Nižší daně, nebo pojistné?

14. dubna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
14. dubna 2008, 00:00

DAŇ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB - Projde-li návrh daňových změn z dílny Vlastimila Tlustého, přijde státní pokladna o 35 miliard korun. Návrh Miroslava Kalouska ji připraví jen o 13 miliard. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Pokud se poslancům nepodaří do letošního léta změnit daňové zákony, odnese to státní kasa výpadkem ve výši deset miliard korun. Méně než letos by státu na daních platily rodiny s měsíčním příjmem přes 50 tisíc korun. Naopak lidé se středními a nižšími příjmy zaplatí mírně víc. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí, kterou zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Změny podle Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zachování patnáctiprocentní sazby, stejných slev na dani jako letos a snížení sazby sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Změní-li se dosavadní zákony podle Kalouskových představ, vydělají na tom všechny fyzické osoby. Například člověk s příjmem 40 tisíc korun hrubého by si díky nižšímu pojistnému polepšil o 400 korun měsíčně, zaměstnanec se stotisícovým platem o 862 korun. Státní pokladna ale přijde o třináct miliard korun.

„Tato varianta by neměla zásadní dopad na deficity veřejných rozpočtů,“ píše se v ministerské analýze. Podle Kalouska je výhodou i zachování stávající míry daňové progrese či zajištění příjmů obcí a krajů. Jejich finanční zdroje jsou totiž zčásti závislé na výběru daní.

Změny podle Tlustého**

Co by znamenala varianta prosazovaná poslancem Vlastimilem Tlustým, tedy snížení sazby u fyzických osob z 15 na 12,5 procenta a zvýšení slev na dani? Podle analýzy Kalouskova ministerstva financí by sice také snížila daně všem příjmovým skupinám, ale připravila by státní rozpočet v příštím roce o 35 miliard korun.

Tlustý navrhuje, aby sleva na dani za poplatníka vzrostla na 20 640 korun, na stejnou částku by se vyšplhala i sleva na vyživovanou manželku (manžela). Zvýšit se má také sleva na dítě – na 13 320 korun. Například domácnost se dvěma dětmi a příjmem 40 tisíc korun by oproti letošku platila na daních měsíčně o 1093 korun méně. Bezdětný zaměstnanec s příjmem 75 tisíc korun by si polepšil o 2181 korun.

V obou variantách (stejně jako při zachování dosavadního znění daňových zákonů) tedy musí vláda počítat s výpadkem daňových příjmů. Kalouskův úřad proto navrhuje snížení jednotlivých rozpočtových výdajů. Například ministerstvo dopravy by přišlo o 5,9 miliardy korun, ministerstvo školství o téměř čtyři miliardy a ministerstvo vnitra o 2,3 miliardy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít