NOTES

08. prosince 2003, 00:00 - admin
08. prosince 2003, 00:00

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce reformovat současný důchodový systém zavedením tzv. příspěvkově definovaného systému. Ten spočívá ve vytvoření fiktivních individuálních účtů. Pokud bude nový systém schválen, měl by začít fungovat od roku 2010.

ŠPIDLA BUDE REFORMOVAT DŮCHODY

Nárok na starobní důchod vznikne při dosažení stanoveného minimálního věku 63 let. Druhou podmínkou je, aby na osobním záznamu pojištěnce byla v té době evidována částka, z které by mohl být vyměřen starobní důchod nejméně ve výši garantovaného minimálního důchodu. Nový systém se má týkat občanů mladších 36 let.

VLÁDA CHCE VYDAT CENNÉ PAPÍRY ZA 497 MILIARD

Vláda chce příští rok vydat cenné papíry za 497 miliard korun. Střednědobé a dlouhodobé dluhopisy, kterými bude stát financovat především schodek rozpočtu plánovaný na 115 miliard korun, budou zhruba za 139 miliard Kč. Zbytek budou tvořit pokladniční poukázky, jimiž stát řeší krátkodobý nedostatek peněz. Letos vláda plánuje vydat státní dluhopisy ve výši 138 miliard a pokladniční poukázky za 336 miliard korun. Celkový státní dluh přitom již letos v pololetí překročil 452 miliard korun a v přepočtu na obyvatele dosahuje téměř 45 000 korun.

LÉKÁRNÍCI PRODÁVAJÍ POHLEDÁVKY VŮČI VZP

Lékárníci budou moci i nadále prodávat pohledávky, které mají vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně a získávat tak peníze na nákup dalších léků. Dohodli se na tom zástupci pojišťovny a České lékárnické komory. Lékárny prodávají dluhy pojišťovny distributorům léků, kteří pak sami dlužné částky včetně penále od VZP vymáhají. Všeobecná zdravotní pojišťovna platí lékárnám pozdě a lékárníci se dostávají do stále větších finančních problémů. Podle prezidenta komory tak mají dvě možnosti - buď dluhy prodat, nebo lékárny zavřít.VZP původně s prodejem pohledávek nesouhlasila, protože penále zůstává firmám, které dluhy koupily.

LIDOVCI NEVĚDÍ, CO SE SVOBODOU

Bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, který nadále ztrácí ve straně podporu, by mohl skončit ve funkci komisaře EK v Bruselu. Nejde však o odměnu, ale o snahu odsunout Svobodu z domácí politiky. Podle spekulací ho chtějí lidovci odsunout na vedlejší kolej zejména pro jeho někdejší urážlivé chování k současnému předsedovi Kalouskovi.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít