Nezastaví nás ani mráz

28. srpna 2006, 00:00 - admin
28. srpna 2006, 00:00

VRANSKÝ PŘÍVOZ Jeden z nejmenších, ale zároveň nejvytíženějších přívozů je ve Vraném nad Vltavou těsně za hranicemi Prahy. Veřejnosti slouží už šestnáct let. Městečko Vrané nad Vltavou leží na pravém vltavském břehu, frekventovaná výpadovka na Slapy s poměrně silnou autobusovou dopravou je na druhé straně řeky.

VRANSKÝ PŘÍVOZ Jeden z nejmenších, ale zároveň nejvytíženějších přívozů je ve Vraném nad Vltavou těsně za hranicemi Prahy. Veřejnosti slouží už šestnáct let. Městečko Vrané nad Vltavou leží na pravém vltavském břehu, frekventovaná výpadovka na Slapy s poměrně silnou autobusovou dopravou je na druhé straně řeky. Nejkratší cesta na zastávku autobusu do Prahy vede přes řeku. Most zde žádný není, přívoz ano. A to dokonce všechny pracovní dny v roce, bez ohledu na roční období. Trojice převozníků zde převáží za letních veder i třeskutých mrazů, a to už od páté hodiny ranní. „V zimě je to tu velmi těžké, zejména pokud namrzne nosné lano a kladka po něm nejede,“ říká jeden z převozníků Jaroslav Vlasák, který na Vltavě slouží už 16 let. Stejně stará je i převozní loďka, která je v majetku vranského obecního úřadu. Denní porce přepravených lidí se pohybuje kolem 150 až 200, rekord byl 3500 lidí přepravených během jednoho měsíce. Kdysi se tady na prámu přepravovala i auta, dnes už jen lidé a případně jízdní kola. NEPŘÍTELEM JE VELKÁ VODA Je možná trochu paradoxní, že přívoz přes řeku dokáže zastavit zase pouze voda, konkrétně velká voda případně velké kry v zimě. Ty se ale podle Vlasáka pod Vranskou přehradu prakticky nedostanou. „Jezdíme až do maximálního průtoku 450 kubíků za vteřinu. Pak už to nejde,“ říká Vlasák. Ten také vzpomíná na povodně v roce 2002, kdy zdejší převozníci jednak málem přišli nejen o svůj domeček, ale zejména o prám. Na nosné lano totiž spadl kus topolu ze břehu a hrozilo jeho přetržení. Oproti normálnímu stavu se během povodní zvedla Vltava ve Vraném o přibližně 10,5 metru.

Za pouhý měsíc od povodní přívoz zase fungoval, podmínky pro převozníky ale ještě dlouho byly velice provizorní. Až v roce 2004 se podařilo převozní domek zrekonstruovat. Přívoz nejezdil několik dní ani během letošních povodní. Jinak stejně jako v Nadrybech i ve Vraném zajišťuje pohon lodě říční proud. Loď je ocelová a unese dvanáct osob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít