Nokia varuje před vadnými bateriemi

20. srpna 2007, 00:00 - (jan, čtk)
20. srpna 2007, 00:00

MOBILNÍ TELEFONIE Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, varovala minulý týden uživatele před vadnými bateriemi. Podle Nokie u přibližně 46 milionů baterií v jejích telefonech hrozí přehřívání. Konkrétně se jedná o baterie značky Nokia typu „BL-5C“. Firma proto slíbila, že zákazníkům baterie bezplatně vymění.

MOBILNÍ TELEFONIE

Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, varovala minulý týden uživatele před vadnými bateriemi. Podle Nokie u přibližně 46 milionů baterií v jejích telefonech hrozí přehřívání. Konkrétně se jedná o baterie značky Nokia typu „BL-5C“. Firma proto slíbila, že zákazníkům baterie bezplatně vymění. Vyrobil je japonský konglomerát Matsushita Electric Industrial mezi prosincem 2005 a listopadem 2006. Mobily s těmito bateriemi se přitom prodávaly i v České republice.

Uvedený typ baterií je v mobilech od Nokie nejrozšířenější. Firma je dostává od několika výrobců a celkem jich odebrala přes 300 milionů. Problematické baterie Nokia montovala do pěti desítek typů telefonů od nejlevnějších, jako je Nokia 1600, až po vyspělé N70 nebo N91. Většina z nich se prodávala i v Česku, jejich počet však firma nesdělila. Ročně ale Nokia v Česku prodá přes milion telefonů.

Podle marketingové ředitelky Nokie ČR Šárky Baronové se dá vadná baterie poměrně snadno poznat: na přední straně jsou nápisy „Nokia“ a „BL-5C“. Na zadní straně je pak v horní části logo Nokia a v dolní identifikační číslo baterie o 26 znacích. Podle tohoto kódu zákazníci zjistí, zda je jejich baterie vyrobena v uvedeném závodě a v uvedeném období. Číslo může zákazník zadat na informační stránce Nokie www.nokia.com/batteryreplacement, kde se dozví, zda se jej výměna týká. V případě že ano, může si prostřednictvím webového formuláře objednat bezplatnou výměnu. Využít může rovněž linku 841 166 542. Výměnu firma zajistí prostřednictvím kurýrní služby.

Přehřátí vadné série baterií způsobuje zkrat při nabíjení baterie, která se poté uvolní. Nokia dodává, že celosvětově zaznamenala stovku takových případů. Zranění však prozatím nikdo nehlásil.

Podnik dodal, že si výměna baterií vyžádá jisté náklady a že bude mít na její hospodaření negativní finanční dopad. Potvrdil to i pokles ceny akcií Nokie o 1,2 procenta po zveřejnění zprávy. Analytici podle agentury Reuters odhadují náklady na výměnu baterií na maximálně 100 milionů eur. „Část z těchto nákladů ale zaplatí japonský dodavatel,“ dodala mluvčí finské společnosti. Chybu způsobila komplikace při výrobě.

Nokia doufá, že problémy s vadnými bateriemi nepoškodí pověst značky. Proto se snaží jednat rychle a transparentně, napsala agentura Reuters. Podle průzkumové agentury Gartner si Nokia v prvním čtvrtletí upevnila na světovém trhu s mobilními telefony vedoucí pozici. Její tržní podíl se zvýšil na 35,7 procenta z 33,9 procenta před rokem.

Až 46 milionů baterií v mobilních telefonech Nokia se může přehřívat. Firma proto nabízí zákazníkům jejich bezplatnou výměnu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít