Nordic Walking je vhodný i jako letní trénink pro běžkaře

20. srpna 2010, 14:02 - –pic–
20. srpna 2010, 14:02

Když jsem se učil běhat na lyžích, slyšel jsem od instruktora v podstatě totéž, co při první lekci Nordic Walking: soustřeď se na pohyb boků a ramen, odraz ze zadní hůlky, všechno dělej přirozeně a uvolněně.

Autor: Isifa

Nordic Walking se od běhu na lyžích opravdu příliš neliší. Stačí jen zkoordinovat všechny pohyby, a časem už bez hůlek nebudete chtít udělat ani krok.

Pořídit si výbavu na tento sport není drahé. Nejlevnější hůlky je možné koupit zhruba od 500 korun. Na řadě míst, zejména u oblíbených tras pro Severskou chůzi, jak lze Nordic Walking přeložit, si můžete hůlky, ale třeba i měřič tepové frekvence dokonce půjčit. Velmi důležitý je i výběr obuvi, která by měla tlumit nárazy při chůzi i běhu.

Hůlky jako pomocník při chůzi jsou velmi oblíbené v horách zejména u starší generace turistů; právě jí ale správná technika pohybu většinou schází. Pokud se ale Nordic Walking provozuje správně, posílí vaše paže, zpevní břicho, odstraní ztuhlost v oblasti šíje, rozhýbe vám ramena a zpevní záda. Rozhodnete-li se pro vycházkové tempo, vyvíjíte relaxační pohyb, při němž si můžete i povídat.

Severskou chůzí k lepší kondici

Pokud si ale chcete zvyšovat kondici nebo hubnout, pak je třeba zrychlit, a na slova už nezbývá čas. K udržení těla ve správném rytmu vám poslouží právě zmíněný měřič tepové frekvence. S ovládáním měřiče, ale i technikou Nordic Walking by vám měl alespoň na začátku pomoci instruktor. Vyhnete se tak chybám a pohybům, které by vám mohly třeba i uškodit.

Nordic Walking je stejně jako mnoho jiných sportů aktivita značně variabilní. S hůlkami můžete chodit vycházkovým tempem, můžete zkusit rychlou chůzi, běh nebo třeba sestup z kopce. U každé z těchto disciplín je ale technika pohybu poněkud odlišná.

Nordic Walkingu se ve městech i v turistických střediscích věnuje stále více nadšenců, a tak už je možné najít na internetu řadu užitečných informací včetně vyznačení tras různé náročnosti. Ty navíc mnohdy obsahují i informační tabule a údaje o tepové frekvenci. Vybrat si můžete z výletů jak v městských parcích, tak na periferii nebo přímo v lesích. Vyznačené trasy nabízí třeba Plzeň kolem Borského parku, Praha v Krčském lese nebo Karlovy Vary v údolí říčky Teplé. S hůlkami v ruce můžete ale vyrazit i do náročnějšího terénu. Pět značených stezek nabízí například okolí Božího Daru.

Může za to málo sněhu **

Nordic Walking je relativně mladý sport. Některé zdroje datují jeho vznik rokem 1992. Vše ale mělo začít už v lednu 1988 v Helsinkách, kde se konala soutěž v běhu na lyžích. V uvedeném roce ale bylo málo sněhu, a tak se jedinou šancí pro stovky účastníků stal běh bez lyží, pouze s hůlkami v rukou. Později začali hůlky při letní přípravě používat i závodní běžci na lyžích.

Nordic Walking se postupně stal populárním na celém světě. Zjevně proto, že je to variabilní a všem dostupný sport. A pokud si na hůlky při chůzi zvyknete natolik, že je nebudete chtít odložit, můžete je zkusit zapojit i při in-line bruslení.

Při Nordic Blading, jak se tato disciplína jmenuje, ještě efektivněji zapojíte horní část těla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít