NOTES

06. října 2003, 00:00 - admin
06. října 2003, 00:00

Privatizace Telecomu se opět blíží. Ministr informatiky Vladimír Mlynář by měl předložit vládě návrh na dokončení privatizace státního podílu v Českém Telecomu ještě do konce letošního roku. Nynější návrh obsahuje dvě varianty privatizace podílu.

TELECOM

Jedna počítá s prodejem 51 procenta Telecomu v tendru a druhá pouze s prodejem fixních a mobilních linek, rozhodující vliv nad infrastrukturou by si ponechal stát. Materiál vypracovaný meziresortní skupinou vznikal ještě před oznámením majitele 27 procent Telecomu, společnosti TelSource, že svůj podíl nabídne finančním investorům. Varianty v návrhu dokončení privatizace se tedy zřejmě ještě budou od těch nynějších lišit.

PODNIKATELÉ SE SNÍŽENÍ DANÍ NEDOČKAJÍ

Podnikatelé, kteří mají naději, že jejich daně z příjmu v příštích třech letech klesnou z 31 na 24 procent, nemohou příliš doufat v další snižování sazeb ani po roce 2006. Ministerstvo financí totiž pravděpodobně další pokles sazeb ani nenavrhne, zaměří se ale na zásadní zjednodušení zákona a tedy i snížení administrativy. Znamená to odbourání obrovského množství výjimek, úlev, různých osvobození, které dnes existují a které musejí být také nějakým způsobem doloženy. Nový zákon o dani z příjmu se připravuje od 1. ledna 2006. Jeho paragrafované znění by pak mělo být zpracováno během prvního pololetí příštího roku.

REFORMA ZČÁSTI OMEZÍ ŠVARCSYSTÉM

Zavedený způsob, jak obejít zákon a ušetřit na sociálním a zdravotním pojištění, by se od ledna měl vyplácet mnohem méně. Kvůli praxi, při níž firmy místo zaměstnanců najímají na práci živnostníky, stát přichází o peníze na daních i pojistném. Zaměstnanec, který měsíčně bere 25 tisíc korun, ročně odvede státu na daních a pojištění 77 tisíc korun. Firma za něj zaplatí dalších sto tisíc. Když však tentýž člověk pracuje za stejné peníze jako živnostník, může při troše šikovnosti dát státu jen 51 tisíc. A firma za něj navíc nezaplatí ani korunu. Od ledna se odvody na zdravotní a sociální pojištění u živnostníků zvyšují. To by mohlo k jejich zrovnoprávnění se zaměstnanci pomoci. Nyní se Švarc systém kromě státu vyplácí všem.

PŘÍSNĚJŠÍ ZÁKON O STŘETU ZÁJMŮ

Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že v ČR schází přísnější zákon o střetu zájmů. Úprava zákona by se měla vztahovat i na přestavitele krajů a větších obcí, členy vlády, poslance a senátory. Kabinet se podle něj snaží bojovat s korupcí a chce rozhodovat na základě soutěží a výběrových řízení. Jako příklad neprůhledného jednání vlády Sobotka uvedl tendr na dálnici D47. Ocenil současnou vládu za to, že našla odvahu tento tendr zrušit. Státní a regionální úředníci by se podle Sobotky měli řídit také etickými kodexy upravujícími jejich chování.

V EU MOHOU DŮCHODCI DOSTAT PŘIDÁNO

Pokud by se ceny po vstupu Česka do Evropské unie výrazně zvedly a vzrostla inflace, mohli by se senioři dočkat mimořádného zvyšování důchodů. Po zahájení Dnů seniorů na pražském Žofíně to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Nepředpokládá však, že by se zboží po 1. květnu 2004, kdy Česko spolu s dalšími devíti kandidátskými státy rozšíří evropskou patnáctku, znatelně zdražilo.

KINSKÝ SE CÍTÍ BÝT ČECHEM

O svém nároku na vydání majetku se snaží přesvědčit orlickoústecký okresní soud František Oldřich Kinský. „Jsem v první řadě Čech, až potom Argentinec. Narodil jsem se jako Čech a měl jsem tu volbu stát se Argentincem. Tu za nás udělala matka,“ řekl Kinský soudu k otázce národnosti. Soudní cestou se chce v České republice domoci majetku v hodnotě zhruba 40 miliard korun.

HAVEL OBDRŽÍ GÁNDHÍHO CENU

Bývalého českého prezidenta Václava Havla vybrala letos Indie pro udělení prestižní ceny Mahátmy Gándhího. Oznámila to indická tisková agentura UNI s tím, že Havel cenu dostal za výjimečné přispění světovému míru a dodržování lidských práv v těch nejsložitějších situacích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200…
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Technologie
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít