Nikdo není dokonalý

13. ledna 2011, 12:18 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
13. ledna 2011, 12:18

Téměř dvě třetiny účastníků v německou disciplínu věří

Věříte i po skandálu s dioxiny, že je Německo stále vzorem pořádku a disciplíny?

  • Ano – 63,5 %
  • Ne – 32,2 %
  • Nevím, nezajímá mě to – 4,3 %

Jedovaté dioxiny, které se začátkem ledna objevily v německých potravinách, nabouraly mýtus o německé poctivosti a důkladnosti jen částečně. Nebo – alespoň pokud jde o výsledek ankety mezi českými manažery – prakticky vůbec. „Nikdo nic nemá míti za dokonalé,“ parafrázuje jedna odpověď písničku Voskovce a Wericha. Její autor zdůrazňuje, že vždy záleží na úhlu pohledu. A pro něj z takového porovnání jednoznačně vyplývá, že pořádek a disciplína jsou především v západní části Německa vyšší než v jiných státech Evropské unie.
Většina z těch, kteří věří v německou preciznost a dokonalost tamních kontrolních mechanismů, považuje dioxinový skandál za ojedinělý úlet. Za selhání jednotlivce, případně výjimku z pravidla. Mnozí navíc připomínají, že Němci psaná i nepsaná pravidla dodržují rozhodně více než Češi.„Všimněte si, že výrobce krmiva sám podal zprávu o výsledcích testu a varoval veřejnost. Umožnil tak, aby se zjistilo, zda například u vajec došlo ke kontaminaci. Dovedete si představit takovou míru zodpovědnosti v Čechách,“ ptá se jeden z respondentů. Také další účastníci ankety připomínají, že se v každé zemi občas najde někdo, kdo chce zbohatnout za každou cenu. Proto je podstatné, jak se ta která země s podobnými pokusy vypořádá. „Je důležité je odhalit, odstranit a udělat transparentní systémová opatření, aby se nemohly opakovat. A také potrestat ty, co porušili pravidla. A v tom Němcům věřím, že budou důslední,“ píše se v jednom z komentářů.
Podobný názor má i manažer, který uvádí, že v Německu dlouhá léta pracoval. „Přes občasné nedostatky tam všeobecně vládne pořádek, německá nekompromisní a neúplatná policie budiž české policii vzorem. Ani německou vládu neprovázejí každý den obrovské korupční skandály, německý premiér na rozdíl od Petra Nečase nelže občanům o korupci v přímém televizním přenosu,“ konstatuje. Další z respondentů ankety týdeníku EURO připojuje: „V mnoha oblastech bych si přál, aby byla politická, právní i morální kultura na takové úrovni jako v Německu.“ Podle jednoho z oslovených manažerů jsou Němci vzorem pořádku a disciplíny už po staletí a ještě dlouho budou: „Stačí se jen podívat do historie – sebevětší skandál nic nezmění na tom, že už od dob Přemyslovců nejenom Češi, ale celá Evropa jen závistivě přihlížejí tomu, jak jsou schopni efektivně a disciplinovaně fungovat.“ Většina z těch manažerů, kteří Německo naopak nepovažují za vzor disciplíny, zdůrazňuje, že k tomuto názoru dospěli už dříve a že ho kauza dioxiny jen potvrdila. Mnozí vysvětlují, proč k Německu nechovají žádný obdiv. „Je to rodiště všech totalit: komunismu, fašismu a zeleného fašismu. Uklizený dvorek sám o sobě není žádnou hodnotou,“ uvádí jeden z nich.
Z podobného soudku je následující odpověď: „Německo se svým ,tradičním smyslem pro humor‘ pro mě nikdy nebylo žádným vzorem, a to ani pořádku a disciplíny, takže na tom žádná aféra nemůže nic změnit. A pokud jde o německou stravu a kuchyni, tak té ani dioxiny moc neublíží.“
Jiný respondent připouští jistou míru pořádku a disciplíny, ale jen uvnitř země. „Německo se navenek chová stejně jako USA – tedy zájem vlastní země je nadřazený jakýmkoli jiným, byť oprávněným zájmům ostatních zemí či národů.“ „Spolková republika Německo je dnes typickou evropskou socialistickou zemí se všemi doprovodnými atributy,“ uvádí další účastník ankety. Skandál s dioxiny však podle něho není nejvýznamnějším příkladem selhání tradiční německé disciplíny. Nejdůležitějšími problémy vidí v selhání fiskální disciplíny a nezvládnuté imigrační politice.
Přestože někteří označili dioxiny v potravinách za mediální kauzu, problematika dobré pověsti zjevně účastníky ankety zaujala. „Nemám důvod Německu fandit nebo tuto zemi hájit. Nicméně je velká, se silnou ekonomikou, ale také spoustou problémů a traumatizující historickou zátěží. Její politická reprezentace i celá společnost se však poctivě snaží problémy řešit a s touto zátěží se nějak srovnat. Je to bolestná práce, krvácí duše i peněženky. Pořádek a disciplína jaksi tradičně a z hlediska Němců snad i atavisticky patří k nástrojům, které k té práci potřebují. Vůbec jim to nezávidím,“ shrnuje jeden z manažerů.

Odpovídalo 115 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít