Nonstop internet jen po nocích

09. února 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
09. února 2004, 00:00

Paušální připojení přes telefon je realitou. Podnikatelům však moc nepomůže. MAJITELÉ TELEFONNÍCH STANIC SE MOHOU TĚŠIT NA PŘIPOJENÍ K INTERNETU ZA PAUŠÁLNÍ POPLATEK. TO JE TA DOBRÁ ZPRÁVA. TA ŠPATNÁ ZPRÁVA JE, ŽE PAUŠÁLNÍ PŘIPOJENÍ PLATÍ JEN PRO NOČNÍ A VÍKENDOVÝ PROVOZ.

Paušální připojení přes telefon je realitou. Podnikatelům však moc nepomůže.

MAJITELÉ TELEFONNÍCH STANIC SE MOHOU TĚŠIT NA PŘIPOJENÍ K INTERNETU ZA PAUŠÁLNÍ POPLATEK. TO JE TA DOBRÁ ZPRÁVA. TA ŠPATNÁ ZPRÁVA JE, ŽE PAUŠÁLNÍ PŘIPOJENÍ PLATÍ JEN PRO NOČNÍ A VÍKENDOVÝ PROVOZ.

Prvním operátorem, který zavedl internetový tarif za jednotný poplatek, je GTS. Od začátku února může každý majitel pevné telefonní linky surfovat denně mezi 19 hodinou večerní až sedmou hodinou ranní bez ohledu na délku připojení za 599 korun měsíčně (včetně DPH). V poplatku je také zahrnut veškerý internetový provoz o víkendech a svátcích.

RYCHLE A S POPLATKEM

Aktivace tarifu je jednoduchá - na internetové stránce www.gtsdoma.cz se stačí zaregistrovat a e-mailem přijde potvrzení o aktivaci služby. N ejprve je třeba zaplatit aktivační poplatek ve výši měsíčního paušálu. Výhodu má ten, kdo má účet u eBanky - tam jde vše vyřídit elektronicky on-line během několika minut. Kdo eBanku nevede, musí mít chvíli strpení, než banka a poté operátor platbu zúčtují. Faktura na měsíční poplatek 599 korun bude chodit v elektronické verzi. Kdo bude potřebovat papírovou, může si ji vyžádat za příplatek osmnácti korun. Aktivační poplatek se bude po půlročním využívání služby a bezproblémovém placení vracet. Tarif se vyplatí každému, kdo prosurfuje v uvedeném čase zhruba 30 hodin měsíčně. Pro využívání paušálního tarifu je nutné se připojovat přes speciální číslo, které se každý dozví při registraci. Protože jde o volání formou předvolby operátora, nemohou paušální připojení využívat majitelé hlasových tarifů Home Mini od Českého Telecomu. Poplatek 599 korun za internet ani nezbavuje povinnosti hradit Českému Telecomu pravidelný měsíční paušál za pronájem a provoz telefonní linky plus nezbytný hlasový program.

PAUŠÁL-NEPAUŠÁL

Služba GTSdoma je sice prezentována jako paušální tarif pro připojení na internet, ale není to úplně přesné. Je to dáno především omezením připojení mimo špičku a také dalšími parametry. Po připojení začne běžet čas a operátor sleduje vaši aktivitu. Pokud déle než deset minut nic nestahujete ani neodesíláte na síť, budete automaticky odpojeni. Stejně tak se přeruší spojení, jestliže budete aktivně připojeni déle než čtyři hodiny v kuse - tedy například při stahování objemného souboru nebo hraní on-line hry. Nic ovšem nebrání tomu, abyste se okamžitě připojili zpět. V tom již žádné restrikce nejsou. Pokud číslo budete využívat i přes den, mimo platnost paušálu, ve špičce zaplatíte 1,19 Kč za minutu v prvních deseti minutách a poté o 20 haléřů méně za každou další minutu.

TELECOM PŘIŠEL SE SVOU TROŠKOU

Paušální připojení nabídl okamžitě také Český Telecom. A to hned ve třech variantách. V době uzávěrky ale nebylo známé telefonní číslo, na které je třeba se připojovat. To bude sděleno až v pondělí 9. února při startu služby. Aktivace je podobná jako u GTS. Stačí se jen zaregistrovat na internetové stránce Telecomu. Je o něco rychlejší, protože se neplatí aktivační poplatky. Český Telecom slibuje, že deset minut od registrace bude paušál funkční. N ejlevnější paušální tarif startuje na 487 Kč měsíčně včetně DPH. Tato varianta nazvaná Víkend ale zahrnuje jen připojení o víkendech a svátcích. Další nabídka Telecomu obsahuje ipřipojení v pracovní dny v době od 22.00 do 05.00 a stojí 609 korun s DPH. Nejdražší varianta zahrnující víkendy, svátky a pracovní dny od 18.00 do 06.00 vyjde na 731 korunu. Internet za paušál mohou využívat všichni zákazníci Telecomu, stejně jako u GTS platí výjimka pro uživatele tarifního programu Home Mini. I tady je povinnost vedle platby za připojení k internetu hradit běžné poplatky za využití telefonní linky. Technická omezení jsou tvrdší než u GTS. Neaktivní zákazníky bude sice Telecom odpojovat také po deseti minutách, ovšem ty příliš aktivní již po 150 minutách. Znovupřipojit se lze prakticky okamžitě. Trochu nejasné je, že Telecom svou nabídku inzeruje jako zkušební tříměsíční provoz. Není zatím známo, jestli za čtvrt roku bude služba pokračovat se stejnými parametry, nebo dojde třeba k cenovým úpravám.

DIAL-UP, NEBO ADSL?

Maximální možná rychlost, kterou nabízí klasické vytáčení přes internet - ať už v paušálních programech či mimo - je 56 kbps. Mobilní telefony dnes dokáží surfovat i rychleji (viz článek Mobilní data táhnou). Takřka přímým konkurentem dial-upu se ale paradoxně stává vysokorychlostní ADSL. To dosahuje rychlosti až 512/124 kbps a přitom v porovnání s nejdražší paušálem na dial-up od Telecomu vyjde cenově relativně stejně. Paušál na dial-up od Telecomu přijde v nejlepší variantě na 731 korunu. Nejlevnější varianty ADSL s datovým omezením 1 GB měsíčně při rychlosti 512 kbps přijdou na 950 korun i s DPH. Za cenu o dvě stokoruny vyšší je tak k dispozici rychlejší připojení po celý den, byť s jistým datovým limitem. Lépe z porovnání s ADSL vychází tarif GTS, a to o 351 korunu. I tady však stojí za zamyšlení, jestli se vyšší kvalitu a časově neomezený surfing nevyplatí malinko připlatit. Podobná je i situace u internetu přes kabelovou televizi. Cenové rozdíly nejsou velké, ale kvalitativní rozdíl propastný. Stejně jako i u jiných způsobů připojení může získat každý zákazník e-mailovou schránku nebo webový prostor k volnému využití zdarma. Jde však spíše o marketinkový trik, protože většina zájemců už e-mailovou adresu má. A pokud ještě nemají svou internetovou stránku, zřejmě si ji ani nepořídí a tak jim není třeba ani volného místa na internetu.

PRO PODNIKÁNÍ ZBYTEČNÝ

N a první pohled to zní lákavě - být připojený přes vytáčený telefon k internetu bez přerušení a za relativně malý obnos. Bohužel to tak není. Nabídka vůbec není vhodná pro firmy. Už jen proto, že se provoz bez dalších poplatků vztahuje pouze na noci a víkendy. Navíc ani rychlosti připojení nejsou omračující. Stejně tak ceny nejsou příliš konkurenceschopné s jinými způsoby připojení. Nejdražší tarif u Telecomu je velmi drahý. GTS je rozhodně přijatelnější, ale ani tady to není nijak slavné, hlavně protože chybí připojení přes den.

Přehled paušálních tarifů pro dial-up

Operátor Název tarifu Cena v Kč s DPH Platí pro

GTS Pohoda Doma 599 víkendy,svátky, pracovní dny 19-07 hod.

Český Telecom Víkend 487 víkendy a svátky

Český Telecom Víkend a noc 607 víkendy, svátky, pracovní dny 22-05 hod.

Český Telecom Internet mimo špičku 731 víkendy,svátky, pracovní dny 18-06 hod.

Pramen: operátoři

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít