Nová naděje pro e-obchod

30. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
30. května 2005, 00:00

PLATBY NA INTERNETU Na český internet může brzy vstoupit staronový fenomén - elektronické peníze. Návrh příslušného zákona už je v Poslanecké sněmovně. Obchodování na českém internetu - tedy přímé nabízení služeb a okamžité inkasovaní peněz -je už běžné.

PLATBY NA INTERNETU

Na český internet může brzy vstoupit staronový fenomén - elektronické peníze. Návrh příslušného zákona už je v Poslanecké sněmovně.

Obchodování na českém internetu - tedy přímé nabízení služeb a okamžité inkasovaní peněz -je už běžné. Řada podnikatelů, zejména obchodníci s drobným zbožím, však má problémy s převodem peněz.

Za své služby totiž chtějí tak málo, že náklady na samotné převedení finančních prostředků od kupujícího k prodávajícímu jsou vyšší než objem transakce. Týká se to především nejrůznějších internetových obchodů s elektronickými povídkami, zvoněním nebo obrázky pro mobilní telefony, případně serverů s odbornými i populárními články.

Řešením takových obchodů jsou elektronické peníze. V Česku původně fungovaly tři firmy, které tyto „peníze“ vydávaly. DirectPay od firmy Computer MCL, Monetka společnosti Computer Press a asi nejznámější I Like Q od Villusion. Na začátku roku 2003 vstoupil v platnost nový zákon, který takovýmto firmám ukládal povinnost zažádat si u České národní banky o výjimku. Nikdo to neudělal, a tak mikroplatby na českém internetu skončily.

Pokud vše půjde dobře, mohly by se opět objevit. Vláda totiž odeslala do Poslanecké sněmovny novelu zákona o platebním styku. Ta mimo jiné opět umožní vznik elektronických peněz, respektive dovolí firmám vydávat elektronické peníze. V nejbližší době by to měl projednat rozpočtový výbor.

Virtuální měnu budou vydávat internetové společnosti. V praxi to funguje tak, že zájemce odešle „bance“ určitý obnos skutečných peněz a ta mu za ně připíše na jeho virtuální účet elektronické peníze. Kurz se pohybuje většinou tak, že za skutečné peníze získáte větší množství elektronických peněz. Při posledním pokusu o jejich zavedení se měnila česká koruna za deset virtuálních peněz. Směna obráceným směrem -elektronická měna na českou - je samozřejmě také možná.

Internetovou měnou mohou zájemci platit na všech serverech, které se do daného systému přihlásí.

Podle novely zákona budou moci elektronické peníze vydávat tuzemské banky a pobočky zahraničních bank, spořitelní a úvěrní družstva pro své členy, případně zahraniční vydavatelé elektronických peněz, kteří získají v Česku licenci. Jiné osoby mohou vydávat elektronické peníze jen na základě povolení České národní banky za podmínky, že klienti budou najednou disponovat elektronickými penězi maximálně v objemu 150 eur. Celková suma závazků vydavatele vyplývající z nevypořádaných částek vydaných elektronických peněz nesmí přesáhnout zpravidla částku odpovídající hodnotě pět milionů eur. V žádném okamžiku nesmí být překročen objem šesti milionů eur.

Foto popis| S platbami na internetu se potýká řada podnikatelů.

Foto autor| foto: Profimedia.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít