Nizozemsko chrání životní prostředí daněmi

26. dubna 2004, 00:00 - PETR GOLA publicista
26. dubna 2004, 00:00

ŽÁDNÁ POLITICKÁ RIZIKA V NIZOZEMSKU ZAHRANIČNÍM INVESTORŮM NEHROZÍ. ZATO SE ALE MUSÍ VYROVNAT SE SPOUSTOU DANÍ, HLAVNĚ EKOLOGICKÝCH. PODROBNOSTI PŘINÁŠÍ DEVÁTÝ DÍL NAŠEHO SERIÁLU, VE KTERÉM MAPUJEME ZEMĚ EU.

Kdo chce získat investiční pobídku, musí být ekologicky šetrný

V roce 2001 proběhla v Nizozemsku daňová reforma. Zatížení přímými daněmi díky reformě pokleslo. Snížily se sazby, současně byl podstatně rozšířen objekt daně. Základní sazby daně z příjmů fyzických osob jsou 32,35 %, 37,6 % 42 % a 52 %. Dvě nižší obsahují současně příspěvek na sociální pojištění, druhé dvě nikoliv. V Nizozemsku se platí daň z objemu mezd, která souvisí s daní z příjmů fyzických osob. Jedná se o daň strženou zaměstnancům z hrubé mzdy a odvedenou zaměstnavatelem přímo daňovému úřadu. Většina občanů platí pouze tuto daň a nikoli celou daň z příjmů fyzických osob, nevyplňují daňové přiznání a spoléhají na zaměstnavatele. Daň z příjmů právnických osob je uvalena na zdanitelný zisk právnických osob, a to jak soukromých, tak veřejných. Daňové sazby jsou dvě a mají charakter mírné klouzavé progrese: Do výše 22 689 eur je zisk daněn 30 %, druhá sazba činí 35 %.

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ A PRACOVNÍ DOBA

Sociální pojištění se váže na daň z příjmů fyzických osob. Platí zde stejné pravidlo jako u daně z objemu mezd. Pojistné sráží zaměstnavatel zaměstnanci a odvádí je. Osoby samostatně výdělečně činné si musejí pojistné vypočítat a odvést samy. Příspěvky se ukládají do tří samostatných systémů (systém podpor vdov a sirotků, důchodový systém a systém dodatečných léčebných výloh). Příspěvky zaměstnavatelů jsou omezeny horními a dolními limity. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek činí 41 hodinu týdně, na zkrácený úvazek 18,7 hodiny týdně. Na částečný úvazek pracuje nejvíce lidí ze všech států Evropské unie (téměř 73 % žen a 21 % mužů). V Nizozemsku není neobvyklé, že má člověk dvě zaměstnání a obě na zkrácený úvazek.

PENZIJNÍ SYSTÉM

Nizozemský penzijní systém se skládá ze státního důchodu zajišťujícího minimální nutné dávky a z privátních důchodů vyplácených většinou zaměstnaneckými fondy. Státní důchod se vyplácí občanům starším 65 let (platí stejná hranice pro muže i ženy). Nárok na plnou penzi vzniká až po 50 letech pojištění, při nesplnění této podmínky se vyplácená dávka krátí. Ale i plná dávka dosahuje jen 70 % minimální mzdy, což je krajně nevýhodné, neboť minimální mzda se již od roku 1981 téměř nezvyšuje. Pojištěné osoby platí do systému 14,55 % mzdy, zaměstnavatel neplatí nic. Důsledkem této matematiky je, že v systému chybí peníze. Vzhledem k „výši“ státního důchodu si 95 % Nizozemců spoří na dobu penze v zaměstnaneckých fondech. Na celkově vypláceném důchodu se tento „druhý pilíř“ podílí z 83 %. Pojištěnce chrání Nizozemská pojišťovací komora, činnost fondů je regulována.

DAŇ Z VYBRANÝCH TRANSAKCÍ

Patří sem daň z převodu nemovitostí, daň z pojištění a daň z kapitálu. Daň z převodu nemovitostí je uvalena na převod nemovitého majetku. Sazba činí 6 % z hodnoty nemovitosti. Daní z pojištění je zatíženo placené pojistné u vybraných typů pojištění. Sazba dosahuje 7 % z placeného pojistného (osvobozena jsou životní, úrazová, invalidní a zdravotní pojištění, pojištění proti nezaměstnanosti a pojištění dopravy). Daň z kapitálu se týká kapitálu vloženého do společností působících v Nizozemsku. Sazba je 0,55 % a počítá se z čistého vloženého jmění nebo z nominální hodnoty podílu. I tato daň obsahuje celou řadu výjimek.

EKOLOGICKÉ DANĚ

Podstatným zdrojem státního rozpočtu jsou ekologické daně. Daň z paliv se týká pohonných hmot (benzin, nafta, zemní plyn, svítiplyn, uhlí atd.). Ekologická daň je uvalena společně se spotřební daní. Platí ji výrobci či dovozci. Osvobození platí v případě, kdy jsou paliva určena k jiným účelům než jako paliva. Daň z podzemní vody platí například výrobci pitné vody či zemědělci. Sazba je 0,16 eura za metr krychlový. Daň z odpadu platí majitelé skládek a spaloven. Sazba pro ukládání na skládky je 12,61 eura na každou tunu odpadu.

DPH A OSTATNÍ DANĚ

Základní sazba daně z přidané hodnoty činí devatenáct, snížená 6 %. Daň dědickou i darovací platí nabyvatel. Sazby závisí na hodnotě darované (resp. zděděné) věci a blízkosti příbuzenského vztahu. Mají vždy minimální imaximální hodnotu. Existují mnohá osvobození. Nemovitosti se ale zdaňují v plné výši. Daň ze sázkových her je uvalena na výhry, které přesáhnou 454 eura. Sazba činí 25 % z hodnoty výhry. Obvykle tuto daň odvádí přímo organizátor sázkové hry a výherce získává již čistou výhru. Daň z nemovitosti je municipální daní, kterou platí majitelé či uživatelé nemovitostí. Daň z motorových vozidel platí jejich majitelé, výše daně záleží na typu vozidla, hmotnosti a typu paliva. N a vozidla těžší než 12 tun je uvalena daň z těžkých vozidel. Vybírá se za právo využívat dálnice. Sazba závisí na počtu náprav a na typu motoru. Daň z osobních vozidel a motocyklů je obsažena vceně nového vozidla a odvádí ji výrobce. Sazba je závislá na prodejní ceně vozidla či motocyklu a pro dieselové motory je zvýšená. Na dovezené automobily se uplatňuje také, ale zohledňuje se stáří vozidla. Minimální sazba je 10 %.

INVESTOVÁNÍ

Regiony svými investičními pobídkami upřednostňují investice spojené se zaváděním progresivních technologií, které ovšem musí být ekologicky šetrné. Podporují se investice do malých firem v oboru IT, pro které je sníženo daňové zatížení. Politická rizika investování v Nizozemsku neexistují. Zahraniční podnikatelé si ovšem musí zvyknout (především) na daně spojené s ochranou životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít