Noční můra podnikatelů: kontrola

18. prosince 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
18. prosince 2006, 00:00

Máloco dokáže podnikatele tak rozhodit jako fakt, že mu má do firmy přijít kontrola. Důvodů jehned několik. Především je to naprosto nejednoznačné vymezení pravomocí kontrolních orgánů. Kontrola přijde do firmy, a podnikatel pořádně ani neví, co vše bude zkoumat.

Máloco dokáže podnikatele tak rozhodit jako fakt, že mu má do firmy přijít kontrola. Důvodů je

hned několik. Především je to naprosto nejednoznačné vymezení pravomocí kontrolních orgánů. Kontrola přijde do firmy, a podnikatel pořádně ani neví, co vše bude zkoumat.

Častokrát se tak postupuje podle zásady: „Tak dlouho se budeme šťourat, dokud něco nenajdeme“. Je jenom logické, že v záplavě nejrůznějších nařízení, zákonů, zákazů, předpisů a další legislativní veteše se nakonec to „něco“ najde vždycky.

Legislativní džungle pak s sebou přináší další pikanterie. Žádný z úředníků, natož z politiků, kteří legislativní nesmysly přijímají a vydávají, není nakonec schopen zaručit, že jím vydaný předpis nebude v rozporu s předpisem jiným. Ostatně i materiál shrnující problematiku kontrol, který nedávno zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, připouští, že jednotlivé předpisy se v praxi skutečně negují. Co vyžaduje jeden kontrolní orgán, jiný pak považuje za závadu.

Zákon dnes bohužel neupravuje ani součinnost kontrolované osoby s kontrolními orgány, takže místo toho, aby se podnikatel věnoval tomu, čemu má, prosedí týdny či měsíce s kontrolory. Nemluvě o tom, že se často ani nemůže dostat k firemním dokumentům a písemnostem, protože v těch se právě přehrabují kontroloři. Neméně závažné je, že jednotlivé kontrolní orgány nejsou ani schopny vzájemně zkoordinovat činnost. Takže do firmy lezou jako švábi na pivo, a zatímco jeden zrovna odchází dveřmi, další už tam leze oknem. Se ztrátami, které podnikateli kontrolami vzniknou, se pak může nechat akorát tak vyfotit - protože zákon ani neupravuje možnost náhrady škody, která byla způsobena činností příslušného orgánu veřejné správy.

Třešničkou na dortu je pak situace především v menších městech a obcích, kde se kontroly stávají předmětem vyřizování si sousedských účtů a nejrůznějších místních animozit. Ministerstvo průmyslu, stejně jako ministerstvo vnitra chtějí dosavadní neutěšenou praxi řešit. Nezbývá než doufat, že zvolené řešení bude ku prospěchu nejenom státu, ale především těch, kterých se jeho postup především týká, tedy podnikatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít