Noemova archa čeká v Rusku

12. ledna 2011, 17:18 - Jakub Křešnička
12. ledna 2011, 17:18

Odolná budova budoucnosti pojme až deset tisíc lidí

Pokud přijde nová potopa, nebudete se muset obávat nepohodlného života na voru v rozbouřených vodách oceánu. Alespoň pokud skončíte v pohodlném „hotelu“ z dílny ruské skupiny architektů Remistudio. Budova dostala příznačné jméno Archa a Noe by se asi divil, jak může život na vlnách působit stylově a luxusně. Na první pohled futuristický koncept připomíná mořskou mušli nebo kdysi populární hračku v Česku známou jako „pochodující pružinu“. „Forma budovy vznikla postupně během práce na projektu. Nejde jen o vizionářskou architekturu, i tvar je součástí energetického systému,“ vysvětlil týdeníku EURO Alexander Remizov z Remistudia, který na Arše několik let spolupracoval s moskevským akademikem Lvem Britvinem.

Stavebnice budoucnosti

Stavba je prezentována jako „zelený hotel budoucnosti“, použití je ale daleko širší. V závislosti na velikosti a variabilním vnitřním uspořádání je schopná pojmout padesát až deset tisíc lidí, a mohla by tak místo hotelu sloužit i jako nouzové útočiště pro lidi postižené živelní pohromou. Koncept budovy ostatně vznikl v souvislosti s programem Mezinárodní unie architektů Architektura pro ulehčení při katastrofách. Archa se dá postavit v místech ohrožených častými zemětřeseními, potopami či přílivovými vlnami. Kromě toho, že díky jakoby mušlovité podzemní konstrukci bez ostrých hran snáz ustojí zemětřesení na zemi, může stavba díky stejné struktuře i třeba jen plout po vodě. Při zemětřesení pomáhá rozložit tlak obloukovitá konstrukce dřevěných trámů a ocelových lan. Základ se dá navíc sestavit z prefabrikovaných dílů, tudíž by stavba konstrukce byla nejen rychlejší, ale i levnější. Konkrétní cenu však studio neuvádí. „Náklady se významně odvíjejí od specifických podmínek: klimatu, provozních podmínek budovy a její velikosti. V průměru by přesto neměly přesáhnout průměrnou cenu výstavby ,zelených‘ budov,“ říká Remizov. Cenu podle studia snižují i zvláštní materiály, jako je folie z ethylen-tetrafluorethylenu (ETFE), která na povrchu kopule nahrazuje sklo. Tento materiál má být lehčí, pevnější, samočisticí a recyklovatelný – použit už byl například při stavbě pekingské Vodní kostky, olympijského plaveckého stadionu.

Energii čerpá odevšad

Budova je navíc vymyšlena tak, aby vytvořila soběstačný systém podobající se umělé biosféře. Průsvitná ETFE folie propouští tolik světla, aby se ušetřilo na umělém svícení. Navíc poskytuje příjemné prostředí pro život uvnitř vysazených rostlin, které obyvatelům na oplátku poskytují kyslík. Folie je k rámům budovy připevněná zvláštními kovovými deskami, jež umožňují sběr solární energie a slouží jako odvodné kanály pro sběr dešťové vody. Prakticky celý povrch budovy může sloužit k chytání tepelné a solární energie a z okolního prostředí ji může sbírat i spodní část stavby, ať už se nachází v zemi nebo pod hladinou vody. Designéři archy tvrdí, že lidé mohou v budově bez zásahu z vnějšku přežít i několik měsíců. Jestli z konceptu vznikne luxusní zelený hotel budoucnosti, nebo nouzové ubytování pro zdecimované lidstvo, záleží na tom, do jaké míry se vyplní nejčernější předpovědí klimatických změn. Ať už to dopadne jakkoli, Remistudio svému projektu věří: „Pozorujeme velký zájem z celého světa, aktuálně hledáme investora,“ uvádí architekt Alexander Remizov.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít