Nokia varuje před vadnými bateriemi

20. srpna 2007, 00:00 - (jan, čtk)
20. srpna 2007, 00:00

MOBILNÍ TELEFONIE Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, varovala minulý týden uživatele před vadnými bateriemi. Podle Nokie u přibližně 46 milionů baterií v jejích telefonech hrozí přehřívání. Konkrétně se jedná o baterie značky Nokia typu „BL-5C“. Firma proto slíbila, že zákazníkům baterie bezplatně vymění.

MOBILNÍ TELEFONIE

Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia, varovala minulý týden uživatele před vadnými bateriemi. Podle Nokie u přibližně 46 milionů baterií v jejích telefonech hrozí přehřívání. Konkrétně se jedná o baterie značky Nokia typu „BL-5C“. Firma proto slíbila, že zákazníkům baterie bezplatně vymění. Vyrobil je japonský konglomerát Matsushita Electric Industrial mezi prosincem 2005 a listopadem 2006. Mobily s těmito bateriemi se přitom prodávaly i v České republice.

Uvedený typ baterií je v mobilech od Nokie nejrozšířenější. Firma je dostává od několika výrobců a celkem jich odebrala přes 300 milionů. Problematické baterie Nokia montovala do pěti desítek typů telefonů od nejlevnějších, jako je Nokia 1600, až po vyspělé N70 nebo N91. Většina z nich se prodávala i v Česku, jejich počet však firma nesdělila. Ročně ale Nokia v Česku prodá přes milion telefonů.

Podle marketingové ředitelky Nokie ČR Šárky Baronové se dá vadná baterie poměrně snadno poznat: na přední straně jsou nápisy „Nokia“ a „BL-5C“. Na zadní straně je pak v horní části logo Nokia a v dolní identifikační číslo baterie o 26 znacích. Podle tohoto kódu zákazníci zjistí, zda je jejich baterie vyrobena v uvedeném závodě a v uvedeném období. Číslo může zákazník zadat na informační stránce Nokie www.nokia.com/batteryreplacement, kde se dozví, zda se jej výměna týká. V případě že ano, může si prostřednictvím webového formuláře objednat bezplatnou výměnu. Využít může rovněž linku 841 166 542. Výměnu firma zajistí prostřednictvím kurýrní služby.

Přehřátí vadné série baterií způsobuje zkrat při nabíjení baterie, která se poté uvolní. Nokia dodává, že celosvětově zaznamenala stovku takových případů. Zranění však prozatím nikdo nehlásil.

Podnik dodal, že si výměna baterií vyžádá jisté náklady a že bude mít na její hospodaření negativní finanční dopad. Potvrdil to i pokles ceny akcií Nokie o 1,2 procenta po zveřejnění zprávy. Analytici podle agentury Reuters odhadují náklady na výměnu baterií na maximálně 100 milionů eur. „Část z těchto nákladů ale zaplatí japonský dodavatel,“ dodala mluvčí finské společnosti. Chybu způsobila komplikace při výrobě.

Nokia doufá, že problémy s vadnými bateriemi nepoškodí pověst značky. Proto se snaží jednat rychle a transparentně, napsala agentura Reuters. Podle průzkumové agentury Gartner si Nokia v prvním čtvrtletí upevnila na světovém trhu s mobilními telefony vedoucí pozici. Její tržní podíl se zvýšil na 35,7 procenta z 33,9 procenta před rokem.

Až 46 milionů baterií v mobilních telefonech Nokia se může přehřívat. Firma proto nabízí zákazníkům jejich bezplatnou výměnu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít