Nová cesta k velkým ziskům

04. prosince 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
04. prosince 2006, 00:00

FUTURES NA PRAŽSKÉ BURZEFutures kontrakty jsou tak trochu smlouváním s budoucností. Ale kdo se je naučí používat, může hodně vydělat. Lze s nimi profitovat na rostoucím, ale i na klesajícím trhu.Před pár měsíci začala pražská burza nabízet nový produkt - futures na index PX.

FUTURES NA PRAŽSKÉ BURZE Futures kontrakty jsou tak trochu smlouváním s budoucností. Ale kdo se je naučí používat, může hodně vydělat. Lze s nimi profitovat na rostoucím, ale i na klesajícím trhu.

Před pár měsíci začala pražská burza nabízet nový produkt - futures na index PX. Zájemců je však zatím jen

„Investorů, kteří nakupují futures, na českém trhu zatím není mnoho, rozjezd je trochu pomalejší,“ upozorňuje například Roman Koděra, vedoucí makléř společnosti Patria Direct. „Očekáváme, že se obchody plně rozběhnou až poté, co bude s tímto produktem možné obchodovat na jednotlivé akciové tituly,“ dodává.

Podle odborné definice představují futures smlouvu mezi dvěma stranami, ve které má kupující povinnost koupit podkladové aktivum v den splatnosti za odpovídající cenu a prodávající povinnost prodat dané podkladové aktivum za stejných podmínek. Většinou však dochází místo dodání samotného podkladového aktiva k peněžnímu vyrovnání.

VYDĚLAT LZE I NA PROPADU

Futures patří mezi derivátové produkty a obecně mají dvě hlavní výhody. První je ta, že je možné s nimi spekulovat na vzestup i pokles trhu, což závisí na tom, zda investor vystupuje jako kupující, nebo prodávající futures kontraktu. Díky tomu je možné vydělávat i v situaci, kdy jde cena akcií na trhu dolů. Druhou výhodou je relativně nízká cena kontraktu, jehož prostřednictvím lze ovšem realizovat velmi vysoký výnos. Je to možné díky přepočítacímu poměru zvanému páka. Ovšem vyšší potenciální výnos znamená zvýšené riziko.

Na pražské burze lze zatím obchodovat pouze s futures, jejichž podkladovým aktivem je index PX pražské burzy. Jde o tříměsíční futures se splatností letos v prosinci (PX Dec06) a šestiměsíční futures se splatností v březnu (PX Mar07). Lze s nimi obchodovat prostřednictvím Patria Direct, České spořitelny nebo investiční společnosti FIO.

ZA VŠÍM STOJÍ PÁKA

Pro pochopení obchodování s futures je nutné vysvětlit si pár nových termínů. Prvním z nich je podkladové aktivum. To je aktivum (index či akcie), na které je futures vydáno, a od kterého se odvíjí jeho cena. Pak je to hodnota kontraktu, která se rovná přibližně aktuální ceně podkladového aktiva na trhu.

To v případě indexu PX znamená následující: Pokud je index PX například na hodnotě 1400 bodů a jeden bod indexu má hodnotu 100 korun, pak hodnota kontraktu činí 140 tisíc korun. Ovšem investor nemusí vložit celých 140 tisíc. Stačí, když investuje takzvaný maržový vklad. Pro futures na index PX činí výše tohoto vkladu 15 procent hodnoty kontraktu. Pokud bychom použili výše uvedený příklad, pak stačí investovat nikoliv 140 tisíc, ale pouze 21 tisíc korun.

POZOR NA ZTRÁTU

Díky zaklínací formuli zvané páka lze s touto investicí stoprocentně participovat na zisku (ovšem i na ztrátě), který přinese celá hodnota kontraktu. Pokud tedy investor spekuluje na růst indexu, koupí futures a index vzroste z 1400 například na 1500 bodů, pak se hodnota kontraktu zvýší ze 140 tisíc na 150 tisíc korun. O stejných 10 tisíc se zvýší i hodnota futures. Při maržovám vkladu 21 tisíc korun tak má investor na kontě 31 tisíc korun, což představuje výnos 47 procent. V případě, že spekulace nevyjde a index klesne o sto bodů, pak ovšem investor oněch 10 tisíc korun prodělá. Získat takový výnos z nízkého maržového vkladu umožňuje právě páka. Čím vyšší je vklad, tím je účinnost páky nižší.

Pokud investor očekává, že ceny akcií a tedy i indexu PX půjdou dolů, může rovněž vydělat. V takovém případě nejprve investor futures kontrakt „prodá“ (short pozice), což může, i když ho nevlastní, protože futures je závazek do budoucnosti. Tady jde trochu o to zvyknout si, že pod heslem „prodám futures“ je zapotřebí chápat spíš slovní obrat pro vyjádření toho, že chci vydělat na poklesu cen. Pokud spekulace na pokles podkladového aktiva vyjde a index klesne v našem příkladě třeba z 1400 bodů na 1300 bodů, výnos činí při maržovém vkladu ve výši 21 tisíc korun rovněž 10 tisíc korun.

O tom, jak si na tom investor stojí, jej informuje burza každý den (obchody vypořádává nikoliv Středisko cenných papírů, ale Univyc, což je dcera burzy). Futures není nutné držet po celou dobu jeho platnosti, kontrakt lze ukončit třeba druhý den po jeho uzavření.

RIZIKA FUTURES

Riziko pákového efektu - páka u futures způsobuje větší zisky, ale také větší ztráty v porovnání s přímou investicí do podkladového aktiva. Riziko úplné ztráty - při nepříznivém vývoji hodnoty podkladového aktiva musí investor doplnit finanční prostředky na svůj účet. Pokud tak neudělá, obchodník je oprávněný čerpat prostředky z maržového vkladu v celé jeho výši. Tržní riziko - stejně jako u akcií, fondů atd., se jedná o riziko ztráty ze změn tržních cen, jakož i změn hodnot finančních instrumentů. Měnové riziko - tomuto riziku podléhá každý futures kontrakt uzavřený v cizí měně; riziko poklesu měny investice proti měně domácí.

Pramen:Patria Direct

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít