NOTES

08. prosince 2003, 00:00 - admin
08. prosince 2003, 00:00

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce reformovat současný důchodový systém zavedením tzv. příspěvkově definovaného systému. Ten spočívá ve vytvoření fiktivních individuálních účtů. Pokud bude nový systém schválen, měl by začít fungovat od roku 2010.

ŠPIDLA BUDE REFORMOVAT DŮCHODY

Nárok na starobní důchod vznikne při dosažení stanoveného minimálního věku 63 let. Druhou podmínkou je, aby na osobním záznamu pojištěnce byla v té době evidována částka, z které by mohl být vyměřen starobní důchod nejméně ve výši garantovaného minimálního důchodu. Nový systém se má týkat občanů mladších 36 let.

VLÁDA CHCE VYDAT CENNÉ PAPÍRY ZA 497 MILIARD

Vláda chce příští rok vydat cenné papíry za 497 miliard korun. Střednědobé a dlouhodobé dluhopisy, kterými bude stát financovat především schodek rozpočtu plánovaný na 115 miliard korun, budou zhruba za 139 miliard Kč. Zbytek budou tvořit pokladniční poukázky, jimiž stát řeší krátkodobý nedostatek peněz. Letos vláda plánuje vydat státní dluhopisy ve výši 138 miliard a pokladniční poukázky za 336 miliard korun. Celkový státní dluh přitom již letos v pololetí překročil 452 miliard korun a v přepočtu na obyvatele dosahuje téměř 45 000 korun.

LÉKÁRNÍCI PRODÁVAJÍ POHLEDÁVKY VŮČI VZP

Lékárníci budou moci i nadále prodávat pohledávky, které mají vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně a získávat tak peníze na nákup dalších léků. Dohodli se na tom zástupci pojišťovny a České lékárnické komory. Lékárny prodávají dluhy pojišťovny distributorům léků, kteří pak sami dlužné částky včetně penále od VZP vymáhají. Všeobecná zdravotní pojišťovna platí lékárnám pozdě a lékárníci se dostávají do stále větších finančních problémů. Podle prezidenta komory tak mají dvě možnosti - buď dluhy prodat, nebo lékárny zavřít.VZP původně s prodejem pohledávek nesouhlasila, protože penále zůstává firmám, které dluhy koupily.

LIDOVCI NEVĚDÍ, CO SE SVOBODOU

Bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, který nadále ztrácí ve straně podporu, by mohl skončit ve funkci komisaře EK v Bruselu. Nejde však o odměnu, ale o snahu odsunout Svobodu z domácí politiky. Podle spekulací ho chtějí lidovci odsunout na vedlejší kolej zejména pro jeho někdejší urážlivé chování k současnému předsedovi Kalouskovi.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít