Nová krev na greenu

06. března 2009, 11:45 - István Lékó
06. března 2009, 11:45

Řízení nejpopulárnějšího manažerského sportu chce převzít mladá generace byznysmenů

Změny téměř obamovských rozměrů chystají pretendenti trůnu České golfové federace (ČGF). Tento týden, 14. března, se koná v pražském hotelu Inter-Continental volba prezidenta federace a skupina mladých golfistů v čele s manažerem Janem Jenčovským (32), která přichází s novou koncepcí, by ráda ovládla její vedení. V čele našeho golfu již osm let stojí právník Milan Veselý (58), druhý český člen nejstaršího a nejprestižnějšího golfového klubu světa – The Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews (prvním byl Hanuš Goldscheider). Veselý má mezi členy federace stále dost příznivců, zejména proto, že loni otevřeně kritizoval podvádění na českých hřištích a vyzval k boji proti tomuto nešvaru. Jenže podle informací týdeníku EURO by změnu uvítaly desítky golfových klubů i většina vlivných finančníků, kteří se pohybují kolem tohoto sportu. Vzhledem k tomu, že golf patří mezi nejkonzervativnější sporty, není pravděpodobné, že by bylo zvoleno revoluční řešení. Spíše se dá očekávat, že Veselý svůj post obhájí, ale nové generaci bude muset dát ve vedení federace adekvátní prostor.
Česká republika je golfovou velmocí v postkomunistické části regionu střední a východní Evropy. Ze všech hřišť těchto států jich více než polovina leží na území ČR. Hraje na nich více než 70 procent všech hráčů v regionu. ČGF sdružuje všechny golfové kluby u nás, je jich 133. Ve federaci mají tyto kluby 405 hlasů podle počtu členů. V klubech je registrováno zhruba 43 tisíc golfistů. V českém golfovém byznysu se podle kvalifikovaných odhadů ročně točí zhruba tři miliardy korun.
„Samovolný rozvoj golfu posledních deseti let v České republice pravděpodobně končí. A to také vinou hospodářské recese. I silní investoři zastavují stavbu nových golfových hřišť. Současné vedení nedokázalo uskutečnit jakoukoliv strategii pro další systémové řízení rozvoje tohoto sportu. Přestože za poslední čtyři roky výnosy federace díky růstu členské základny dramaticky stouply, hospodařila ČGF v roce 2008 asi s více než dvoumilionovou ztrátou. Hlavně z těchto důvodů jsme přišli s úplně novou koncepcí,“ říká podnikatel Michal Zahradníček (41), který vedle Jenčovského kandiduje na post viceprezidenta ČGF. „Hodláme profesionalizovat řízení federace, představíme nový tým, program včetně odpovědnosti členů sedmičlenného výboru. Nechceme pouhé sdružení starého funkcionářského typu, které vybírá jen poplatky od členských klubů. Sport, tedy i golf, je byznys. Chceme hospodařit efektivně a přebytky rozdat klubům, protože oni vědí nejlépe, jak je využít. Děláme golf v Česku, ne v St. Andrews, spoléháme především na české kluby a české hráče,“ vysvětluje Zahradníček. Nové vedení hodlá zvýšit do roku 2013 členskou základnu federace na více než dvojnásobek, až na 100 tisíc registrovaných hráčů. Chtějí najít nové zdroje financování golfu jako vrcholového sportu, vytvořit špičkový národní reprezentační tým a z mladých hráčů vychovat národní šampiony. Podpora mladých talentů nebude plošná, ale cílená na jedince. „Byli bychom rádi, kdyby golf byl vnímán jako sice konzervativní, ale masový a rodinný sport podporující zdravý životní styl,“ dodává Zahradníček.
Lidé, kteří aspirují do čela českého golfu, také hodlají skládat členům ČGF pravidelně několikrát do roka účty o hospodaření s ročním auditem od renomované společnosti. „Zrušíme zbytečné navazující organizace, které zamlžují odpovědnost a hospodaření federace,“ slibuje Zahradníček a dodává, že pro český golf vybojují peníze i z jiných zdrojů než doposud. „Otevřeme a využijeme nové prostředky financování, jako jsou operační programy České republiky, krajské úřady, statutární města, ministerstvo životního prostředí, resort školství a tělovýchovy, CzechTourism a podobně. Budeme více lobbovat za český golf na všech úrovních,“ slibuje Zahradníček.
Je otázka, zda tento program osloví členy federace natolik, aby hlasovali pro změnu. Až konečné hlasování rozhodne, zda současný prezident Veselý, jemuž je vytýkáno, že buduje jakýsi kult osobnosti, dokáže přesvědčit kluby o své klíčové roli v čele českého golfu, nebo se ukáže, že o svůj čas již přišel.

BOX
ČGF Původně Československý golfový svaz vznikl v roce 1931 a byl jedním ze zakládajících členů European Golf Association (EGA) v roce 1937 v Lucembursku. Po rozdělení Československa v roce 1993 se vyčlenily Česká golfová federace (ČGF) a Slovenská golfová unie. ČGF sdružuje všechny golfové kluby u nás (133), Českou seniorskou golfovou asociaci, Profesionální golfovou asociaci České republiky a Český svaz greenkeeperů. V klubech je registrováno zhruba 43 tisíc golfistů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít