Nic pro Baťu!

16. ledna 2006, 00:00 - admin
16. ledna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Ještě před koncem roku 1989 přijel pan Baťa do Československa, poprvé po dlouhé řádce let. Kanadské velvyslanectví uspořádalo tehdy recepci, kde byli lidé zvučných jmen -- Diensbier, Miller, Komárek, Klaus. Jásot nebral konce. Od tehdejšího s trochou nadsázky „Baťa nás spasí“ se situace dostala na druhý pól.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Ještě před koncem roku 1989 přijel pan Baťa do Československa, poprvé po dlouhé řádce let. Kanadské velvyslanectví uspořádalo tehdy recepci, kde byli lidé zvučných jmen – Diensbier, Miller, Komárek, Klaus. Jásot nebral konce. Od tehdejšího s trochou nadsázky „Baťa nás spasí“ se situace dostala na druhý pól.

Sdělovací prostředky už na konci roku 1990 informovaly, že firma Baťa přestala být výhradním kandidátem na řešení problémů obuvnictví ČSFR a že na jejich řešení se vypíše konkurz. Je to významná změna proti polistopadové atmosféře, kdy vše vypadalo tak, že v zásadě veškeré obuvnické kapacity naší země převezme firma Baťa. Jenže proč vlastně?Odpověď jsme začali hledat na ministerstvu průmyslu, u tiskové tajemnice paní Peroutkové. Sdělila, že se s firmou Baťa nepodařilo dohodnout. Víme, že loni v říjnu tato firma předložila ministerstvu návrh na spolupráci. Ten nám však paní Peroutková odmítla poskytnout. Pouze řekla, že majetkem Tomáše Bati v ČSFR se zabývala skupina expertů ministerstva spravedlnosti. Víc neřekla.

Jak jsme tušili, spory se točí i okolo vlastnických vztahů. Již v roce 1988 zpracovalo federální ministerstvo financí rozbor vlastnických vztahů k baťovskému koncernu. V roce 1990 se toutéž otázkou zabývalo právě ministerstvo spravedlnosti. První jmenovaný materiál má 17 stran, druhý pět.

Hlavně nás však zajímalo, co firma Baťa vlastně České republice nabízela. Ze spolehlivého a dobře informovaného pramene jsme zjistili, že firma Baťa chtěla bezplatně převzít 51 procent celého oboru. Přitom trvá na absolutním monopolu výroby obuvi i její distribuce. Představa byla následující: Stát zřídí společnost Midco, která převezme celý obor. Firma Baťa vloží řízení, tedy vedení, které bude o změnách oboru rozhodovat nezávisle na české straně, ale náklady ponese majitel společnosti (stát) stejně jako všechny důsledky její činnosti.

Až podniky budou ziskové, převedou se bezplatně na novou společnost Newco, kde bude mít Baťa nejméně 51 procent akcií. Termín převodu rozhodne firma Baťa. Ta zároveň chce, aby se její účast považovala za dolarovou investici s možností repatriace jejího podílu na společnosti do zahraničí.

Z dalších návrhů firmy Baťa náš pramen například uvádí: Pokud vláda bude chtít prodat svoje akcie firmy Newco, musí to konzultovat s firmou Baťa. Do jaké pozice by se tak jeden z vlastníků - vláda -dostal? Dále firma požaduje výhody při nákupu surovin, výjimky ze zákonů, to, že její zaměstnanci dostanou uhrazeno bydlení, stravu, cestovné a podobně.

Shrnuto a podtrženo: Náš pramen sděluje trefně, že akceptování návrhů firmy Baťa by znamenalo, že za svoje peníze by náš stát provedl modernizaci obuvnického průmyslu. Druhá strana by poskytla management. Po zlepšení podniků by z nich nadpoloviční většinu dostala firma Baťa.

**Profit č. 3/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít