Article, show

NOKIA 6310i - opravdový manažerský telefon

16. září 2002, 00:00 - Aleš Vokál
16. září 2002, 00:00

GPRS, HSCSD, JAVA - spousta zkratek, ale důležitá je funkčnost Ačkoliv je model 6310i společnosti NOKIA již půl roku starý (byl představen na CEBITu v Hannoveru), jeho obliba neustále roste. Pokud jste se již setkali s modelem 6310, pak vám musí být jasné jak 6310i vypadá.

GPRS, HSCSD, JAVA - spousta zkratek, ale důležitá je funkčnost

Ačkoliv je model 6310i společnosti NOKIA již půl roku starý (byl představen na CEBITu v Hannoveru), jeho obliba neustále roste.

Pokud jste se již setkali s modelem 6310, pak vám musí být jasné jak 6310i vypadá. Až na odlišné barevné kombinace je na první pohled naprosto stejný, liší se pouze v drobnostech a především v softwaru. „Íčko“ má bílé podsvícení displeje i tlačítek a oproti obyčejné 6310 navíc podporuje programovací jazyk Java. Nokia 6310i má ještě jednu podstatnou vlastnost - podporuje všechny tři standardy sítě, tedy 900/1800/1900 MHz. I když v Evropě třetí pásmo nevyužijete, pro ty, kteří cestují za oceán, je toto neocenitelná funkce, protože si již nemusí před každou cestou zařizovat zápůjčku modelu, který má podporu všech pásem (dříve jen Ericssony a Motoroly). U samotné Nokie je to krok napřed, protože 6310i je prvním telefonem od tohoto finského výrobce, který je tzv. triální. Mobil je k dostání v několika barvách, konkrétně pak v medové, zlaté a stříbrné vždy v kombinaci s další barvou, což z něj činí značně designově atraktivnější model, než byl starší 6210, jehož má být nástupcem. K designu patří ještě jedno malé plus - stejně jako tomu bylo u posledních sérií 6210 i tady je pod baterií malá gumová vyvýšená ploška, která zabraňuje viklání baterie a také mírně zvyšuje odolnost samotného telefonu, jelikož při pádu z mírné výšky se nerozpadá na dva kusy, jako bývalo u předchozích modelů dobrým zvykem. Do tohoto modelu byla již implementována jednoduchá funkce pro odesílání e-mailů, pokud to ovšem váš mobilní operátor podporuje. Ještě nutno poznamenat, že tato funkce nesupluje e-mailového klienta, ten stále ještě chybí. I když bych to neviděl jako velký problém, jak si řekneme později.

Vzhůru na Javu!

Java je tou technologií, která doslova hýbe tímto modelem, a proto se na ni podíváme poněkud podrobněji. Java je programovací jazyk vyvinutý firmou SUN Microsystems a má tu skvělou vlastnost, že běhá pod čímkoliv, co má tzv. Virtual Machine (VM), tedy kompilátor. Samotné programy v Javě jsou tedy pouze v podstatě zdrojové kódy, které se překládají pro konkrétní procesor až těsně před spuštěním. A podobným VM disponují i některé mobily, např. 6310i. Ačkoliv je VM v mobilních telefonech značně „ořezán“, i tak je pro mobilní aplikace dostatečně výkonný, aby se v něm daly naprogramovat aplikace vhodné pro mobilní použití. Zřejmě největším zdrojem aplikací pro mobilní verzi Javy je server midlet.org (www.midlet.org), kde lze najít všechny druhy aplikací, od her přes kalendáře až po klienty pro vzdálené ovládání PC s MS Windows. Zřejmě největší chybou 6310i v oblasti Javy ovšem je fakt, že jednotlivá aplikace může mít maximálně 30 kB, což je značně limitující faktor oproti jiným výrobcům. Celková velikost paměti pro Java aplikace je 220 kB, z nichž je 50 kB sdíleno s aplikacemi kalendář a kontakty. Jednou z dalších funkcí této hračky je také možnost WAPu a přenosu dat přes GPRS (General Packet Radio Service). V současné době jde již o zcela standardní funkce, zřejmě není třeba je dále rozebírat. Jenom ještě poznámka - s PC lze novou Nokii spojit přes infra nebo sériový kabel, stejně jako u jejího předchůdce.

Vyplatí se?

Záleží na úhlu pohledu. Pokud již vlastníte „obyčejnou“ 6310, nemá zřejmě valné ceny kupovat „íčko“, protože funkcí navíc tam tolik není. Pokud ovšem vlastníte cokoliv jiného v nižší řadě, nebo se vám 6310i prostě líbí, kupte ji. Rozhodně nebudete litovat a její možnosti vás zcela jistě uspokojí. A hlavně ovládání, protože narozdíl od některých mobilů konkurence nečekáte při psaní SMS na telefon, až vás doběhne. Cena Nokie 6310i se pohybuje kolem 13 000 Kč vč. DPH.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít