Noční Prahu oslnila spanilá jízda motorkářů

22. července 2011, 18:50 - Tomáš Stingl
22. července 2011, 18:50

Na čtyři stovky motorek a jejích majitelů se v červenci sjelo do Prahy na třetí ročník oblíbené akce Prague Night Ride. Spektakulární noční jízda hlavním městem byla unikátním zážitkem nejen pro motorkáře, ale i pro obyvatele a turisty, kteří v ulicích pestrobarevně osvětlený peloton spatřili.

Foto: Zdeněk Fazer

Zářící halogeny, chraplavý zvuk benzínových motorů, krásné dívky a hlavně nablýskané kouzelně nasvícené motorky. To vše v kulise nočních ulic Prahy. Tak vypadal již třetí ročník akce Prague Night Ride. Motorkářský svátek, který organizuje fanouškovské uskupení Top 5 Plus, letos přilákal rekordní množství účastníků. Zatímco na prvním ročníku jela asi jen stovka strojů a loni při průtrži mračen zhruba 170 motorek, na letošní jízdu dorazilo z celých Čech dohromady téměř 390 biků. Přijeli nadšenci z Českých Budějovic, Plzně, Liberce, Hradce Králové, Pardubic či Karlových Varů.

Turisté ani nestačili fotit

Cílem akce, která se letos konala o třetí červencové sobotě, je nabídnout i „něco navíc“. Tedy nejen suchou jízdu v koloně, ale i nějaký ten nevšední zážitek. „Jede se  noční osvětlenou Prahou na nejexponovanějších, leč povolených místech. Užijete si nejen atmosféru důstojné jízdy, ale také spadlé čelisti a cvakající foťáky turistů,“ popisuje atmosféru akce jeden z přímých účastníků.

Praha ovšem se svou hustotou semaforů, které jsou zapnuty i v noci, dokonale roztrhá každý peloton. Organizátoři tedy museli vymyslet způsob, jak celou kolonu bezpečně provést městem. V rámci příprav sestavili větší skupinu regulovčíků, kteří podrobně znali trasu a provedli peleton v rámci možností bezpečně celou Prahou.

Trasu bylo nutné pečlivě prostudovat, nahrát do navigací a několikrát podrobně projet, naposledy v den jízdy. Bylo totiž důležité zjistit, jestli někde na trase nepřibyla nová překážka a případně ještě operativně provést změnu cesty.

Je to nepředstavitelně silný zážitek nechat konfrontovat takovou sílu motorek třeba na Václavském náměstí s protipólem turistů i místních lidí. A to ještě v noci, kdy je všechno tak nějak jiné. Soudě podle bezprostředních reakcí lidí například na Vinohradské ulici to byla vesměs velmi příjemná  konfrontace. Podobně tomu tak bývá třeba při jarní otevírací jízdě do Poděbrad,“ říká David Sommer, jeden z organizátorů.

Pochopitelně naprosto zásadní bylo hledisko bezpečnosti a z toho vyplývající kázeň všech účastníků, díky níž motorkářský svátek nijak zásadně nenarušil noční pořádek v hlavním městě. V zájmu zajištění plynulého průběhu akce a samozřejmě i naprosté legálnosti budou organizátoři v rámci přípravy i dalších ročníků v ředstihu komunikovat s pražským magistrátem a městskou policií. Věřme tedy, že zodpovědné přípravě bude Praha nakloněna i v dalších ročnících.

 

Peleton skončil Na Bobovce

Už nedílnou součástí je i závěr akce v restauraci Na Bobovce, kam nakonec i letos motorkáři dorazili, aby si vyměnili dojmy u dobrého grilovaného masa. „Celá akce se myslím letos velmi povedla. Je jasné, že se dostala za rámec běžných vyjížděk a stala se z ní už opravdová republiková exkluzivitka,“ podotýká motorkářský fanoušek David Sommer.

Organizátoři by navíc příští rok chtěli přijít s vylepšenou koncepcí, která přitáhne další milovníky rychlých kol. Chystá proto novinky. Na co těšit se prý mají jak motorkáři, tak i široká veřejnost. Organizátoři tak doufají, že letošní rekord v počtu účastníků by mohl být za rok znovu překonán.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít