Nová příležitost čeká v příkopu

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR HAVEL
13. listopadu 2006, 00:00

PÉČE O KRAJINUMinistryně Milena Vicenová nyní připravuje materiál, který by zemědělcům měl přihrát nové podnikatelské příležitosti. Zejména v údržbě krajiny. Vydělat by však mohly i obce a venkov jako takový.Nové příležitosti v oblasti údržby krajiny - to je cílem programu, o jehož konkrétní podobě v současné době ministerstvo zemědělství.

PÉČE O KRAJINU Ministryně Milena Vicenová nyní připravuje materiál, který by zemědělcům měl přihrát nové podnikatelské příležitosti. Zejména v údržbě krajiny. Vydělat by však mohly i obce a venkov jako takový.

Nové příležitosti v oblasti údržby krajiny - to je cílem programu, o jehož konkrétní podobě v současné době

ministerstvo zemědělství. Iniciativa pro jeho vznik vzešla z Asociace soukromého zemědělství, která v minulosti několikrát poukázala na dlouhodobý problém neudržovaných příkopů u silnic, zejména II. a III. třídy. Podle tajemníka asociace Jaroslava Šebka jde navíc o porušení rostlinolékařského zákona, který ukládá vlastníkům příkopů povinnost „udržovat je v nezapleveleném stavu a negativně tak neovlivňovat okolí“. V opačném prostředí by měl být postižen sankcí.

Kromě toho, že zarostlé příkopy mohou zejména v zatáčkách ohrožovat bezpečnost silničního provozu, znamenají podle Šebka pro zemědělce nárůst nákladů na chemická ošetření proti plevelům. Ty se totiž z neudržovaného porostu šíří na pole. O pomoc již Asociace soukromého zemědělství požádala Státní rostlinolékařskou správu - ta však dala od problému ruce pryč s tím, že nejde o zemědělsky využívané pozemky a kontrolní a sankční kompetence mají z hlediska těchto ploch samy obce. Ty jsou totiž jejich vlastníky a také plátci za služby Správy a údržby silnic. A právě v tom je problém. Služby silničářů jsou drahé, taxa za posekání metru příkopu po jedné straně silnice činí zhruba pět korun. Údržba stovek kilometrů silnic nižších tříd tak vychází na stovky milionů korun.

LEVNÉ SLUŽBY OD ZEMĚDĚLCŮ

Zemědělci jsou přitom přesvědčeni, že by údržbu příkopů zvládli podstatně levněji, a obcím by tak ušetřili nemalé peníze. „V některých lokalitách se již zemědělci na poskytování takových služeb s obcemi dohodli, spolupráce funguje například v oblasti Vysočiny nebo na Rychnovsku. Dokonce si kvůli tomu nakoupili i příslušnou techniku,“ tvrdí Šebek.

Nejde však jen o příkopy. Podle mluvčí ministerstva zemědělství Táni Králové jsou zemědělci schopni zabezpečit údržbu krajinných prvků v podstatně širším měřítku. Například péči o takzvaná společná protipovodňová a jiná zařízení vzniklá v procesu komplexních pozemkových úprav.

„Zatím je ale vše ve stadiu úvah, muselo by se to zapracovat do programů čerpajících podpory ze sjednoceného evropského fondu pro rozvoj venkova EAFRD,“ vysvětluje mluvčí. Zavedení příslušných programů by přitom podle Králové nepodléhalo schválení z Bruselu, neboť by nebyly v rozporu s již přijatou národní Strategií rozvoje venkova.

PODSTATNĚ MÉNĚ „BRUSELSKÉHO PAPÍROVÁNÍ“

Dalšímu rozšíření spektra zemědělského podnikání ve venkovském prostoru by také mělo podstatně napomoci zjednodušení administrativy při čerpání bruselských fondů. Podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové se to má týkat projektů v hodnotě do tří milionů korun při čerpání podpor zejména z EAFRD. To podle šéfa poradního sboru ministryně Michala Pospíšila pomůže mnoha podnikatelům. Podle jeho údajů bylo totiž dosud zhruba 60 procent žádostí o projekty z dosavadních podpůrných programů zaměřených na rozvoj venkova v rámci Operačních programů právě v hodnotě nepřesahující třímilionovou částku.

Snížení administrativy Vicenová deklarovala jako jednu ze svých priorit po nástupu do funkce. Rozhodně by přitom nemělo jít o zjednodušení kosmetické, protože - jak konstatuje Králová - ministryně „opakovaně ukládá zodpovědným pracovníkům hledat další administrativní úlevy“.

Zjednodušení by se podle Pospíšila mělo týkat tří oblastí: „V rovině žadatele formou snížení počtu povinných příloh doposud nutných k žádostem o podporu, v rovině administrativy Státního zemědělského a intervenčního fondu a v rovině kontrol a plateb spojených s přijatými projekty.“

ČÍM DÁL, TÍM LÍP

Prioritou by přitom mělo být hlavně urychlené proplácení peněz. O to se snaží rezort i při výplatě finančních podpor vztahujících se k uplynulému hospodářskému roku. Jen za první listopadový týden vyplatil podle svého mluvčího Viléma Frčka Státní zemědělský intervenční fond farmářům vyrovnávací příspěvky za hospodaření v méně příznivých oblastech ve výši 1,3 miliardy korun z celkem 2,9 miliardy korun vyčleněných na tyto účely. Drtivá většina peněz by přitom měla být podle jeho slov na účtech zemědělců do konce listopadu.

Od 1. prosince začne intervenční fond také vyplácet klíčové zemědělské podpory, takzvanou jednotnou platbu na plochu (SAPS). „Celkem bylo přijato přes 21 tisíc žádostí a vyplaceno bude zhruba 8,9 miliardy korun,“ konstatoval mluvčí.

Sazba dotace se přitom podle rozhodnutí Vicenové oproti loňsku zvyšuje zhruba o 400 korun, a to na 2518 korun na hektar. „Tato přímá platba, která každoročně stoupá, se hradí z prostředků Evropské unie. Pro loňský rok dosáhla 2111 korun na hektar, v roce 2004 činila 1830 korun na hektar,“ informuje mluvčí ministerstva Králová. Naopak termín výplat finančních podpor z EAFRD zacílených mimo jiné na zmiňovanou údržbu krajiny a rozšíření spektra zemědělského podnikání je v současné době zatím jen předmětem odhadů. Před poskytnutím peněz totiž musí proběhnout příslušné technické konzultace s Bruselem. Ty již byly zahájeny, i tak lze ale finanční prostředky podle všeho očekávat mezi jarem a létem příštího roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000…
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Technologie
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Nové ZenFony 4 pro evropský trh jsou tu. Přinášíme podrobné srovnání
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít