NOTES

08. března 2004, 00:00 - (pk, čtk)
08. března 2004, 00:00

ČR a Rusko uzavřely jednání o civilní části ruského dluhu. Zároveň vytvořily podmínky pro vypořádání celého dluhu. ČR tak získá přes čtyři miliardy korun a dodávky zboží. Výše ruského dluhu byla asi 700 milionů dolarů, tedy téměř 19 miliard korun.

SKONČILA JEDNÁNÍ O RUSKÉM DLUHU Podle informací, které jsou k dispozici, získá státní rozpočet v letošním roce dvě miliardy korun a v příštím roce 2,25 miliardy korun. Dodávky zboží budou rozloženy do konce roku 2006 - jde mimo jiné o speciální dodávky pro ministerstvo obrany, dodávky palivových článků pro české jaderné elektrárny a dodávky elektrické energie pro export. V PRAZE JAKO VE VÍDNI Nejvíce peněz za pronájem kanceláří zaplatí firmy v Londýně v oblasti West End, kde je metr čtvereční za rok přijde na 1290 eur (43 000 Kč). Mezi nejdražší lokality dále patří Tokio a Paříž. Praha se podle studie společnosti CB Richard Ellis umístila ze 158 oblastí po celém světě na 45. místě. Pronájem čtverečního metru kanceláře v Praze přijde podle studie na 300 eur ročně. Podobně jako v Praze vyjde pronájem kanceláří i ve Vídni. Ve Varšavě je roční cena pronájmu 368 eur za čtvereční metr, v Bratislavě 267 eur. Kanceláře v Budapešti stojí 265 eur a v Bukurešti 222 eur za metr čtvereční a rok. OD DUBNA ZLEVNÍ PLYN

V průměru o 3,5 procenta zlevní domácnostem od dubna zemní plyn. Domácnost, která používá plyn na vaření, ohřev vody a topení, by mohla v ročně ušetřit až stovky korun. Ostatní odběratelé na plynu uspoří ještě více, v průměru cena plynu klesne celkem o 4 procenta. Důvodem zlevnění je pozitivní předpověď vývoje kurzu české koruny vůči euru a dolaru a příznivý vývoj odhadů cen topných olejů.

POJIŠŤOVNY VYBRALY VÍCE Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven vybraly loni na pojistném podle předběžných údajů 104,8 miliardy korun, což bylo o 17,3 procenta více než v roce 2002. Podíl členů na pojistném trhu loni přesáhl 99 procent. U životního pojištění činil přírůstek předepsaného pojistného 20,6 procenta a pojistné dosáhlo 41,1 miliardy korun. Neživotní pojištění vzrostlo o 15,3 procenta na 63,7 miliardy korun. Největší hodnotu předepsaného pojistného má Česká pojišťovna (37,6 mld. Kč), následují Kooperativa (20 mld. Kč), Allianz (8,7 mld. Kč), Pojišťovna ČS (6,9 mld. Kč) a ČSOB Pojišťovna (6 mld. Kč). POSLEDNÍ LIGNITOVÝ DŮL UKONČÍ TĚŽBU Letos definitivně skončí těžba lignitu, méně kvalitního hnědého uhlí s nižší výhřevností. Společnost Lignit Hodonín, která provozuje poslední fungující lignitový důl v Mikulčicích na Hodonínsku, chce kvůli ztrátě odbytu do konce roku propustit všech více než 400 zaměstnanců. Důl dodával lignit do elektrárny v Hodoníně, která patří ČEZ. NOVÝ VINAŘSKÝ ZÁKON

Nejpozději k datu vstupu do EU musí ČR přijmout nový vinařský zákon. Ten mimo jiné zavede povinné prohlášení o sklizni k určitému datu, o produkci či zásobách. Stanovuje také maximální výnos z hektaru, který může dosáhnout 14 tun - jen z nich dovoluje vyrábět jakostní víno. Legislativa omezuje i možnost zvyšování alkoholu a doslazování. Výhodou pro výrobce bude prodloužení prodeje burčáku o dva týdny, novinkou je i rozšíření sortimentu o aromatizované vinné nápoje, nízkoalkoholické nebo odalkoholizované víno a absolutní novinkou bude takzvané víno ohodnocené cechem místních vinařů. Velmi přísná bude podle Jetmarové kontrola rozsahu obnovených vinic, které EU nedovoluje zvyšovat. Včetně nové výsadby 1000 až 1500 hektarů, které pěstitelé s podporou Vinařského fondu ČR vysadí v posledním možném jarním termínu, přesáhne celková výměra tuzemských vinic 16 000 hektarů. K tomu lze přičíst vyjednaná dvě procenta plochy navíc ve vstupních rozhovorech. Z tvrdých pravidel budou vyňati soukromníci, kteří víno pěstují pro vlastní potřebu a nikoli na prodej.

S EUREM NESPĚCHAT

Evropská centrální banka (ECB) nadále vyznává doktrínu, podle níž by noví členové EU neměli spěchat se zaváděním eura a raději by se měli snažit o zpevnění ekonomik. „Některé z deseti nových zemí by možná v roce 2010 mohly používat euro,“ řekl prezident ECB JeanClaude Trichet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít