Neznalost neomlouvá

14. června 2004, 00:00 - admin
14. června 2004, 00:00

PROFIT PO DESETI LETECHPodnikatelský příběh, který Profit zveřejnil před deseti lety v rubrice Na chybách se člověk učí, se může dnes zdát již ménětflktuální - vždyť období vzniku firem a vstupu do podnikání má tato země již za sebou a situace je zcela jiná.

PROFIT PO DESETI LETECH

Podnikatelský příběh, který Profit zveřejnil před deseti lety v rubrice Na chybách se člověk učí, se může dnes zdát již ménětflktuální - vždyť období vzniku firem a vstupu do podnikání má tato země již za sebou a situace je zcela jiná. I dnes lidé začínají podnikat, například když přijdou o práci, a tak se rozhodnou postavit se na vlastní nohy. A některé chyby, které dělali jejich předchůdci před deseti lety, mohou opakovat. Z tohoto úhlu pohledu je zajímavý příběh Ladislava Musila z Karviné, zveřejněný v Profitu č. 26/1994:

„V období malé privatizace jsem se rozhodl pro podnikání. Když jsem zvažoval situaci, zjistil jsem, že pro podnikatelský záměr by bylo nejrozumnější začínat ve dvou lidech. A to jak kvůli základnímu kapitálu, tak odborné specializaci. Vhodného společníka jsem našel. Společně se nám také podařilo vydražit vyhlédnutou provozní jednotku.

Až potud bylo všechno v pořádku. Jenomže - živnostenský list si vyřídil pouze můj společník. Bylo nám totiž řečeno, a to ze zdrojů oprávněných k poskytování těchto informací, že nám v případě podnikání jako vedlejší činnosti při hlavním zaměstnání stačí jen jeden živnostenský list. Já sám, protože jsem vyučen v oboru, jsem byl na živnostenském listu uveden pouze jako odpovědný vedoucí. Dnes vím, že to byla chyba.

Vztahy mezi mým společníkem a mnou byly korektní, avšak po asi čtyřech měsících se společník rozhodl podnikatelské činnosti zanechat. Tím mi nastaly problémy. Musel jsem řadu věcí projednat znovu. Živnostenský list jsem si samozřejmě vyřídil okamžitě. Ale nájemní smlouva, příslib úvěru a veškeré další záležitosti spojené s podnikáním byly vedeny na mého společníka. Nejobtížnější bylo znovu získat úvěr, protože jsem musel prokazovat, že i ve změněné situaci je čím se za něj zaručit a podnikatelský záměr zůstává reálný.“ _

POUČENI

* Nespolehnout se na radu jediného úředníka, přestože je k ní profesně oprávněn, a raději si ji ještě ověřit jinde. * Nejlepší je sám studovat příslušné zákony a sledovat jejich novely. Pak vás žádná změna, jichž není málo, nezaskočí.

PROFIT 25, 14. 6. 2004

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít