Nic než závist

29. května 2009, 11:58 - István Lékó
29. května 2009, 11:58

Manažeři firmy ČEZ mají v průměru pětkrát nižší plat

Celý podtitul:
Manažeři firmy ČEZ mají v průměru pětkrát nižší plat v porovnání s jejich evropskými kolegy

Platy šéfů státem ovládaných společností se před volbami staly trnem v oku sociálních demokratů. Předseda strany Jiří Paroubek nedávno pohrozil, že manažery, kteří nebudou chtít zveřejnit svoje platy, ČSSD v případě vítězství v letošních parlamentních volbách vymění. Tomuto populistickému návrhu nahrává nejen závist, ale i všeobecná nálada lidí v době ekonomické krize.
Paroubek navrhl premiérovi Janu Fischerovi, aby nová vláda prosazovala snížení platů manažerů firem se státní účastí. „V každém státním podniku v jednotlivých resortech je možné učinit okamžité rozhodnutí o snížení manažerských platů o třetinu až polovinu. Je také možné přehodnotit nadtarifní složky platu,“ prohlásil Paroubek.

Sedmí v Evropě Největším hříšníkem má být ale energetická společnost ČEZ. Zejména proto, že firma nezveřejňuje platy jednotlivých vedoucích manažerů. Málokdo z politiků si však uvědomuje, že ČEZ byl před pár lety pouze českou energetickou jedničkou, zato dnes je lídrem ve střední a východní Evropě v tomto odvětví. Skupina ČEZ byla na konci února vyhodnocena v počtu zákazníků a tržní kapitalizaci jako sedmá v celé Evropě! Zisky firmy pod vedením Martina Romana rostou a odvádějí státu desítky miliard korun ročně. Takový management přece něco stojí.
Podívejme se ale na čísla. Na to, jak jsou odměňováni manažeři společnosti ČEZ ve srovnání s jejími evropskými konkurenty. Veřejně obchodovatelné firmy v Evropě mají povinnost zveřejňovat ve svých výročních zprávách údaje o odměňování svých nejvyšších manažerů. V některých případech jsou k dispozici čísla za každého manažera jednotlivě, některé společnosti zveřejňují pouze příjmy celého nejvyššího managementu kumulativně. To je i případ Čezu.

Němci berou nejvíce Tyto údaje poskytují zajímavé mezinárodní srovnání. Z průzkumu týdeníku EURO vyplývá, že průměrný roční příjem na člena představenstva u největších evropských utilit dosahuje 1,4 milionu eur za rok (viz graf). Mezi jednotlivými společnostmi panují obrovské rozdíly. Nejlépe jsou placeni manageři německých společností E.ON a RWE, jejichž roční příjmy se v posledních letech pohybují okolo tří milionů eur. Generální ředitel koncernu RWE loni bral něco přes devět milionů eur, jeho kolega z podniku E.ON pět milionů. Na druhém konci spektra je francouzský podnik EdF, španělská Iberdrola či finská firma Fortum a úplně nejmenší příjmy mají v tomto srovnání manažeři Čezu. Jejich platy nedosahují ani 20 procent průměru evropských utilit.
Šéf italského podniku Enel, jenž je podle tržní kapitalizace pouze dvakrát větší než ČEZ, si loni vydělal 3,2 milionu eur (viz graf). Roční plat Martina Romana je o řád nižší. V českém tisku se objevilo, že bere zhruba 500 tisíc korun měsíčně a dle výroční zprávy má odměny až do výše 80 procent ročního platu. To znamená, že jeho loňský příjem nepřesáhl jedenáct milionů korun, tedy podle současného přepočtu zhruba 400 tisíc eur. Šéf firmy ČEZ tedy bere asi osmkrát méně než jeho italský kolega.

***

dva GRAFY!!! (Blaho)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít