Nokia varuje před vadnými bateriemi

20. srpna 2007, 00:00 - (jan, čtk)
20. srpna 2007, 00:00

MOBILNÍ TELEFONIE Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, varovala minulý týden uživatele před vadnými bateriemi. Podle Nokie u přibližně 46 milionů baterií v jejích telefonech hrozí přehřívání. Konkrétně se jedná o baterie značky Nokia typu „BL-5C“. Firma proto slíbila, že zákazníkům baterie bezplatně vymění.

MOBILNÍ TELEFONIE

Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, varovala minulý týden uživatele před vadnými bateriemi. Podle Nokie u přibližně 46 milionů baterií v jejích telefonech hrozí přehřívání. Konkrétně se jedná o baterie značky Nokia typu „BL-5C“. Firma proto slíbila, že zákazníkům baterie bezplatně vymění. Vyrobil je japonský konglomerát Matsushita Electric Industrial mezi prosincem 2005 a listopadem 2006. Mobily s těmito bateriemi se přitom prodávaly i v České republice.

Uvedený typ baterií je v mobilech od Nokie nejrozšířenější. Firma je dostává od několika výrobců a celkem jich odebrala přes 300 milionů. Problematické baterie Nokia montovala do pěti desítek typů telefonů od nejlevnějších, jako je Nokia 1600, až po vyspělé N70 nebo N91. Většina z nich se prodávala i v Česku, jejich počet však firma nesdělila. Ročně ale Nokia v Česku prodá přes milion telefonů.

Podle marketingové ředitelky Nokie ČR Šárky Baronové se dá vadná baterie poměrně snadno poznat: na přední straně jsou nápisy „Nokia“ a „BL-5C“. Na zadní straně je pak v horní části logo Nokia a v dolní identifikační číslo baterie o 26 znacích. Podle tohoto kódu zákazníci zjistí, zda je jejich baterie vyrobena v uvedeném závodě a v uvedeném období. Číslo může zákazník zadat na informační stránce Nokie www.nokia.com/batteryreplacement, kde se dozví, zda se jej výměna týká. V případě že ano, může si prostřednictvím webového formuláře objednat bezplatnou výměnu. Využít může rovněž linku 841 166 542. Výměnu firma zajistí prostřednictvím kurýrní služby.

Přehřátí vadné série baterií způsobuje zkrat při nabíjení baterie, která se poté uvolní. Nokia dodává, že celosvětově zaznamenala stovku takových případů. Zranění však prozatím nikdo nehlásil.

Podnik dodal, že si výměna baterií vyžádá jisté náklady a že bude mít na její hospodaření negativní finanční dopad. Potvrdil to i pokles ceny akcií Nokie o 1,2 procenta po zveřejnění zprávy. Analytici podle agentury Reuters odhadují náklady na výměnu baterií na maximálně 100 milionů eur. „Část z těchto nákladů ale zaplatí japonský dodavatel,“ dodala mluvčí finské společnosti. Chybu způsobila komplikace při výrobě.

Nokia doufá, že problémy s vadnými bateriemi nepoškodí pověst značky. Proto se snaží jednat rychle a transparentně, napsala agentura Reuters. Podle průzkumové agentury Gartner si Nokia v prvním čtvrtletí upevnila na světovém trhu s mobilními telefony vedoucí pozici. Její tržní podíl se zvýšil na 35,7 procenta z 33,9 procenta před rokem.

Až 46 milionů baterií v mobilních telefonech Nokia se může přehřívat. Firma proto nabízí zákazníkům jejich bezplatnou výměnu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít