Nižší daně, nebo pojistné?

14. dubna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
14. dubna 2008, 00:00

DAŇ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB - Projde-li návrh daňových změn z dílny Vlastimila Tlustého, přijde státní pokladna o 35 miliard korun. Návrh Miroslava Kalouska ji připraví jen o 13 miliard. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Pokud se poslancům nepodaří do letošního léta změnit daňové zákony, odnese to státní kasa výpadkem ve výši deset miliard korun. Méně než letos by státu na daních platily rodiny s měsíčním příjmem přes 50 tisíc korun. Naopak lidé se středními a nižšími příjmy zaplatí mírně víc. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí, kterou zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Změny podle Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zachování patnáctiprocentní sazby, stejných slev na dani jako letos a snížení sazby sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Změní-li se dosavadní zákony podle Kalouskových představ, vydělají na tom všechny fyzické osoby. Například člověk s příjmem 40 tisíc korun hrubého by si díky nižšímu pojistnému polepšil o 400 korun měsíčně, zaměstnanec se stotisícovým platem o 862 korun. Státní pokladna ale přijde o třináct miliard korun.

„Tato varianta by neměla zásadní dopad na deficity veřejných rozpočtů,“ píše se v ministerské analýze. Podle Kalouska je výhodou i zachování stávající míry daňové progrese či zajištění příjmů obcí a krajů. Jejich finanční zdroje jsou totiž zčásti závislé na výběru daní.

Změny podle Tlustého**

Co by znamenala varianta prosazovaná poslancem Vlastimilem Tlustým, tedy snížení sazby u fyzických osob z 15 na 12,5 procenta a zvýšení slev na dani? Podle analýzy Kalouskova ministerstva financí by sice také snížila daně všem příjmovým skupinám, ale připravila by státní rozpočet v příštím roce o 35 miliard korun.

Tlustý navrhuje, aby sleva na dani za poplatníka vzrostla na 20 640 korun, na stejnou částku by se vyšplhala i sleva na vyživovanou manželku (manžela). Zvýšit se má také sleva na dítě – na 13 320 korun. Například domácnost se dvěma dětmi a příjmem 40 tisíc korun by oproti letošku platila na daních měsíčně o 1093 korun méně. Bezdětný zaměstnanec s příjmem 75 tisíc korun by si polepšil o 2181 korun.

V obou variantách (stejně jako při zachování dosavadního znění daňových zákonů) tedy musí vláda počítat s výpadkem daňových příjmů. Kalouskův úřad proto navrhuje snížení jednotlivých rozpočtových výdajů. Například ministerstvo dopravy by přišlo o 5,9 miliardy korun, ministerstvo školství o téměř čtyři miliardy a ministerstvo vnitra o 2,3 miliardy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít