NOTES

16. února 2004, 00:00 - (em, čtk)
16. února 2004, 00:00

Poslanci definitivně rozhodli, že provozovatelé bezcelních obchodů v tuzemsku nemusí platit daň z přidané hodnoty. Bezcelní obchody na silničních hraničních přechodech tak mohou prodávat zboží bez spotřební daně a bez DPH ještě do konce března, na letištích a palubách letadel ještě o měsíc déle.

DUTY FREE SHOPY NEMUSÍ PLATIT DPH Poslanci definitivně rozhodli, že provozovatelé bezcelních obchodů v tuzemsku nemusí platit daň z přidané hodnoty. Bezcelní obchody na silničních hraničních přechodech tak mohou prodávat zboží bez spotřební daně a bez DPH ještě do konce března, na letištích a palubách letadel ještě o měsíc déle. Poslanci schválili novelu zákona o silniční dani, kde je paragraf o odpuštění DPH pro tyto obchody zařazený. Pro státní pokladnu to znamená, že provozovatelé duty free shopů neodvedou DPH ve výši sto až čtyři sta milionů korun. Majitelé bezcelních obchodů přitom s přijetím novely počítali.

POLICII POSÍLÍ FINANČNÍ DETEKTIVOVÉ

Více než 250 příslušníků finanční policie se od července zaměří na potírání nejzávažnější daňové kriminality a celních úniků. Návrh ministra vnitra a ministra financí podpořila vláda. Specializovaný policejní útvar má pomoci bojovat se šedou ekonomikou, což vláda pokládá za důležitou součást druhé fáze reformy veřejných financí.

ŠKROMACH CHCE OMEZIT PRÁCI CIZINCŮ Získat živnostenské oprávnění pro podnikání v České republice by mělo být podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha v budoucnu pro cizince složitější. Cizinci by nejprve měli získat povolení k pobytu a teprve potom živnostenské oprávnění. V tuzemsku dnes podniká na živnostenský list přes 60 000 cizinců. Většina z nich pracuje ve stavebnictví či v obchodu a pohostinství. Stavařům však nepřipadá dnešní situace nijak škodlivá v tom smyslu, že by omezovala domácí pracovníky. V České republice není o stavařské profese zájem, mladí lidé se nechtějí na stavaře vyučit. Nicméně i stavební firmy považují získání živnostenského listu pro cizince za příliš snadné.

NOVELA ZEMĚDĚLSKÉHO ZÁKONA PROŠLA

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta republiky Václava Klause u novely zemědělského zákona. Novela má zavést přísnější podmínky pro podnikání v zemědělství. To se ale prezidentovi nelíbilo. Sněmovnou stanovené podmínky podle něj znamenají omezení vstupu do odvětví a jsou nepřiměřené a neodůvodnitelné. Po vstupu České republiky do Evropské unie mají podle nového zákona lidé, kteří chtějí podnikat v zemědělství, prokazovat svou bezúhonnost a odbornou způsobilost. Ministr zemědělství Jaroslav Palas ale prohlásil, že chce pro zemědělce v podstatě stejné podmínky, jako plynou pro podnikatele ze živnostenského zákona.

NEDOPLATKY DANÍ LONI KLESLY Daňové nedoplatky loni poprvé v historii ČR klesly. Jejich celková výše evidovaná finančními a celními úřady se ke konci loňského roku snížila o 1,7 miliardy na 109,2 miliardy korun. Důvodem poklesu nedoplatků byl podle ministerstva financí zejména účinnější výběr daně z přidané hodnoty a daně z příjmu právnických osob. O více než 300 milionů korun se nedoplatky snížily také kvůli jednorázovému prominutí penále v loňském roce. Daňové pohledávky naopak mírně vzrostly u daně z příjmů fyzických osob. Stát na této dani vybral více peněz a úměrně tomu prý rostly i nezaplacené částky.

NEZISKOVÉ ORGANIZACE ČEKAJÍ ZMĚNY Některé zdroje peněz, na které se až dosud neziskové organizace spoléhaly, postupně vysychají. Náhradním pramenem mohou být peníze z evropských fondů. Jenže existují nejméně tři překážky. Na projekty si budou muset organizace sehnat určitý podíl vlastních prostředků. Problémem by mohlo být také zpětné vyplácení na už provedený projekt. Malé projekty nemusejí mít šanci, že se do některých programů vůbec vejdou.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ JE ZATÍM NASYCENO

Lidé kvůli snížení státní podpory přestali uzavírat nové smlouvy se stavebními spořitelnami. U některých spořitelen se počet nově uzavřených smluv v lednu meziročně snížil až o 85 procent. Většina zájemců o stavební spoření uzavřela smlouvy do konce loňského roku, aby si zajistila státní podporu ve výši 4500 Kč namísto současných 3000 Kč. Stavební spoření má uzavřeno již 6,5 milionu Čechů. Stavební spořitelny se nyní budou orientovat především na stavební úvěry.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít