Neznalost neomlouvá

14. června 2004, 00:00 - admin
14. června 2004, 00:00

PROFIT PO DESETI LETECHPodnikatelský příběh, který Profit zveřejnil před deseti lety v rubrice Na chybách se člověk učí, se může dnes zdát již ménětflktuální - vždyť období vzniku firem a vstupu do podnikání má tato země již za sebou a situace je zcela jiná.

PROFIT PO DESETI LETECH

Podnikatelský příběh, který Profit zveřejnil před deseti lety v rubrice Na chybách se člověk učí, se může dnes zdát již ménětflktuální - vždyť období vzniku firem a vstupu do podnikání má tato země již za sebou a situace je zcela jiná. I dnes lidé začínají podnikat, například když přijdou o práci, a tak se rozhodnou postavit se na vlastní nohy. A některé chyby, které dělali jejich předchůdci před deseti lety, mohou opakovat. Z tohoto úhlu pohledu je zajímavý příběh Ladislava Musila z Karviné, zveřejněný v Profitu č. 26/1994:

„V období malé privatizace jsem se rozhodl pro podnikání. Když jsem zvažoval situaci, zjistil jsem, že pro podnikatelský záměr by bylo nejrozumnější začínat ve dvou lidech. A to jak kvůli základnímu kapitálu, tak odborné specializaci. Vhodného společníka jsem našel. Společně se nám také podařilo vydražit vyhlédnutou provozní jednotku.

Až potud bylo všechno v pořádku. Jenomže - živnostenský list si vyřídil pouze můj společník. Bylo nám totiž řečeno, a to ze zdrojů oprávněných k poskytování těchto informací, že nám v případě podnikání jako vedlejší činnosti při hlavním zaměstnání stačí jen jeden živnostenský list. Já sám, protože jsem vyučen v oboru, jsem byl na živnostenském listu uveden pouze jako odpovědný vedoucí. Dnes vím, že to byla chyba.

Vztahy mezi mým společníkem a mnou byly korektní, avšak po asi čtyřech měsících se společník rozhodl podnikatelské činnosti zanechat. Tím mi nastaly problémy. Musel jsem řadu věcí projednat znovu. Živnostenský list jsem si samozřejmě vyřídil okamžitě. Ale nájemní smlouva, příslib úvěru a veškeré další záležitosti spojené s podnikáním byly vedeny na mého společníka. Nejobtížnější bylo znovu získat úvěr, protože jsem musel prokazovat, že i ve změněné situaci je čím se za něj zaručit a podnikatelský záměr zůstává reálný.“ _

POUČENI

* Nespolehnout se na radu jediného úředníka, přestože je k ní profesně oprávněn, a raději si ji ještě ověřit jinde. * Nejlepší je sám studovat příslušné zákony a sledovat jejich novely. Pak vás žádná změna, jichž není málo, nezaskočí.

PROFIT 25, 14. 6. 2004

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít