NOTES

15. prosince 2003, 00:00 - admin
15. prosince 2003, 00:00

Vyrábět elektřinu ve větrných elektrárnách nebude od ledna už tak výhodné jako dosud. Energetický regulační úřad totiž od Nového roku snižuje ceny, za něž distribuční firmy musí elektřinu vykupovat. Majitel větrné elektrárny zprovozněné po 1.

CENY ZA VĚTRNOU ENERGII KLESAJÍ

lednu dostane už jen 2,70 koruny za kilowatthodinu, zatímco letos to byly tři koruny. Od ledna se navíc všechny ekologické výrobky včetně větrných elektráren přesunou ze snížené pětiprocentní do základní dvaadvacetiprocentní sazby DPH.

EKOLOGICKÉ DANĚ MAJÍ ODKLAD

Kabinet odsouhlasil návrh na přechodné období do roku 2008 na zavedení spotřební daně zuhlí, elektrické energie a plynu. Daně jsou povinné v EU, Česká republika žádá na první roky členství výjimku. EU zavedla povinné zdanění elektřiny, uhlí a zemního plynu určeného pro výrobu tepla v říjnu. Dosud Unie regulovala pouze daně z minerálních olejů, tedy především z nafty a benzinu. Pokud by ČR nepožádala o přechodné období, nebo kdyby jej EU zamítla, platili by občané ČR daně od května příštího roku. Ministerstvo financí chce vyjednat i přechodné období na spotřební daň na naftu.

ZLEPŠÍ SE PODMÍNKY PRONÁJMU PŮDY

Zemědělci budou mít zřejmě možnost hospodařit na pronajaté půdě alespoň pět let oproti současnému jednomu roku. Má tomu pomoci návrh novely občanského zákoníku, který prodlužuje výpovědní lhůtu u nájemních smluv k zemědělským a lesním pozemkům. Návrh ministerstva zemědělství schválila vláda. Cílem návrhu je vytvořit zemědělcům stabilní podmínky pro hospodaření, jelikož rolníci hospodaří asi z 90 procent na pronajaté půdě.

STÁT PLATÍ MZDY ZA 500 FIREM V KONKURZU

Stát měsíčně zaplatí 16 milionů korun na mzdách zaměstnancům, kterým je nevyplácí jejich podnik v konkurzu. Na začátku roku nevyplácelo mzdy 183 společností, nyní je jich už víc než 500. Zaměstnanec, jehož podnik je v konkurzu a nedostal výplatu, se může obrátit na úřad práce. Má nárok až na tři platy za poslední půlrok, během kterého nedostal svou mzdu. Tyto peníze však stát dostává zpět těžko.

BANKY SE ORIENTUJÍ NA ZÁMOŽNÉ KLIENTY

Zámožných klientů bank v ČR přibývá a banky jim věnují stále větší pozornost. Rozvoj služeb pro zámožné se začal rozvíjet hlavně po vstupu zahraničních vlastníků. Pro majetné klienty jsou připraveny speciální balíčky služeb, osobní poradci za nimi přijedou na libovolné místo a jsou jim k dispozici sedm dní v týdnu 24 hodin denně. Ještě před pár lety se na ně orientovala prakticky jen Živnobanka. Nyní na tento trh pronikla už i Česká spořitelna.

I VE ŠVÉDSKU BOJUJE IDL S NEDŮVĚROU

Nejen v Německu nebo v ČR, ale už i ve Švédsku budí německý diskontní řetězec Lidl pochybnosti. Firma nezveřejňuje své výsledky a cíle, s novináři nekomunikuje. Švédské odbory upozorňují na pracovní podmínky zaměstnanců, zákazníci probírají kvalitu nabízených produktů.

SLOVENSKÁ EKONOMIKA RYCHLE ROSTE

Hrubý domácí produkt Slovenska ve třetím čtvrtletí zrychlil růst na 4,2 procenta proti 3,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Slovensko tak potvrdilo postavení nejrychleji rostoucí ekonomiky ze všech kandidátských zemí střední Evropy.

NA ÚSTAVNÍ SOUD JEŠTĚ PŘED DOVOLÁNÍM

Občané by se od dubna 2004 mohli obracet se stížností na Ústavní soud ještě předtím, než by vyčerpali poslední opravný prostředek, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu. Umožnit to má novela zákona o Ústavním soudu, kterou schválil Senát. Na Ústavní soud by se podle novely mohli obrátit s žádostí o obnovu soudního řízení také lidé, kteří uspějí u Evropského soudu pro lidská práva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít