Nikolaje Seiwald: Se zeleninou na rakouský trh? Bez problémů

01. června 2010, 14:29 - Jiří Němeček
01. června 2010, 14:29

I když se krize vloni projevila i na česko-rakouské obchodní výměně zhruba čtvrtinovým propadem, letos se situace zlepšuje. Česko je čtvrtým největším obchodním partnerem Rakouska.

Autor: Jakub Hněvkovský

„Předpokládáme, že asi tak 160 českých firem investuje v Rakousku,“ říká Nikolaje Seiwald, obchodní rada Rakouského velvyslanectví.

Existuje něco speciálního, co by měl podnikatel vstupující na rakouský trh vědět nebo si zařídit?

Od vstupu Česka do Unie před šesti lety byly české zákony postupně harmonizovány, pročež z mého hlediska – možná s výjimkou znalosti jazyka – neexistuje nic speciálního, na co by se měl obzvlášť brát zřetel. Rakousko se pro Česko stalo přirozeným, rozšířeným domácím trhem, což přesvědčivě dokládá vyrovnaná obchodní bilance obou zemí.

Zkusme to konkrétně. Malíř pokojů s českým živnostenským listem si dá do hornorakouských novin inzerát, že vymaluje byt. Stačí potom už jen reagovat na nabídku, provést práci, inkasovat peníze a vydat stvrzenku či fakturu?

Zde platí volné poskytování služeb na území Evropské unie: Podnikatelé (fyzické osoby) a podniky z Česka jsou oprávněni nabízet své služby dočasně a příležitostně za hranicemi v Rakousku. Předpokladem k tomu je, aby živnostník, respektive podnikatel k tomu byl ve své zemi oprávněn. Důležité je přitom rozlišovat, zda se v Rakousku jedná o takzvanou vázanou živnost.

Jaké živnosti to jsou?

Pod vázané živnosti patří ty, k jejichž provozování se v Rakousku vyžaduje odborná způsobilost. Všechny ostatní živnosti, které nejsou vyjmenovány v živnostenském zákoně, jsou automaticky volné živnosti. V případě vázaných živností je nutné před prvním zahájením činnosti oznámit živnost Spolkovému ministerstvu pro hospodářství, rodinu a mládež (Bundesministerium für Wirtschaft, Familie und Jugend).

A co ten imaginární malíř pokojů?

Živnost malíř pokojů a lakýrník je v Rakousku vázaná živnost: Když tedy český malíř pokojů chce v Rakousku dočasně provozovat své řemeslo, musí podat důkaz odborné způsobilosti, který obdrží od českého Ministerstva průmyslu a obchodu. Tento doklad potvrzuje, že česká firma má odborné a obchodní znalosti, schopnosti a zkušenosti nutné k provozování dotyčné živnosti. Potvrzení je nutné přiložit k oznámení živnosti v Rakousku.

Co když si český zemědělec pronajme místo na trhu třeba v Linci. Stačí to k tomu, aby tu mohl prodávat svou zeleninu?

Prodej zeleniny na trzích je volná živnost, v tomto případě není nutné podávat oznámení živnosti. Volné poskytování služeb v EU umožňuje tedy přeshraniční činnost bez povinnosti založit v cizině pobočku firmy.

Kdybyste měl dát českým podnikatelům tip, na co by se měli na rakouském trhu zaměřit, ať už z hlediska možností exportu nebo investic?

Zatímco jsou české firmy vzhledem k exportu v Rakousku už velmi dobře zastoupené, co se týče poboček v Rakousku, zájem stoupl až po vstupu do Unie. Předpokládáme, že asi tak 160 českých firem investuje v Rakousku. Velmi dobrým příkladem je západočeská akciová společnost Karlovarské minerální vody, která se podílí na renomovaném rakouském výrobci minerálních vod Waldquelle.

České podniky jsou dnes kapitálově silnější a nabývají stále více mezinárodní zkušenosti. Radím českým podnikatelům příklon k nekompromisní kvalitě výrobků a služeb, k důkladnému průzkumu trhu a k profesionální péči o zákazníka. Ideální by přirozeně byla znalost němčiny, což ale vzhledem k dominantnímu postavení angličtiny v obchodním životě už není bezpodmínečně nutné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít