Nová krev na greenu

06. března 2009, 11:45 - István Lékó
06. března 2009, 11:45

Řízení nejpopulárnějšího manažerského sportu chce převzít mladá generace byznysmenů

Změny téměř obamovských rozměrů chystají pretendenti trůnu České golfové federace (ČGF). Tento týden, 14. března, se koná v pražském hotelu Inter-Continental volba prezidenta federace a skupina mladých golfistů v čele s manažerem Janem Jenčovským (32), která přichází s novou koncepcí, by ráda ovládla její vedení. V čele našeho golfu již osm let stojí právník Milan Veselý (58), druhý český člen nejstaršího a nejprestižnějšího golfového klubu světa – The Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews (prvním byl Hanuš Goldscheider). Veselý má mezi členy federace stále dost příznivců, zejména proto, že loni otevřeně kritizoval podvádění na českých hřištích a vyzval k boji proti tomuto nešvaru. Jenže podle informací týdeníku EURO by změnu uvítaly desítky golfových klubů i většina vlivných finančníků, kteří se pohybují kolem tohoto sportu. Vzhledem k tomu, že golf patří mezi nejkonzervativnější sporty, není pravděpodobné, že by bylo zvoleno revoluční řešení. Spíše se dá očekávat, že Veselý svůj post obhájí, ale nové generaci bude muset dát ve vedení federace adekvátní prostor.
Česká republika je golfovou velmocí v postkomunistické části regionu střední a východní Evropy. Ze všech hřišť těchto států jich více než polovina leží na území ČR. Hraje na nich více než 70 procent všech hráčů v regionu. ČGF sdružuje všechny golfové kluby u nás, je jich 133. Ve federaci mají tyto kluby 405 hlasů podle počtu členů. V klubech je registrováno zhruba 43 tisíc golfistů. V českém golfovém byznysu se podle kvalifikovaných odhadů ročně točí zhruba tři miliardy korun.
„Samovolný rozvoj golfu posledních deseti let v České republice pravděpodobně končí. A to také vinou hospodářské recese. I silní investoři zastavují stavbu nových golfových hřišť. Současné vedení nedokázalo uskutečnit jakoukoliv strategii pro další systémové řízení rozvoje tohoto sportu. Přestože za poslední čtyři roky výnosy federace díky růstu členské základny dramaticky stouply, hospodařila ČGF v roce 2008 asi s více než dvoumilionovou ztrátou. Hlavně z těchto důvodů jsme přišli s úplně novou koncepcí,“ říká podnikatel Michal Zahradníček (41), který vedle Jenčovského kandiduje na post viceprezidenta ČGF. „Hodláme profesionalizovat řízení federace, představíme nový tým, program včetně odpovědnosti členů sedmičlenného výboru. Nechceme pouhé sdružení starého funkcionářského typu, které vybírá jen poplatky od členských klubů. Sport, tedy i golf, je byznys. Chceme hospodařit efektivně a přebytky rozdat klubům, protože oni vědí nejlépe, jak je využít. Děláme golf v Česku, ne v St. Andrews, spoléháme především na české kluby a české hráče,“ vysvětluje Zahradníček. Nové vedení hodlá zvýšit do roku 2013 členskou základnu federace na více než dvojnásobek, až na 100 tisíc registrovaných hráčů. Chtějí najít nové zdroje financování golfu jako vrcholového sportu, vytvořit špičkový národní reprezentační tým a z mladých hráčů vychovat národní šampiony. Podpora mladých talentů nebude plošná, ale cílená na jedince. „Byli bychom rádi, kdyby golf byl vnímán jako sice konzervativní, ale masový a rodinný sport podporující zdravý životní styl,“ dodává Zahradníček.
Lidé, kteří aspirují do čela českého golfu, také hodlají skládat členům ČGF pravidelně několikrát do roka účty o hospodaření s ročním auditem od renomované společnosti. „Zrušíme zbytečné navazující organizace, které zamlžují odpovědnost a hospodaření federace,“ slibuje Zahradníček a dodává, že pro český golf vybojují peníze i z jiných zdrojů než doposud. „Otevřeme a využijeme nové prostředky financování, jako jsou operační programy České republiky, krajské úřady, statutární města, ministerstvo životního prostředí, resort školství a tělovýchovy, CzechTourism a podobně. Budeme více lobbovat za český golf na všech úrovních,“ slibuje Zahradníček.
Je otázka, zda tento program osloví členy federace natolik, aby hlasovali pro změnu. Až konečné hlasování rozhodne, zda současný prezident Veselý, jemuž je vytýkáno, že buduje jakýsi kult osobnosti, dokáže přesvědčit kluby o své klíčové roli v čele českého golfu, nebo se ukáže, že o svůj čas již přišel.

BOX
ČGF Původně Československý golfový svaz vznikl v roce 1931 a byl jedním ze zakládajících členů European Golf Association (EGA) v roce 1937 v Lucembursku. Po rozdělení Československa v roce 1993 se vyčlenily Česká golfová federace (ČGF) a Slovenská golfová unie. ČGF sdružuje všechny golfové kluby u nás (133), Českou seniorskou golfovou asociaci, Profesionální golfovou asociaci České republiky a Český svaz greenkeeperů. V klubech je registrováno zhruba 43 tisíc golfistů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít