NOTES

15. prosince 2003, 00:00 - admin
15. prosince 2003, 00:00

Vyrábět elektřinu ve větrných elektrárnách nebude od ledna už tak výhodné jako dosud. Energetický regulační úřad totiž od Nového roku snižuje ceny, za něž distribuční firmy musí elektřinu vykupovat. Majitel větrné elektrárny zprovozněné po 1.

CENY ZA VĚTRNOU ENERGII KLESAJÍ

lednu dostane už jen 2,70 koruny za kilowatthodinu, zatímco letos to byly tři koruny. Od ledna se navíc všechny ekologické výrobky včetně větrných elektráren přesunou ze snížené pětiprocentní do základní dvaadvacetiprocentní sazby DPH.

EKOLOGICKÉ DANĚ MAJÍ ODKLAD

Kabinet odsouhlasil návrh na přechodné období do roku 2008 na zavedení spotřební daně zuhlí, elektrické energie a plynu. Daně jsou povinné v EU, Česká republika žádá na první roky členství výjimku. EU zavedla povinné zdanění elektřiny, uhlí a zemního plynu určeného pro výrobu tepla v říjnu. Dosud Unie regulovala pouze daně z minerálních olejů, tedy především z nafty a benzinu. Pokud by ČR nepožádala o přechodné období, nebo kdyby jej EU zamítla, platili by občané ČR daně od května příštího roku. Ministerstvo financí chce vyjednat i přechodné období na spotřební daň na naftu.

ZLEPŠÍ SE PODMÍNKY PRONÁJMU PŮDY

Zemědělci budou mít zřejmě možnost hospodařit na pronajaté půdě alespoň pět let oproti současnému jednomu roku. Má tomu pomoci návrh novely občanského zákoníku, který prodlužuje výpovědní lhůtu u nájemních smluv k zemědělským a lesním pozemkům. Návrh ministerstva zemědělství schválila vláda. Cílem návrhu je vytvořit zemědělcům stabilní podmínky pro hospodaření, jelikož rolníci hospodaří asi z 90 procent na pronajaté půdě.

STÁT PLATÍ MZDY ZA 500 FIREM V KONKURZU

Stát měsíčně zaplatí 16 milionů korun na mzdách zaměstnancům, kterým je nevyplácí jejich podnik v konkurzu. Na začátku roku nevyplácelo mzdy 183 společností, nyní je jich už víc než 500. Zaměstnanec, jehož podnik je v konkurzu a nedostal výplatu, se může obrátit na úřad práce. Má nárok až na tři platy za poslední půlrok, během kterého nedostal svou mzdu. Tyto peníze však stát dostává zpět těžko.

BANKY SE ORIENTUJÍ NA ZÁMOŽNÉ KLIENTY

Zámožných klientů bank v ČR přibývá a banky jim věnují stále větší pozornost. Rozvoj služeb pro zámožné se začal rozvíjet hlavně po vstupu zahraničních vlastníků. Pro majetné klienty jsou připraveny speciální balíčky služeb, osobní poradci za nimi přijedou na libovolné místo a jsou jim k dispozici sedm dní v týdnu 24 hodin denně. Ještě před pár lety se na ně orientovala prakticky jen Živnobanka. Nyní na tento trh pronikla už i Česká spořitelna.

I VE ŠVÉDSKU BOJUJE IDL S NEDŮVĚROU

Nejen v Německu nebo v ČR, ale už i ve Švédsku budí německý diskontní řetězec Lidl pochybnosti. Firma nezveřejňuje své výsledky a cíle, s novináři nekomunikuje. Švédské odbory upozorňují na pracovní podmínky zaměstnanců, zákazníci probírají kvalitu nabízených produktů.

SLOVENSKÁ EKONOMIKA RYCHLE ROSTE

Hrubý domácí produkt Slovenska ve třetím čtvrtletí zrychlil růst na 4,2 procenta proti 3,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Slovensko tak potvrdilo postavení nejrychleji rostoucí ekonomiky ze všech kandidátských zemí střední Evropy.

NA ÚSTAVNÍ SOUD JEŠTĚ PŘED DOVOLÁNÍM

Občané by se od dubna 2004 mohli obracet se stížností na Ústavní soud ještě předtím, než by vyčerpali poslední opravný prostředek, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu. Umožnit to má novela zákona o Ústavním soudu, kterou schválil Senát. Na Ústavní soud by se podle novely mohli obrátit s žádostí o obnovu soudního řízení také lidé, kteří uspějí u Evropského soudu pro lidská práva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít