NOTES

12. ledna 2004, 00:00 - (čtk)
12. ledna 2004, 00:00

Fond národního majetku bude v letošním roce hospodařit s účetní ztrátou 14,4 miliardy korun. Největší část příjmů fond získá z připravované privatizace petrochemické skupiny Unipetrol a severočeských hnědouhelných dolů. Výdaje FNM pak budou směřovat do fondu dopravy a ekologie.

FNM POČÍTÁ SE ZTRÁTOU 15 MILIARD KORUN

Příjmy by letos měly být 24,94 miliardy korun, výdaje 44,1 miliardy.

KVÓTA NA DOVOZ BRAMBOR JE VYČERPÁNA

Letošní kvóta pět tisíc tun na dovoz brambor z EU s nižším clem je už vyčerpána. Tři firmy totiž brambory jako první proclily již v pátek 2. ledna ráno. Jedním z těchto dovozců byla firma Europlant, která proclila asi 2800 tun brambor. Zbývající množství brambor proclily firmy Čeroz a Bramko. Ostatním společnostem nezbývá než dovážet brambory za vyšší clo a tedy dráž. Většinu brambor dovážejí desítky firem právě z EU. Hlavních dovozců je asi deset, a ti jsou teď zaskočeni.

ZBOŽÍ DOVÁŽENÉ Z EU BUDE DRAŽŠÍ

Vstupem České republiky do Evropské unie budou nákupy v zahraničí dražší. Od května si totiž Češi nebudou moci odečíst od zakoupeného zboží tamní daň z přidané hodnoty. Ta přitom v některých zemích dosahovala až 25 %. V Německu některé druhy zboží z pohledu Čechů podraží až o 16 %. V Rakousku pak o 20 % a v Polsku dokonce až o 22 %. Změna ve vyplácení daně zcela jistě sníží nákupní turistiku. Nákupní zájezdy v posledních letech směřovaly především do Polska. To však bude také, stejně jako ČR, členem EU, a tudíž se na tamní zboží nebude odpočet daně vztahovat.

PRODEJ AUT MÍRNĚ VZROSTL

Meziročně o 1,2 procenta na 149 535 vozů stoupl v minulém roce prodej nových osobních automobilů v ČR. Loňský prodej byl druhý nejvyšší za posledních šest let, za čísly z roku 2001 zaostal o více než dva tisíce kusů. Podle Svazu dovozců automobilů (SDA) drží největší podíl Škoda Auto s 71 tisíci prodanými automobily. Nejvýznamnějším dovozcem vozů byla v minulém roce francouzská automobilka Renault s 9143 prodanými auty, následovaly Peugeot, Volkswagen a Ford.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít