Noční Prahu oslnila spanilá jízda motorkářů

22. července 2011, 18:50 - Tomáš Stingl
22. července 2011, 18:50

Na čtyři stovky motorek a jejích majitelů se v červenci sjelo do Prahy na třetí ročník oblíbené akce Prague Night Ride. Spektakulární noční jízda hlavním městem byla unikátním zážitkem nejen pro motorkáře, ale i pro obyvatele a turisty, kteří v ulicích pestrobarevně osvětlený peloton spatřili.

Foto: Zdeněk Fazer

Zářící halogeny, chraplavý zvuk benzínových motorů, krásné dívky a hlavně nablýskané kouzelně nasvícené motorky. To vše v kulise nočních ulic Prahy. Tak vypadal již třetí ročník akce Prague Night Ride. Motorkářský svátek, který organizuje fanouškovské uskupení Top 5 Plus, letos přilákal rekordní množství účastníků. Zatímco na prvním ročníku jela asi jen stovka strojů a loni při průtrži mračen zhruba 170 motorek, na letošní jízdu dorazilo z celých Čech dohromady téměř 390 biků. Přijeli nadšenci z Českých Budějovic, Plzně, Liberce, Hradce Králové, Pardubic či Karlových Varů.

Turisté ani nestačili fotit

Cílem akce, která se letos konala o třetí červencové sobotě, je nabídnout i „něco navíc“. Tedy nejen suchou jízdu v koloně, ale i nějaký ten nevšední zážitek. „Jede se  noční osvětlenou Prahou na nejexponovanějších, leč povolených místech. Užijete si nejen atmosféru důstojné jízdy, ale také spadlé čelisti a cvakající foťáky turistů,“ popisuje atmosféru akce jeden z přímých účastníků.

Praha ovšem se svou hustotou semaforů, které jsou zapnuty i v noci, dokonale roztrhá každý peloton. Organizátoři tedy museli vymyslet způsob, jak celou kolonu bezpečně provést městem. V rámci příprav sestavili větší skupinu regulovčíků, kteří podrobně znali trasu a provedli peleton v rámci možností bezpečně celou Prahou.

Trasu bylo nutné pečlivě prostudovat, nahrát do navigací a několikrát podrobně projet, naposledy v den jízdy. Bylo totiž důležité zjistit, jestli někde na trase nepřibyla nová překážka a případně ještě operativně provést změnu cesty.

Je to nepředstavitelně silný zážitek nechat konfrontovat takovou sílu motorek třeba na Václavském náměstí s protipólem turistů i místních lidí. A to ještě v noci, kdy je všechno tak nějak jiné. Soudě podle bezprostředních reakcí lidí například na Vinohradské ulici to byla vesměs velmi příjemná  konfrontace. Podobně tomu tak bývá třeba při jarní otevírací jízdě do Poděbrad,“ říká David Sommer, jeden z organizátorů.

Pochopitelně naprosto zásadní bylo hledisko bezpečnosti a z toho vyplývající kázeň všech účastníků, díky níž motorkářský svátek nijak zásadně nenarušil noční pořádek v hlavním městě. V zájmu zajištění plynulého průběhu akce a samozřejmě i naprosté legálnosti budou organizátoři v rámci přípravy i dalších ročníků v ředstihu komunikovat s pražským magistrátem a městskou policií. Věřme tedy, že zodpovědné přípravě bude Praha nakloněna i v dalších ročnících.

 

Peleton skončil Na Bobovce

Už nedílnou součástí je i závěr akce v restauraci Na Bobovce, kam nakonec i letos motorkáři dorazili, aby si vyměnili dojmy u dobrého grilovaného masa. „Celá akce se myslím letos velmi povedla. Je jasné, že se dostala za rámec běžných vyjížděk a stala se z ní už opravdová republiková exkluzivitka,“ podotýká motorkářský fanoušek David Sommer.

Organizátoři by navíc příští rok chtěli přijít s vylepšenou koncepcí, která přitáhne další milovníky rychlých kol. Chystá proto novinky. Na co těšit se prý mají jak motorkáři, tak i široká veřejnost. Organizátoři tak doufají, že letošní rekord v počtu účastníků by mohl být za rok znovu překonán.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít