Article, show

Nová pravidla pro pracovní cesty

15. ledna 2007, 00:00 - Petr Kučera
15. ledna 2007, 00:00

Slyšela jsem, že nový zákoník práce mění i pravidla pro pracovní cesty. Prý je - nehledě na proklamovanou „liberálnost“ nového zákoníku - dokonce zpřísňuje. Můžete mi, prosím, sdělit podrobnosti?Hana Morávková Jedná se spíše o formální změnu, zásadní principy se nemění.

Slyšela jsem, že nový zákoník práce mění i pravidla pro pracovní cesty. Prý je - nehledě na proklamovanou „liberálnost“ nového zákoníku - dokonce zpřísňuje. Můžete mi, prosím, sdělit podrobnosti?

Hana Morávková Jedná se spíše o formální změnu, zásadní principy se nemění.

Dosavadní zákoník připouštěl paušální souhlas zaměstnance s vysíláním na pracovní cesty. Ten mohl být součástí pracovní smlouvy. („Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu, je-li tato podmínka dohodnuta v pracovní smlouvě.“ - § 38 starého zákoníku práce).

Nový zákoník obsahuje v § 42 prakticky totožná pravidla. Stanoví, že „zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním“. Firma má tedy širší možnosti než dříve. Tato dohoda může být - stejně jako dosud -buď přímo součástí pracovní smlouvy a platit paušálně pro všechny budoucí pracovní cesty. Nebo může být uzavřena kdykoliv v budoucnu během trvání pracovního poměru. Jednou z možností (nikoliv však jedinou) je uzavírat samostatné dohody vždy na každou pracovní cestu.

Je však nutné přihlédnout také k § 153 nového zákoníku práce: Podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí předem písemně zaměstnavatel; přitom přihlíží k oprávněným zájmům zaměstnance. Předpokládá se tedy jakýsi písemný příkaz k pracovní cestě. Ani zde ale nejde o zásadní změnu, protože i dosud musel sjednat zaměstnanec se zaměstnavatelem cestovní příkaz už před započetím cesty.

Pokud váš zaměstnanec hodně cestuje a obě strany se chtějí vyhnout přílišné administrativě, doporučuji v pracovní smlouvě věnovat pozornost stanovení místa výkonu práce. To je možné stanovit i široce, například „Česká republika“, nebo uvést více míst výkonu práce (typicky sídla všech vašich poboček). Přitom lze jedno z těchto míst vyznačit jako pravidelné pracoviště.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít