Nižší mzdy? Nikdy

13. listopadu 2008, 11:22 - Petra Pelantová
13. listopadu 2008, 11:22

Raději snížíme počet zaměstnanců, říkají někteří bankéři

Bude hůř. Tak by se dal označit budoucí mzdový vývoj v českém bankovnictví. Přestože banky slibují, že finanční krize nebude mít na výši mezd v bankovním sektoru vliv, údaje z Českého statistického úřadu (ČSÚ) říkají něco jiného. Je z nich patrné, že krize už platy částečně zasáhla. „Prvním sedmi největším bankám podle objemu mzdových prostředků se s jedinou výjimkou ve druhém letošním čtvrtletí výrazně snížila průměrná mzda,“ tvrdí šéf oddělení statistiky peněžnictví a pojišťovnictví ČSÚ Dalibor Valenta.

První na ráně

Banky musejí kvůli finanční krizi chtě nechtě šetřit. A právě mzdy a odměny jsou ve finančním sektoru na ráně jako první. Bývají totiž nadprůměrně nestálé. Když se daří, nadprůměrně rostou. A naopak mnohem rychleji padají v době krize či problémů. Bankéři ale rovněž mimo záznam přiznávají, že na platech dokážou ušetřit, aniž by je museli snížit. „Největší obavy máme z příštího roku. Pokud dostaneme na mzdy nižší balíček, raději snížíme počet zaměstnanců,“ řekl týdeníku EURO jeden z šéfů bank, který nechtěl být jmenován. Snižování počtu pracovních míst připustil také šéf české pobočky nizozemské ING Bank Rolf-Jan Zweep. „Propouštění v bankovnictví se určitě nevyhne ani České republice. My zatím o tomto kroku neuvažujeme, protože stále rosteme. Možná budeme naopak příští rok nabírat nové lidi. Ale musíme být realističtí. Pokud bude krize pokračovat a prohlubovat se, pak i banky budou muset v tomto směru škrtat,“ uvedl před nedávnem Zweep. (EURO 45/2008).

Hubené období

Jak se finanční krize projeví na mzdách ve finančním sektoru, nastínil jednatel společnosti Eurofinancial Vlastimil Bezděk: „Lze očekávat propouštění a zvýšený důraz na snižování nákladů u bank i pojišťoven, takže průměrné platy půjdou dolů. Finanční sektor čeká opravdu hubené období, na které se budou muset všichni připravit.“
Z údajů ČSÚ vyplývá, že průměrná mzda v bankách činila za první letošní čtvrtletí 62 tisíc korun. Ve druhém čtvrtletí už to ale bylo jen 44 tisíc. Na tak dramatickém poklesu se rozhodně nemohl podepsat jen fakt, že začátkem roku bývají obvykle vypláceny odměny za předcházející rok, doplňují ekonomové. Jde totiž o pokles ve výši třiceti procent. Loni přitom spadly platy ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu „bonusovénu“ jen o necelých dvacet procent. Předloni dokonce byl propad sedmnáctiprocentní a v roce 2003 šlo o pokles ve výši třinácti procent.
Vliv krize bude ještě více zřejmý, až ČSÚ zveřejní počátkem prosince průměrné mzdy za třetí letošní čtvrtletí. „Především u variabilní složky mezd v bankovním sektoru je velmi pravděpodobný pokles. Domnívám se, že právě to se již v bankovních statistikách projevilo ve druhém čtvrtletí a lze předpokládat, že tomu bude i nadále,“ konstatoval expert na bankovní trh a ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Podobně se vyjádřil také ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. „Očekávám, že politika bank druhé poloviny letošního a celý příští rok bude ve znamení škrtání nákladů, co to půjde. Rozumný manažer prostě teď přiškrtí platy,“ prohlásil Michl. Opatrnější je analytik finanční skupiny Atlantik Milan Lávička: „Bude velmi záležet na výsledku každé jednotlivé společnosti, a pokud banka či jiná finanční společnost bude dosahovat vlivem krize nižších zisků, projeví se to samozřejmě i na výši odměn pro zaměstnance. Žádné dramatické zhoršení v Česku očekávat nelze.“

Krize? To se nás netýká

Většina bank i pojišťoven ovšem přesvědčuje, že krize se platů nedotkne. „Změny v systému odměňování nechystáme. Finanční krize výši platů v bance neovlivní. Výše platů se mění v závislosti na interních výkonnostních ukazatelích a vývoji na trhu práce,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Například průměrný plat v Raiffeisenbank je nyní 37 150 korun, prozradil její mluvčí Tomáš Kofroň. Loni to prý bylo o tři tisíce méně. „Finanční krize výši platů v Raiffeisenbank rozhodně neovlivní. Neočekáváme žádné změny,“ ujišťuje Kofroň. Raiffeisenbank byla jediná ze tří bank, které byly ochotné průměrné mzdy svých zaměstnanců zveřejnit. Druhou byla ČSOB a třetí Česká spořitelna (viz Kde a za kolik).

TABULKA
Kde a za kolik Banka*průměrná mzda*počet zaměstnanců
ČSOB*41,1*10 357
Raiffeisenbank*37,2*2 500 Česká spořitelna*43,9*10 098
Komerční banka*nezveřejňuje* 7 816
GE Money Bank*nezveřejňuje* 2 299
Citibank*nezveřejňuje*1 050
Průměr za celý trh*44*-
Pramen: banky, ČSÚ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít