Nominace na anticenu

12. listopadu 2007, 00:00 - Petr Kučera a ČTK
12. listopadu 2007, 00:00

• Stánek na výstavě – Chce-li podnikatel vyjet na výstavu, prodejní prezentaci nebo pouť, musí nahlásit tři dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Vlastně by měl oznámit rovněž ukončení cesty, a tím i dočasné provozovny.

• Převod nemovitostí – Poplatník předkládá správci daně z převodu nemovitosti: daňové přiznání, ověřenou kopii listiny zakládající změnu vlastnického práva, a také znalecký posudek o ceně nemovitosti. Podnikatel tak neplatí pouze daň, ale aby úřadům dokázal, že ji zaplatil ve správné výši, musí si nechat vyhotovit na vlastní náklady znalecký posudek.

• Odměny za notářské služby – Založení, zrušení nebo změna právní formy obchodní společnosti nebo družstva, ale i osvědčení o těchto právních skutečnostech musí být provedeno prostřednictvím notáře. Tento způsob povinnosti nemá při existenci vlastních právníků opodstatnění.

Absurdní je podle organizátorů soutěže zejména způsob výpočtu odměny pro notáře. Podle vyhlášky je zde rozhodující základní kapitál, nikoli tedy například počet stran a s tím spojený skutečný výkon nebo čas strávený touto prací. Společnost s vyšším kapitálem tedy zaplatí více, i když je ostatní text smlouvy naprosto shodný.

• Cizinci na služební cestě – V případě, že podnikatel zaměstnává pracovníka, který není občanem České republiky, musí oznámit úřadu práce, že tento zaměstnanec odjel na pracovní cestu, pokud tato cesta trvá v rozsahu sedmi až třiceti kalendářních dnů.

• Evidence kontrol – Zákon ukládá povinnost každému podnikateli vést evidenci o kontrolách, které se uskutečnily v jeho provozovně na zdravotní nezávadnost a jakost. Absurdní je na tom zejména duplicita činnosti podnikatele a kontrolních úřadů.

• Doklady v provozovně – Povinnost zajistit, aby v provozovně, ve které se prodává zboží nebo poskytuje služba, byly kontrolnímu orgánu k dispozici doklady prokazující způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu používaného k poskytování služeb. Problém vzniká při prodeji zboží na různých místech.

• Volné pracovní místo – V případě, že se vytvořilo či uvolnilo pracovní místo, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost oznámit do deseti dnů úřadu práce, a to včetně charakteristiky volného místa. Neprodleně pak musí podnikatel oznámit také obsazení tohoto místa.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít