Dodává, že ve srovnání s novou česko-čínskou dohodou je úroveň nekompatibility podobných dohod dalších států s komunitárním právem mnohem vyšší. Rozsáhlejší je prý i nevýhodnost některých ustanovení. Zeman nepovažuje za problém ani to, že převody peněz z Číny do zahraničí musí schválit čínská vláda.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít