Nová internetová aplikace pomáhá odhalit vážné nemoci u dětí

14. června 2011, 19:12 - Profit, TZ
14. června 2011, 19:12

Mezi nástroje, které pomáhají včas odhalit závažné nemoci a také sledují nadváhu či podvýživu, patří percentilové růstové grafy. Nyní je možné je nalézt a používat na internetu v Elektronické zdravotní knížce.

Foto: Profimedia.cz

Každý tak již může průběžně sledovat růst svého dítěte a případně konzultovat naměřené hodnoty s ošetřujícím lékařem.

Sledování dynamiky růstu dokáže odhalit skrytou nemoc

Tělesný růst dětí představuje velmi citlivý a hlavně dlouhodobý ukazatel zdraví. Děti rostou podle určitých zákonitostí, a přestože se jejich vývoj může v některých ohledech lišit, je možné sledovat podobnosti, které jsou všem zdravým dětem společné. Každé chronické onemocnění, které postihuje rostoucí organismus, může narušit přirozenou dynamiku růstu. Včasné rozpoznání odchýleného vývoje tělesných znaků dítěte od předpokládaných hodnot může upozornit na výskyt vážnějšího onemocnění ještě před jeho klinickým propuknutím.

V rámci pravidelného sledování základních tělesných rozměrů při preventivních prohlídkách u dětského lékaře by se měla měřit výška, hmotnost a u dětí do 1,5 roku také obvod hlavy. Tato měření mají svůj význam pouze za předpokladu, že naměřené hodnoty bude možné porovnat s hodnotami v celé dětské populaci. Pro běžné hodnocení se nejčastěji využívá hodnocení hmotnosti k tělesné výšce, a to u dětí od narození do dvou až pěti let. U starších dětí se používá pro hodnocení vztahu hmotnosti k tělesné výšce vypočtená hodnota Body Mass Indexu (váha v kg dělená výškou v metrech na druhou). Pomocí růstových grafů, které slouží k hodnocení proběhnutých měření, je možné sledovat růst dítěte až do 18 let věku.

Díky preventivním prohlídkám je možné řadu chronických onemocnění odhalit a začít léčit včas, čímž se významně zvyšuje úspěšnost léčby. Velmi snadno se na ně však zapomíná. Moderní a efektivní řešení nabízí nová funkce „Preventivní prohlídky“ v Elektronických zdravotních knížkách, která upozorní na základě věku pacienta ve vybraném časovém období na preventivní prohlídky, na které má každý pacient ze zákona bezplatně nárok.

Možnost upozornění na nejbližší preventivní prohlídku v EZK formou emailu nebo SMS by měl ocenit každý občan, protože získá jistotu, že nezmešká svou preventivní prohlídku, na kterou má bezplatně nárok,“ doplňuje anesteziolog MUDr. Luděk Chloupek ze znojemské nemocnice.

Využitelnost růstových grafů v praxi

Vzhledem k tomu, že hodnocení růstu dítěte není na rozdíl od jeho měření povinné, někteří lékaři jej neprovádějí. U dětí kojeneckého věku to může mít za následek chybné posouzení přiměřenosti výživy mateřským mlékem a v dalších letech zejména opožděné rozpoznání některých růstových poruch i jiných závažných onemocnění. Využitelnost dat získaných měřením je přitom v lékařské praxi velká. Data by měla být v ideálním případě sledována všemi praktickými dětskými lékaři. Při zjištění odchylek vývoje dítěte od očekávaného průběhu růstu se dá včas určit možná příčina vážného onemocnění. To potvrzuje MUDr. Pavel Boček, pediatrický onkolog: „Ve své praxi jsem se bohužel setkal s nejedním případem, kdy jsme mohli zahájit léčbu onkologicky nemocného pacienta mnohem dříve. Přitom pokud by dětský praktický lékař využíval percentilové růstové grafy, mohl by rozpoznat problém v organizmu dítěte mnohem dřív, než na něj upozorní sama nemoc. Platí, že čím včasnější zásah a zahájení léčby, tím větší úspěšnost…

Sledování růstu dítěte se dá využít také při jakýchkoliv růstových poruchách, například u obezity. MUDr. Zlatko Marinov, pediatr a dětský obezitolog, upozorňuje: „Epidemie obezity je velkým problémem současnosti, kdy skutečně již každé 5. dítě má nadváhu. Velmi častým důvodem přibývání hmotnosti jsou špatné stravovací návyky, které velmi záhy umí odhalit růstové grafy. Je lépe začít řešit 1-2 kg nadváhy dnes než 20 kg obezity za následující dva roky. Obzvláště, když se k nim připojí závažné kardiometabolické následky, které významně zkracují střední délku života.“

Nedávno byl zaregistrován také případ dívky, u které byla až poměrně pozdě zahájena léčba celiakie (nesnášenlivost lepku), a ona se až po roce a půl dostala zpátky do původní růstové linie. Kdyby lékař včas zaregistroval změnu růstové dynamiky, byla by celiakie odhalena dříve a dříve by byla také zahájena léčba. Odhalit lze ale také Crohnovu chorobu nebo chromozomální syndromy a další vážná onemocnění. Kromě dětských lékařů mohou s růstovými grafy pracovat také endokrinologové, obezitologové, chirurgové, ale také onkologové a lékaři dalších odborností.

Konec české tradice sledování růstu dětí?

Česká republika má z hlediska sledování růstu dítěte nejdelší tradici na světě. První antropometrický výzkum v dětské populaci byl realizován už v roce 1895, kdy profesor Matiegka prostřednictvím učitelů škol zjišťoval u 100 tisíc dětí tělesnou výšku, hmotnost a další údaje. Na jeho výzkumy pak navázal v roce 1951 Státní zdravotní ústav. Bohužel letos se poprvé od roku 1951 kvůli nedostatku peněz nebude konat pravidelné desetileté měření většího vzorku dětí.

Jedním z řešení této situace by v budoucnu mohla být bezplatná Elektronická zdravotní knížka a její příslušná aplikace „Sledování růstu a vývoje dítěte“, kterou nabízí VZP ČR svým pojištěncům. Hlavní součást aplikace tvoří růstové grafy, které najde každý uživatel ve své Elektronické zdravotní knížce. Grafy mohou doplňovat jak rodiče, tak i lékaři zadáváním údajů (a to i zpětně), které se následně na konkrétním grafu zobrazí. Díky tomu jsou tyto důležité informace snadno a rychle dostupné (oproti současné papírové formě) specialistům i samotným pacientům, respektive jejich zákonným zástupcům.  „Aplikací „Sledování růstu a vývoje dítěte“ se Elektronická zdravotní knížka stává ještě silnějším nástrojem prevence než dosud. Jelikož praktičtí lékaři musí ze zákona vést záznamy o vývoji růstu dítěte, měla by pro ně aplikace růstových grafů v EZK znamenat důležitého online pomocníka v péči o své pacienty,“ doplňuje Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s. Každý tak již může v současnosti sám průběžně sledovat růst svého dítěte a případně konzultovat naměřené hodnoty s ošetřujícím lékařem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít