Nová cesta k zákazníkovi

26. června 2006, 00:00 - PETR BÝM
26. června 2006, 00:00

LEASING Zejména při návštěvě autosalonů může dnes vzniknout dojem, že leasingových společností v Česku rychle přibývá. Hyundai Leasing či Avia Leasing ovšem nejsou nové firmy jako třeba ŠkoFIN. Jde totiž o takzvaný značkový leasing, jehož podstatou jsou výhodnější podmínky než ty „běžné“.

LEASING Zejména při návštěvě autosalonů může dnes vzniknout dojem, že leasingových společností v Česku rychle přibývá. Hyundai Leasing či Avia Leasing ovšem nejsou nové firmy jako třeba ŠkoFIN. Jde totiž o takzvaný značkový leasing, jehož podstatou jsou výhodnější podmínky než ty „běžné“.

Značkový leasing se v Česku rychle rozšiřuje. Jeho hlavním parametrem jsou výhody, které mohou mít různou podobu. „Benefitem může být sleva z ceny, která následně snižuje výši leasingových splátek. Často jde také o doplňky či vybavení vozu, které se poskytují zdarma. K nejpopulárnějším patří zabezpečení vozu, které jednak snižuje riziko odcizení, jednak výši pojistného,“ říká Andrea Kupková, obchodní ředitelka největší tuzemské leasingové společnosti ČSOB Leasing.

Takové akce, pro které se vžilo označení značkový leasing či značkové produkty, obvykle vznikají ve spolupráci leasingových firem s importéry či výrobci. Zhruba 60 procent nově prodaných automobilů v tuzemsku kupující financuje právě leasingem, speciální leasingové produkty vázané k jedné značce tak mohou její odbyt výrazně ovlivnit.

ATRAKTIVNÍ LEASING Objem leasingových operací v prvním letošním čtvrtletí vzrostl meziročně o zhruba 20 procent. „Jestliže někteří experti před časem nad leasingem lámali hůl, pak právě tyto výsledky potvrzují, že leasing je pro podnikatele i spotřebitele trvale vysoce přitažlivý,“ komentuje tyto údaje Karel Bouček, generální ředitel ČSOB Leasing.

Zmiňované odborníky ke skeptickému nazírání na perspektivy leasingu v Česku vedly nedávné daňové změny, které pro leasing z hlediska uživatelů nebyly příznivé. Ale i zřetelně snadnější přístup k bankovním úvěrům a také loňské výsledky, kdy leasing movitých věcí zaznamenal pouze čtyřprocentní nárůst oproti roku 2004. Letošní vývoj naznačuje, že leasing opět nabral dech. Některé statistiky ostatně dokládají, jak pevně je ve finančním životě Česka zakotven. Například relace leasingu k HDP je u nás nejvyšší v Evropě (3,91 procenta) a vysoký je i jeho podíl na investicích.

AUTA V POPŘEDÍ Objem i struktura leasingu jsou velmi závislé na související legislativě (zejména daňových předpisech, například u nás je leasing nemovitostí zatížen daní z jejich převodu a proto nehraje takovou roli jako jinde), ale i tradicích, obchodních zvyklostech a podobně. V Česku, zejména v devadesátých letech, leasing nahrazoval jen těžko dostupné bankovní úvěry, proto je dodnes nejrozšířenější finanční leasing (po ukončení splátek předmět přechází do majetku klienta leasingové firmy). Zatímco leasing operativní (skutečný pronájem, po jehož ukončení se věc vrací pronajímateli) se na všech transakcích podílí necelými deseti procenty.

S touto produktovou strukturou souvisí i jeho komoditní skladba. Osobní automobily a dopravní prostředky vůbec jako předmět v českém leasingu převládají - celkem jde o takřka 80 procent celku. Rozvoj značkového leasingu je odrazem této skutečnosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít