NOTES

01. března 2004, 00:00 - (em, čtk)
01. března 2004, 00:00

Domácnosti s dětmi by si v budoucnu mohly odečíst z daňového základu až 24 000 korun za nákup počítače. Vyplývá to z pracovního návrhu ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Systém obdobně funguje například ve Finsku nebo Švédsku.

MLYNÁŘ NAVRHUJE DAŇOVÝ ODPOČET ZA POČÍTAČ

Domácnosti s dětmi by si v budoucnu mohly odečíst z daňového základu až 24 000 korun za nákup počítače. Vyplývá to z pracovního návrhu ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Systém obdobně funguje například ve Finsku nebo Švédsku. Další odpočet by uživatel mohl uplatnit za daň z přidané hodnoty, kterou měsíčně zaplatí za připojení k internetu. Maximálně by však mohl ročně požadovat odpočet 2400 korun. Možnost podpory počítačové vybavenosti svých pracovníků by měli mít i zaměstnavatelé.

OUTSOURCING JE VELKÝM BYZNYSEM

Outsourcing, při němž zákazník zaměstná společnost odjinud, například pro navržení, implementaci a provozování počítačové sítě nebo jiné technologie, je dnes velkým byznysem, jehož potenciál využívají i české firmy. Celosvětové náklady na velké outsourcingové projekty vzrostly od roku 2002 o 44 % na celkovou sumu 119 miliard dolarů. Největším odbytištěm pro outsourcované služby jsou USA a další bohaté země s drahou pracovní silou. Dodavateli jsou v převážné části naopak levné asijské a zčásti východoevropské země.

ÚZEMNÍ PLÁN PRAHY BUDE JEDNODUŠŠÍ

Pražský magistrát chce zjednodušit územní plán města. Nyní se rozlišuje téměř pět desítek účelů, do budoucna by se měl jejich počet snížit. Současný plán platí čtyři roky a magistrát už projednával skoro tisícovku žádostí o jeho změnu. Přitom je jedno, zda jde o možnost výstavby rodinného domu na malé parcele, nebo o změnu využití rozsáhlého území. Zjednodušení územního plánu by mělo být do roka hotové. Plán by měl po těchto úpravách lépe vyhovovat záměrům města, vlastníků pozemků i investorů.

FARMÁŘI POŽADUJÍ ZVÝŠENÍ CENY PRASAT

Výkupní cenu nejméně třicet korun za kilogram živého vepře chtějí tuzemští farmáři. Proto zahájili protestní akce, které mají majitele masokombinátů dotlačit k tomu, aby cenu za výkup zvýšili. Majitelé jatek tvrdí, že řezníci za pokles cen nemohou a na vině je nejednotnost farmářů, z nichž část nabízí maso za levnější ceny. Výkupní cena jednoho kilogramu živého vepře se nyní pohybuje mezi dvaceti čtyřmi a sedmadvaceti korunami za kilogram. Farmáři vyhrožují protestními akcemi před masokombináty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít