Nižší daně, nebo pojistné?

14. dubna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
14. dubna 2008, 00:00

DAŇ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB - Projde-li návrh daňových změn z dílny Vlastimila Tlustého, přijde státní pokladna o 35 miliard korun. Návrh Miroslava Kalouska ji připraví jen o 13 miliard. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Pokud se poslancům nepodaří do letošního léta změnit daňové zákony, odnese to státní kasa výpadkem ve výši deset miliard korun. Méně než letos by státu na daních platily rodiny s měsíčním příjmem přes 50 tisíc korun. Naopak lidé se středními a nižšími příjmy zaplatí mírně víc. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí, kterou zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Změny podle Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zachování patnáctiprocentní sazby, stejných slev na dani jako letos a snížení sazby sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Změní-li se dosavadní zákony podle Kalouskových představ, vydělají na tom všechny fyzické osoby. Například člověk s příjmem 40 tisíc korun hrubého by si díky nižšímu pojistnému polepšil o 400 korun měsíčně, zaměstnanec se stotisícovým platem o 862 korun. Státní pokladna ale přijde o třináct miliard korun.

„Tato varianta by neměla zásadní dopad na deficity veřejných rozpočtů,“ píše se v ministerské analýze. Podle Kalouska je výhodou i zachování stávající míry daňové progrese či zajištění příjmů obcí a krajů. Jejich finanční zdroje jsou totiž zčásti závislé na výběru daní.

Změny podle Tlustého**

Co by znamenala varianta prosazovaná poslancem Vlastimilem Tlustým, tedy snížení sazby u fyzických osob z 15 na 12,5 procenta a zvýšení slev na dani? Podle analýzy Kalouskova ministerstva financí by sice také snížila daně všem příjmovým skupinám, ale připravila by státní rozpočet v příštím roce o 35 miliard korun.

Tlustý navrhuje, aby sleva na dani za poplatníka vzrostla na 20 640 korun, na stejnou částku by se vyšplhala i sleva na vyživovanou manželku (manžela). Zvýšit se má také sleva na dítě – na 13 320 korun. Například domácnost se dvěma dětmi a příjmem 40 tisíc korun by oproti letošku platila na daních měsíčně o 1093 korun méně. Bezdětný zaměstnanec s příjmem 75 tisíc korun by si polepšil o 2181 korun.

V obou variantách (stejně jako při zachování dosavadního znění daňových zákonů) tedy musí vláda počítat s výpadkem daňových příjmů. Kalouskův úřad proto navrhuje snížení jednotlivých rozpočtových výdajů. Například ministerstvo dopravy by přišlo o 5,9 miliardy korun, ministerstvo školství o téměř čtyři miliardy a ministerstvo vnitra o 2,3 miliardy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít