Nová naděje pro e-obchod

30. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
30. května 2005, 00:00

PLATBY NA INTERNETU Na český internet může brzy vstoupit staronový fenomén - elektronické peníze. Návrh příslušného zákona už je v Poslanecké sněmovně. Obchodování na českém internetu - tedy přímé nabízení služeb a okamžité inkasovaní peněz -je už běžné.

PLATBY NA INTERNETU

Na český internet může brzy vstoupit staronový fenomén - elektronické peníze. Návrh příslušného zákona už je v Poslanecké sněmovně.

Obchodování na českém internetu - tedy přímé nabízení služeb a okamžité inkasovaní peněz -je už běžné. Řada podnikatelů, zejména obchodníci s drobným zbožím, však má problémy s převodem peněz.

Za své služby totiž chtějí tak málo, že náklady na samotné převedení finančních prostředků od kupujícího k prodávajícímu jsou vyšší než objem transakce. Týká se to především nejrůznějších internetových obchodů s elektronickými povídkami, zvoněním nebo obrázky pro mobilní telefony, případně serverů s odbornými i populárními články.

Řešením takových obchodů jsou elektronické peníze. V Česku původně fungovaly tři firmy, které tyto „peníze“ vydávaly. DirectPay od firmy Computer MCL, Monetka společnosti Computer Press a asi nejznámější I Like Q od Villusion. Na začátku roku 2003 vstoupil v platnost nový zákon, který takovýmto firmám ukládal povinnost zažádat si u České národní banky o výjimku. Nikdo to neudělal, a tak mikroplatby na českém internetu skončily.

Pokud vše půjde dobře, mohly by se opět objevit. Vláda totiž odeslala do Poslanecké sněmovny novelu zákona o platebním styku. Ta mimo jiné opět umožní vznik elektronických peněz, respektive dovolí firmám vydávat elektronické peníze. V nejbližší době by to měl projednat rozpočtový výbor.

Virtuální měnu budou vydávat internetové společnosti. V praxi to funguje tak, že zájemce odešle „bance“ určitý obnos skutečných peněz a ta mu za ně připíše na jeho virtuální účet elektronické peníze. Kurz se pohybuje většinou tak, že za skutečné peníze získáte větší množství elektronických peněz. Při posledním pokusu o jejich zavedení se měnila česká koruna za deset virtuálních peněz. Směna obráceným směrem -elektronická měna na českou - je samozřejmě také možná.

Internetovou měnou mohou zájemci platit na všech serverech, které se do daného systému přihlásí.

Podle novely zákona budou moci elektronické peníze vydávat tuzemské banky a pobočky zahraničních bank, spořitelní a úvěrní družstva pro své členy, případně zahraniční vydavatelé elektronických peněz, kteří získají v Česku licenci. Jiné osoby mohou vydávat elektronické peníze jen na základě povolení České národní banky za podmínky, že klienti budou najednou disponovat elektronickými penězi maximálně v objemu 150 eur. Celková suma závazků vydavatele vyplývající z nevypořádaných částek vydaných elektronických peněz nesmí přesáhnout zpravidla částku odpovídající hodnotě pět milionů eur. V žádném okamžiku nesmí být překročen objem šesti milionů eur.

Foto popis| S platbami na internetu se potýká řada podnikatelů.

Foto autor| foto: Profimedia.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít