Nic než závist

29. května 2009, 11:58 - István Lékó
29. května 2009, 11:58

Manažeři firmy ČEZ mají v průměru pětkrát nižší plat

Celý podtitul:
Manažeři firmy ČEZ mají v průměru pětkrát nižší plat v porovnání s jejich evropskými kolegy

Platy šéfů státem ovládaných společností se před volbami staly trnem v oku sociálních demokratů. Předseda strany Jiří Paroubek nedávno pohrozil, že manažery, kteří nebudou chtít zveřejnit svoje platy, ČSSD v případě vítězství v letošních parlamentních volbách vymění. Tomuto populistickému návrhu nahrává nejen závist, ale i všeobecná nálada lidí v době ekonomické krize.
Paroubek navrhl premiérovi Janu Fischerovi, aby nová vláda prosazovala snížení platů manažerů firem se státní účastí. „V každém státním podniku v jednotlivých resortech je možné učinit okamžité rozhodnutí o snížení manažerských platů o třetinu až polovinu. Je také možné přehodnotit nadtarifní složky platu,“ prohlásil Paroubek.

Sedmí v Evropě Největším hříšníkem má být ale energetická společnost ČEZ. Zejména proto, že firma nezveřejňuje platy jednotlivých vedoucích manažerů. Málokdo z politiků si však uvědomuje, že ČEZ byl před pár lety pouze českou energetickou jedničkou, zato dnes je lídrem ve střední a východní Evropě v tomto odvětví. Skupina ČEZ byla na konci února vyhodnocena v počtu zákazníků a tržní kapitalizaci jako sedmá v celé Evropě! Zisky firmy pod vedením Martina Romana rostou a odvádějí státu desítky miliard korun ročně. Takový management přece něco stojí.
Podívejme se ale na čísla. Na to, jak jsou odměňováni manažeři společnosti ČEZ ve srovnání s jejími evropskými konkurenty. Veřejně obchodovatelné firmy v Evropě mají povinnost zveřejňovat ve svých výročních zprávách údaje o odměňování svých nejvyšších manažerů. V některých případech jsou k dispozici čísla za každého manažera jednotlivě, některé společnosti zveřejňují pouze příjmy celého nejvyššího managementu kumulativně. To je i případ Čezu.

Němci berou nejvíce Tyto údaje poskytují zajímavé mezinárodní srovnání. Z průzkumu týdeníku EURO vyplývá, že průměrný roční příjem na člena představenstva u největších evropských utilit dosahuje 1,4 milionu eur za rok (viz graf). Mezi jednotlivými společnostmi panují obrovské rozdíly. Nejlépe jsou placeni manageři německých společností E.ON a RWE, jejichž roční příjmy se v posledních letech pohybují okolo tří milionů eur. Generální ředitel koncernu RWE loni bral něco přes devět milionů eur, jeho kolega z podniku E.ON pět milionů. Na druhém konci spektra je francouzský podnik EdF, španělská Iberdrola či finská firma Fortum a úplně nejmenší příjmy mají v tomto srovnání manažeři Čezu. Jejich platy nedosahují ani 20 procent průměru evropských utilit.
Šéf italského podniku Enel, jenž je podle tržní kapitalizace pouze dvakrát větší než ČEZ, si loni vydělal 3,2 milionu eur (viz graf). Roční plat Martina Romana je o řád nižší. V českém tisku se objevilo, že bere zhruba 500 tisíc korun měsíčně a dle výroční zprávy má odměny až do výše 80 procent ročního platu. To znamená, že jeho loňský příjem nepřesáhl jedenáct milionů korun, tedy podle současného přepočtu zhruba 400 tisíc eur. Šéf firmy ČEZ tedy bere asi osmkrát méně než jeho italský kolega.

***

dva GRAFY!!! (Blaho)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít