Nová naděje pro e-obchod

30. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
30. května 2005, 00:00

PLATBY NA INTERNETU Na český internet může brzy vstoupit staronový fenomén - elektronické peníze. Návrh příslušného zákona už je v Poslanecké sněmovně. Obchodování na českém internetu - tedy přímé nabízení služeb a okamžité inkasovaní peněz -je už běžné.

PLATBY NA INTERNETU

Na český internet může brzy vstoupit staronový fenomén - elektronické peníze. Návrh příslušného zákona už je v Poslanecké sněmovně.

Obchodování na českém internetu - tedy přímé nabízení služeb a okamžité inkasovaní peněz -je už běžné. Řada podnikatelů, zejména obchodníci s drobným zbožím, však má problémy s převodem peněz.

Za své služby totiž chtějí tak málo, že náklady na samotné převedení finančních prostředků od kupujícího k prodávajícímu jsou vyšší než objem transakce. Týká se to především nejrůznějších internetových obchodů s elektronickými povídkami, zvoněním nebo obrázky pro mobilní telefony, případně serverů s odbornými i populárními články.

Řešením takových obchodů jsou elektronické peníze. V Česku původně fungovaly tři firmy, které tyto „peníze“ vydávaly. DirectPay od firmy Computer MCL, Monetka společnosti Computer Press a asi nejznámější I Like Q od Villusion. Na začátku roku 2003 vstoupil v platnost nový zákon, který takovýmto firmám ukládal povinnost zažádat si u České národní banky o výjimku. Nikdo to neudělal, a tak mikroplatby na českém internetu skončily.

Pokud vše půjde dobře, mohly by se opět objevit. Vláda totiž odeslala do Poslanecké sněmovny novelu zákona o platebním styku. Ta mimo jiné opět umožní vznik elektronických peněz, respektive dovolí firmám vydávat elektronické peníze. V nejbližší době by to měl projednat rozpočtový výbor.

Virtuální měnu budou vydávat internetové společnosti. V praxi to funguje tak, že zájemce odešle „bance“ určitý obnos skutečných peněz a ta mu za ně připíše na jeho virtuální účet elektronické peníze. Kurz se pohybuje většinou tak, že za skutečné peníze získáte větší množství elektronických peněz. Při posledním pokusu o jejich zavedení se měnila česká koruna za deset virtuálních peněz. Směna obráceným směrem -elektronická měna na českou - je samozřejmě také možná.

Internetovou měnou mohou zájemci platit na všech serverech, které se do daného systému přihlásí.

Podle novely zákona budou moci elektronické peníze vydávat tuzemské banky a pobočky zahraničních bank, spořitelní a úvěrní družstva pro své členy, případně zahraniční vydavatelé elektronických peněz, kteří získají v Česku licenci. Jiné osoby mohou vydávat elektronické peníze jen na základě povolení České národní banky za podmínky, že klienti budou najednou disponovat elektronickými penězi maximálně v objemu 150 eur. Celková suma závazků vydavatele vyplývající z nevypořádaných částek vydaných elektronických peněz nesmí přesáhnout zpravidla částku odpovídající hodnotě pět milionů eur. V žádném okamžiku nesmí být překročen objem šesti milionů eur.

Foto popis| S platbami na internetu se potýká řada podnikatelů.

Foto autor| foto: Profimedia.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít