NOTES

29. září 2003, 00:00 - admin
29. září 2003, 00:00

Stát by měl zvýšit daně podnikům a zvýšit příjmy státního rozpočtu, řekl na konferenci v Žofínském paláci expremiér Miloš Zeman. Kabinet se podle něj snaží šetřit především na důchodcích, zaměstnancích a nemocných lidech.

ZEMAN KRITIZOVAL ŠPIDLU A JEHO REFORMU

Odborům Zeman vzkázal, že nemohou chtít vyšší platy, když nemají vyšší produktivitu. Reforma veřejných financí je podle něj zradou na volebním programu ČSSD a premiér Špidla ambiciózní kancelářská myš. Růst dluhů nemusí být podle Zemana špatný, pokud tyto peníze vláda efektivně investuje. Zeman se také vyslovil pro větší progresivitu daně z příjmu občanů. Bohatí by tak měli státu odvádět ještě více peněz. Bývalý premiér odmítl výzvy svých stoupenců, aby se vrátil do politiky.

DŮVĚRA V EKONOMIKU POKLESLA

Důvěra spotřebitelů i podnikatelské sféry v příznivý vývoj české ekonomiky v září poklesla. Podle pravidelného průzkumu Českého statistického úřadu mají lidé strach z nezaměstnanosti a klesá počet těch, kteří chtějí spořit. Zástupci průmyslu mají obavy z poklesu poptávky po své produkci.

ZAHRANIČNÍ FIRMY VYVÁŽEJÍ ZE ZEMĚ MILIARDY

Celkem 16,6 miliardy korun zisku vyvezli v červenci zahraniční investoři z Česka, což byl ve srovnání s ostatními měsíci téměř dvojnásobek. Odčerpání zisků bylo hlavním důvodem propadu běžného účtu platební bilance na více než 24 miliard korun. Své ovoce tak přinášejí předchozí přímé zahraniční investice, které z 85 procent pocházejí ze západní Evropy. Firmy kvůli stagnaci tamní ekonomiky příliš nechtějí rozšiřovat své akvizice ve střední Evropě. Odčerpání zisků bylo jednou z příčin vzniku novely zákona o daních z příjmů, podle níž by zahraniční investoři museli reinvestovat stejnou sumu, jakou by vyplatili na dividendách svým akcionářům.

NÁKLADY DOPRAVCŮ POROSTOU

Kvůli zvýšení spotřební daně z nafty o 1,80 koruny na litr, kterou navrhuje sněmovna, stoupnou náklady dopravcům o miliony korun ročně. Především pro malé firmy provozující nákladní automobilovou dopravu může o dvě koruny dražší nafta znamenat existenční problémy, řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. O desítky milionů korun se zvýší náklady také Českým drahám. Zvýšení daně se podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka nedotkne jen autodopravců, ale také exportérů a občanů. Podniky totiž budou muset zvýšení vstupních nákladů promítnout do cen.

ŽENY STÁLE VYDĚLÁVAJÍ MÉNĚ

Mzdy českých žen představují v průměru pouze tři čtvrtiny příjmů příslušníků silnějšího pohlaví. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná mzda mužů dosáhla loni zhruba 20 400 korun, zatímco u žen činila přes 15 200 korun. Značná část nerovností je podle ministerstva práce a sociálních věcí způsobena tím, že nižší platy jsou tradičně ve feminizovaných odvětvích, například ve školství a státní správě. Roli hraje i to, že ženy přerušují kariéru mateřstvím.

ČEŠI CIZINCE NECHTĚJÍ

Příliv cizinců do České republiky považuje téměř polovina obyvatel země za spíše nepříznivý jev. Negativně se lidé dívají zejména na přistěhovalce z východu, Asie, bývalého Sovětského svazu a na Romy. Považují je za zdroj problémů. Češi by podle průzkumu raději žili v uzavřené společnosti a věnovali se svým vlastním problémům. Dvě třetiny dotázaných si myslí, že by se každá země měla starat o své problémy a občany. Češi nejsou tolerantní ani ke způsobu života a kulturním zvyklostem cizinců. Jejich xenofobní smýšlení je podle průzkumů silnější, než je v zemích Evropské unie zvykem.

VEPŘOVÉ MASO PODRAŽÍ

O pět až deset korun na jeden kilogram se od října zvedne cena vepřového masa a masných výrobků od tuzemských zpracovatelů. Řezníci tak reagují na zdražení výkupu masa od zemědělců, které se z 26 korun dostalo v poslední době až na 39 Kč za kilogram. Tato cena je již na úrovni zemí Evropské unie, řekl předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. Podle jeho hrubého odhadu by se na pultech mohlo zdražení projevit až deseti korunami na kilogram. Zpracovatelé jsou podle něj nuceni zdražit, aby odstranili ztrátovost oboru. Steinhauser přitom nevyloučil, že některé druhy masa i masných výrobků se cenově nepohnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít