NOTES

29. září 2003, 00:00 - admin
29. září 2003, 00:00

Stát by měl zvýšit daně podnikům a zvýšit příjmy státního rozpočtu, řekl na konferenci v Žofínském paláci expremiér Miloš Zeman. Kabinet se podle něj snaží šetřit především na důchodcích, zaměstnancích a nemocných lidech.

ZEMAN KRITIZOVAL ŠPIDLU A JEHO REFORMU

Odborům Zeman vzkázal, že nemohou chtít vyšší platy, když nemají vyšší produktivitu. Reforma veřejných financí je podle něj zradou na volebním programu ČSSD a premiér Špidla ambiciózní kancelářská myš. Růst dluhů nemusí být podle Zemana špatný, pokud tyto peníze vláda efektivně investuje. Zeman se také vyslovil pro větší progresivitu daně z příjmu občanů. Bohatí by tak měli státu odvádět ještě více peněz. Bývalý premiér odmítl výzvy svých stoupenců, aby se vrátil do politiky.

DŮVĚRA V EKONOMIKU POKLESLA

Důvěra spotřebitelů i podnikatelské sféry v příznivý vývoj české ekonomiky v září poklesla. Podle pravidelného průzkumu Českého statistického úřadu mají lidé strach z nezaměstnanosti a klesá počet těch, kteří chtějí spořit. Zástupci průmyslu mají obavy z poklesu poptávky po své produkci.

ZAHRANIČNÍ FIRMY VYVÁŽEJÍ ZE ZEMĚ MILIARDY

Celkem 16,6 miliardy korun zisku vyvezli v červenci zahraniční investoři z Česka, což byl ve srovnání s ostatními měsíci téměř dvojnásobek. Odčerpání zisků bylo hlavním důvodem propadu běžného účtu platební bilance na více než 24 miliard korun. Své ovoce tak přinášejí předchozí přímé zahraniční investice, které z 85 procent pocházejí ze západní Evropy. Firmy kvůli stagnaci tamní ekonomiky příliš nechtějí rozšiřovat své akvizice ve střední Evropě. Odčerpání zisků bylo jednou z příčin vzniku novely zákona o daních z příjmů, podle níž by zahraniční investoři museli reinvestovat stejnou sumu, jakou by vyplatili na dividendách svým akcionářům.

NÁKLADY DOPRAVCŮ POROSTOU

Kvůli zvýšení spotřební daně z nafty o 1,80 koruny na litr, kterou navrhuje sněmovna, stoupnou náklady dopravcům o miliony korun ročně. Především pro malé firmy provozující nákladní automobilovou dopravu může o dvě koruny dražší nafta znamenat existenční problémy, řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. O desítky milionů korun se zvýší náklady také Českým drahám. Zvýšení daně se podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka nedotkne jen autodopravců, ale také exportérů a občanů. Podniky totiž budou muset zvýšení vstupních nákladů promítnout do cen.

ŽENY STÁLE VYDĚLÁVAJÍ MÉNĚ

Mzdy českých žen představují v průměru pouze tři čtvrtiny příjmů příslušníků silnějšího pohlaví. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná mzda mužů dosáhla loni zhruba 20 400 korun, zatímco u žen činila přes 15 200 korun. Značná část nerovností je podle ministerstva práce a sociálních věcí způsobena tím, že nižší platy jsou tradičně ve feminizovaných odvětvích, například ve školství a státní správě. Roli hraje i to, že ženy přerušují kariéru mateřstvím.

ČEŠI CIZINCE NECHTĚJÍ

Příliv cizinců do České republiky považuje téměř polovina obyvatel země za spíše nepříznivý jev. Negativně se lidé dívají zejména na přistěhovalce z východu, Asie, bývalého Sovětského svazu a na Romy. Považují je za zdroj problémů. Češi by podle průzkumu raději žili v uzavřené společnosti a věnovali se svým vlastním problémům. Dvě třetiny dotázaných si myslí, že by se každá země měla starat o své problémy a občany. Češi nejsou tolerantní ani ke způsobu života a kulturním zvyklostem cizinců. Jejich xenofobní smýšlení je podle průzkumů silnější, než je v zemích Evropské unie zvykem.

VEPŘOVÉ MASO PODRAŽÍ

O pět až deset korun na jeden kilogram se od října zvedne cena vepřového masa a masných výrobků od tuzemských zpracovatelů. Řezníci tak reagují na zdražení výkupu masa od zemědělců, které se z 26 korun dostalo v poslední době až na 39 Kč za kilogram. Tato cena je již na úrovni zemí Evropské unie, řekl předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. Podle jeho hrubého odhadu by se na pultech mohlo zdražení projevit až deseti korunami na kilogram. Zpracovatelé jsou podle něj nuceni zdražit, aby odstranili ztrátovost oboru. Steinhauser přitom nevyloučil, že některé druhy masa i masných výrobků se cenově nepohnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít