Nigerijské dopisy ignorujte!

20. prosince 2004, 00:00 - admin
20. prosince 2004, 00:00

Veřejnost i finanční kruhy se dnes obávají především kriminálních ataků na platební karty. Podstatně větší nebezpečí pro peněženky soukromých osob ovšem stále představují tzv. nigerijské dopisy.

Veřejnost i finanční kruhy se dnes obávají především kriminálních ataků na platební karty. Podstatně větší nebezpečí pro peněženky soukromých osob ovšem stále představují tzv. nigerijské dopisy.

To, co se dnes nazývá nigerijské dopisy, je záležitost přes dvacet roků stará. U nás se objevily počátkem devadesátých let, nejprve v písemné formě, nyní už přesně v duchu doby na internetu. Každý si jistě vzpomene na tragický příběh důchodce, kterého tento typ podvodu stál životní úspory, což nakonec vyřešil zavražděním nigerijského konzula. Takových případů je víc - nedávno například jedna náchodská firma odeslala na konta podvodníků přes pět milionů korun.

DŮVĚŘIVOST JE BEZMEZNÁ

„Nigerijský“ podvod je věc velmi jednoduchá. Příslibem enormních budoucích zisků se vyláká z důvěřivé osoby „záloha“ na tyto budoucí příjmy. Původní zemí těchto podvodů je Nigérie. Všeobecně je to přičítáno tomu, že právě ona je tradičně politicky neklidná, spolupráce místní policie v takových případech dosti laxní, čemuž odpovídá i velmi liberální pojetí podvodného chování v nigerijské legislativě. Tento typ podvodů postupem doby zdomácněl i v jiných afrických zemích, řada odborníků ovšem tvrdí, že právě v Nigérii dosáhly takřka dokonalé podoby. Operují v ní údajně desítky podobných skupin, které mají poměrně složitou strukturu, což je samozřejmě další překážkou jejich odhalení. N avíc údajně prorostly celou společností včetně státního aparátu. Ač je to s podivem, jejich výnosy budou slušné - důvěřivců je stále dost. Některé americké odhady dokonce mluví o pětiprocentní účinnosti těchto praktik. „Nikdy na podobné dopisy neodpovídejte,“ varuje Charlie Patrick ze společnosti KPMG CEE před poslední inovací. Dopisy nahradily e-maily. Systém ale zůstává stejný - nabídka provize za pomoc při uvolnění fiktivních finančních prostředků, vázaných na bankovních účtech, uložených v bezpečnostních sejfech nebo složených u nějaké další finanční instituce. K podvodu stačí jeho organizátorům získat osobní údaje jednotlivce, hlavičkový papír firmy a číslo účtu. V těchto případech podvodníci „vysají“ lup z bankovního konta sami. To je rovněž inovace - dříve si ho nechali zasílat obětmi svých podvodů.

**INOVOVANÝ PODVOD

Nigerijské dopisy ovšem výrazně inovují i „ideově“. V současné době je rozesílán e-mail, který žádá o pomoc při uvolnění finančních prostředků v Nigérii, které odesilatel - jako politický uprchlík - může využít jen s použitím bankovního účtu. Ten je pochopitelně adresáta. Jinou variantou je podobná „pomoc“ při převodu majetku bílých farmářů, kteří se dostali do potíží v důsledku politických a rasových turbulencí v Zimbabwe. A poslední novinkou na tomto poli je dopis od advokáta exmanželky proslulého Nelsona Mandely, které má adresát pomoci při rozmrazení milionového bankovního konta. Podvodníci se zdokonalují - zjevně sledují světové události, od kterých pak odvozují obsah dopisů, a ty tím pádem vypadají mnohem důvěryhodněji. K elektronické poště se podvodníci přiklonili relativně nedávno, neboť jim umožňuje rozeslat s nulovými náklady tisíce dopisů. Navíc se e-mail stále více stává hlavním komunikačním médiem (pomineme-li telefony), který odsoudil klasický dopis i telegraf k postupnému zániku. Podle Charlie Patricka je však nejvíce znepokojivá letošní inovace, při níž podvodníci rozesílají e-maily, které se tváří jako zásilka od banky samotného adresáta. Vyznačují se následujícími hlavními znaky: bankovní logo, obsahují požadavky na zabezpečení, tzn. nutnost přihlásit se, zadat číslo účtu, heslo k bankovnímu účtu, případně další podrobnosti. Vše tak nakonec vypadá velice věrohodně. N avíc při využití e-mailové pošty je pravděpodobnost, že mezi statisíci příjemců se najdou klienti konkrétní banky, velmi vysoká. „V iděl jsem tyto e-maily, které dostávali lidé ve střední a východní Evropě. Jsou daleko nebezpečnější, protože vypadají, na rozdíl od předchozích, reálně. Pochopitelně jsou opět podvodné a spoléhají na to - pokud se s názvem banky trefí do té vaší - že jim poskytnete detailní údaje o svém bankovním účtu a heslo. To podvodníkům otevře dveře k vašim penězům,“ varuje Charlie Patrick. Jak se účinně bránit? Na podobné e-maily v žádném případě neodpovídat a nikdy neposkytovat důvěrné informace jako odpověď na neočekávaný e-mail.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít